Jack Malik

Michalkiewicz z bliska  

Dlaczego biografia Tomasza Cukiernika to lektura frapująca którą warto mieć na półce 

{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-23dcaa8e1fcc01e19a0feba233728922.png' }}

01 Luty 2022


Stanisław Michalkiewicz, bo to jego biografia skłania dziś do refleksji na temat stanu państwa i umysłów elit, jest człowiekiem o skromnej i łagodnej raczej powierzchowności. Ale nie zawsze takim bywa. Biografia Michalkiewicza pióra Tomasza Cukiernika to lektura wyborna i frapujacą dla tych którzy ‘wolni od umyslu’ nie są, chcą wiedzieć, cenią różnorodność poglądów a współczesną polską historię traktują jako źródło wiedzy i inspiracji raczej niż abstrakcyjnej jakości.  

Sam Michalkiewicz jest nie tylko aktywnym uczestnikiem wydarzeń tego spektaklu i jego komentatorem, jest także profetem, który potrafi trafnie przewidzieć nowe odsłony tej historii i opowiedzieć innym o konsekwencjach i zagrożeniach które przyniosą Polakom nowe rozdziały tego spektaklu.  

 

W piątek, 28 stycznia zagościł do Kielc, gdzie przyjechał wraz z autorem samej biografii Tomaszem Cukiernikiem na zaproszenie kieleckich struktur koła poselskiego Konfederacji. Tych którzy stracili okazję by go posłuchać szczerze zachęcam do lektury biografii Michalkiewicza. Bo jej autorowi udało się uniknąć tak powszechnie obecnej hagriografii w prezentacji osób publicznych a sama książka jest źródłem wiedzy i refleksji tak potrzebnej dziś Polakom w wyborach dotyczących kraju które na nich czekają.  

Michalkiewicz jest niebanalną postacią współczesnej sceny politycznej. Działacz polityczny, publicysta, pisarz, jest tej sceny politycznej animatorem i aktywnym uczestnikiem. Jest osobą która zmusza do refleksji której nie sposób zignorować. Biografia dostarcza faktów i interpretacji, pokazuje ‘od kuchni’ nie tylko samego Michalkiewicza ale pokazuje także tło wydarzeń, prezentuje poglądy jego adwersarzy i proponentow w określonym kontekście. Całość jest sprawnie skonstruowana a narrację Cukiernika czyta się świetnie niezależnie od poglądów czytelnika. 

 

W 2006 r., Michalkiewicz deklarował się jako konserwatywny liberał. Jego działalność z Januszem Korwin-Mikke nie była przypadkowa. W Kielcach, na pytanie redaktora portalu www.gruszka.com jak dzisiaj zadeklarowałby swoje poglądy polityczne bez wahania odpowiedział, że jego poglądy polityczne pozostały niezmienne.  

 

“Bardzo duży wpływ na moja formacje ideologiczna wywarł Janusz Korwin-Mikke którego poznałem w okresie internowania. Znałem go wcześniej ale nie mogłem sobie wyrobić poglądu na jego temat, czy to jest wariat czy to jest człowiek o dużej odwadze cywilnej. Przekonałem się, że jest to człowiek który ma bardzo ugruntowane poglądy polityczne. “ 

 

Wiemy kto miał wpływ na poglądy Michalkiewicza. Ale w wywiadzie dla portalu Michalkiewicz wskazuje, że jest dziś sympatykiem Konfederacji a ta jest połączeniem trzech nurtów ideowych w tym Ruchu Narodowego i monarchistycznego Grzegorza Brauna. Konfederacja, sprawia według Michalkiewicza wrażenie, bytu na stałe już obecnego na polskiej scenie politycznej, co bohatera biografii bardzo cieszy. Konfederacja myśli na tematy gospodarcze w kontekście bardzo wolnościowym co jest bardzo dobrym zjawiskiem. Ruch Narodowy należy bardzo wzmocnić bo w okresie komunizmu był bardzo skutecznie zwalczany. Chodzi jednak o to by nie pojawiły się w nim elementy narodowego socjalizmu. Jest francuski front narodowy który wpadł w pułapkę skrajności, czyli socjalizm ale tylko dla Francuzów, a to oczywiste zagrożenie – mówi Michalkiewicz. 

 

Obiektywizm Michalkiewicza w wypowiadaniu poglądów jest cechą charakterystyczna wielu jego wypowiedzi. Można bowiem być sympatykiem formacji, ale też uważnym obserwatorem rzeczywistości. Ta uwaga jest nam dzisiaj bardzo potrzebna – konkluduje bohater biografii Tomasza Cukiernika. Dodajmy, jakość rzadka w dzisiejszej politycznej rzeczywistości i poglądach wypowiadanych przez społecznosciowych czy politycznych liderów gdzie zacietrzewienie adwersarzy wpływa bardziej na jakość debaty publicznej niż siła argumentu czy faktu. Wywiad którego Stanisław Michalkiewicz udzielił dla portalu www.gruszka.com ma charakter dosyć personalny i rubaszny, tak typowy dla Michalkiewicza, co daje się odczuć już w pierwszym jego komentarzu:  

 

“Wie pani, początkowo pomysłowi napisania biografii byłem przeciwny z dwóch powodów: po pierwsze wydawało mi się, że moje życie nie jest takie ciekawe żeby opisywać je w biografii a po drugie, że kiedy biografowie piszą biografię to już czas umierac”