Rosja Ukraina – rozmowy ostatniej szansy

Czy Macron ma w ręku kartę ostatniej szansy by zatrzymać wojnę?


W niedzielę 20 lutego agencje prasowe podałyinformację, że Władimir Putin i Emmanuel Macron zgodzili się podjąć ostatnią próbę by zapewnić zawieszenie broni w Donbasie na wschodzie Ukrainy oraz zorganizować pilny szczyt na najwyższym szczeblu w sprawie przyszłości Ukrainy. Taka informacja wypłynęła z Pałacu Elizejskiego i Kreml potwierdził, że doszło do rozmowy między przywódcami Rosji i Francji. Liderzy rozmawiali przez telefon przez 105 minut. Wstępne analizy wskazują, że Rosja może chcieć wycofać się z planów pełnej inwazji na Ukrainę, aby umożliwić wznowienie rozmów dyplomatycznych.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean Yves Le Drian ma spotkać się w najbliższych dniach, że swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, aby przygotować do ewentualnego szczytu na najwyższym szczeblu z Rosją, Ukrainą i sojusznikami. Kreml zasugerował, że spotkanie odbędzie się w formacie normandzkim, czyli uczestnikami będą Rosja, Ukraina, Francja i Niemcy.

Macron, który dotychczas miał pełne poparcie dla większości swoich inicjatyw dyplomatycznych zarówno z Waszyngtonu jak i Londynu zdaje się jednak dokonywać zamachu dyplomatycznego. Szczegółów rozmowy telefonicznej nie ujawniono, podobnie jak nie jest jasne czym w rękawie dysponuje prezydent Francji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski także rozmawiał z E. Macronem. Podczas rozmowy wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni we wschodniej części kraju.

Tymczasem Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że trwają rozmowy o dalszym wzmacnianiu amerykańskiej obecności nad Wisłą. Według DGP do Polski przyjadą kolejne oddziały z USA. Czyżby Amerykanie mielidziś inne informacjęniż francuski prezydent? Gdyby stawiali na prezydenta Macrona i jego zdolności do negocjacji, byćmoże takie rozmowy byłybyspóźnione. Wydaje się, że tak nie jest, szczególnie po ostatnim spotkaniu Macrona z Putinem 14 lutego podczas którego Macron miał niewiele do powiedzenia. Pisałem o tym kilka dni temu. Amerykanie, nie mają do niego zaufania. Postanowiono, że spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej odbędzie się „w ciągu najbliższych kilku godzin” w celu „uzyskania zobowiązania od wszystkich zainteresowanych” do zawieszenia broni na granicy konfliktu. Celem szczytu przywódców, jeśli warunki zostaną spełnione, byłoby zdefiniowanie nowego ładu pokoju i bezpieczeństwa w Europie” – powiedziała prezydencja francuska.

Kreml poinformował również, że Putin wyraził poważne zaniepokojenie gwałtownym pogorszeniem się sytuacji na linii kontaktów w Donbasie. W oświadczeniu Kremla czytamy: Biorąc pod uwagę ostrość obecnego stanu rzeczy, prezydenci uznali za celowe zintensyfikowanie poszukiwań rozwiązań drogą dyplomatyczną za pośrednictwem ministerstw spraw zagranicznych i doradców politycznych przywódców krajów uczestniczących w formacie normandzkim. Kontakty te mają pomóc w przywróceniu zawieszenia broni i zapewnić postęp w rozwiązaniu konfliktu wokół Donbasu”.

Kreml informuje w komunikacie, że Putin nie wycofuje żadnego, ze swoich szerszych żądań, mówiąc, że Putin „ponowił potrzebę, aby Stany Zjednoczone i NATO poważnie potraktowały rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa i odpowiedziały na nie konkretnie i na temat”. W oświadczeniu dodano, że za eskalację w Donbasie Putin obwinił prowokację ukraińskich sił bezpieczeństwa i skarżył się na dostarczanie Ukrainie przez kraje NATO nowoczesnej broni i amunicji, „co popycha Kijów w stronę rozwiązania militarnego tzw. problem Donbasu”.


Tyle oficjalna nota Kremla. Rzeczywistość, odbiega jednak od tej którą chciałby dzisiaj widzieć Kreml. Stawiam tezę, że choć Putin przygotowywał się do gry o Ukrainę przez kilka lat w ostatnim czasie stracił większość atutów a namnożył kosztów i strat. Jest oczywiste, że istnienie niepodległego państwa ukraińskiego, to kluczowa przeszkoda dla uprawiania przez Kreml polityki na miarę imperialnych ambicji. Ale układ sił i czynników geopolitycznych wyznaczających swobodę manewrów Rosji znacząco się zmienił od aneksji Krymu w 2014 r. Wiedzą o tym zarówno Rosjanie jak i Amerykanie. Po obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, wchłaniana przez Rosję Ukraina przeszła okres gwałtownej transformacji. Nie mówię tu tylko o integracji wewnętrznej wobec zewnętrznego zagrożenia i wzrostu nastrojów antyrosyjskich nawet we wschodnich terenach Ukrainy. Rosja eskalując sytuację w Doniecku i anektując Krym, nie wzięła pod uwagę mobilności Ukraińców których armia, dozbrajana dziś przed Zachód, jest już zdolna nie tylko do działań defensywnych ale także zaczepnych. Rosja, jak podkreślał często zmarły niedawno Jerzy Targalski jest państwem upadłym, niezdolnym do długotrwałej otwartej konfrontacji ekonomicznej, dyplomatycznej a tym bardziej militarnej z Zachodem. Przybycie wspomnianych wcześniej dodatkowych kontyngentów wojsk NATO na wschodnią flankę paktu sygnalizuje relatywnie zwarty front Paktu wobec agresywnej Rosji. Nawet parasol ochronny Niemiec nie jest już w stanie pomoó. Niemieckie, samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon kilka dni temu rozpoczęły loty patrolowe w ramach NATO w Rumunii.

Konkluzja wydarzeń ostatnich godzin i dni nie jest jednak w żaden sposób pomyślna dla Ukraińców. 15 lutego postawiłem tezę, że wbrew rewelacjom wywiadu wojskowego USA, 16 lutego nie dojdzie do wybuchu wojny. Nie doszło. Ale sugerowałem by nie spekulować: do ataku Rosji na Ukrainę dojdzie I upewnia mnie w tym aktywność niszczarek dokumentów w ambasadach zlokalizowanych w Kijowie.

Rozwój wydarzeń na Ukrainie jest oczywistym zagrożeniem dla Polski ale i geopolityczną szansą dla naszego kraju na trwałe i korzystne zmiany strukturalne w układzie sił geopolitycznych w naszym regionie. Pomijam znaczący wzrost znaczenia Polski w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Oba kraje są na etapie przewartościowania priorytetów sojuszniczych i widzimy już tego oczywiste dowody. W grę wchodzą oczywiście wyłącznie twarde interesy obu tych krajów. Pamiętajmy, że Polska musi być i będzie jedynym i wyłącznym gwarantem własnych interesów w naszym regionie. A to nakazuje rezerwę szczególnie w odniesieniu do Brytyjczyków.

Jestesmy najszybciej rozwijajacym sie krajem Europy i mamy projekt Armii Nowego Wzoru ekspertów Strategy & Future dr. Jacka Bartosiaka. Nie wolno nam zmarnować tej unikalnej szansy. Znaczenie geopolityczne Polski w regionie rośnie kosztem Niemiec. To dobry znak. Niespotykana poprzednio aktywność polskiej dyplomacji zasługuje na wielkie uznanie dla rządu Morawieckiego i już przynosi konkretne rezultaty. Jestem przekonany, że za kilka dni Ukraina zgłosi formalny wniosek o włączenie do rozmów w formacie normandzkim także polskiej dyplomacji. Czy powinniśmy przyjąć takie zaproszenie? To rozważania na następne spotkanie.


Jarosław Jack Malik – Absolwent Politechniki Warszawskiej, York University w Toronto oraz University of East London, UK. Z zawodu informatyk. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu analizy informacji, algorytmów i sztucznej inteligencji oraz nauczania maszynowego. Jako informatyk pracował na Wall Street, giełdach w Londynie i Frankfurcie. W latach 80. niezależny wydawca i działacz podziemia. Założyciel Skarżyskiej Oficyny Wydawniczej – SOWA. Był dziennikarzem Solidarności przy obradach Okrągłego Stołu. Hobby to geopolityka, media i niezależne dziennikarstwo. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Po trzydziestu latach emigracji w Toronto powrócił do Polski. Pochodzi że Skarżyska-Kamiennej, Świętokrzyskie.


Email

kontakt@gruszka.com


Telefon

+48 512 239 167


Email

kontakt@gruszka.com


Telefon

+48 512 239 167


Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.