Wojska rosyjskie na Ukrainie – „a więc wojna”

Czy Ukraina odpowie zbrojnie na zagrożenie państwa?


Nieunikniona agresja Rosji na Ukrainę o której pisałem w sobotę stała się faktem. Ci którzy mieli choć nikłą nadzieję, że do niej nie dojdzie lub spekulowali na temat intencji prezydenta Rosji Putina tracili czas. Koszty największej od II Wojny Światowej mobilizacji wojsk rosyjskich były zbyt duże by można było ufać zapewnieniom Ławrowa, szefa rosyjskiego MSZ, że Rosja nie ma intencji inwazji.

Uznanie przez Rosję, że terytorium kontrolowane obecnie przez tzw. republiki ludowe jako niezależne państwa jest ze strony Rosji skalkulowanym posunięciem ale także poważnym błędem. Po pierwsze stawia Rosję w roli agresora który złamał porozumienia mińskie za co zapłaci sankcjami nałożonymi na Rosję, po drugie wpycha ten kraj formalnie do wojny z Ukrainą jako że obie samozwańcze republiki to terytorium Ukrainy.

Warto pamiętać, że terytorium zajęte przez tzw. republiki ludowe stanowi mniej niż połowę terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, a mimo to oba podmioty roszczą sobie suwerenność nad całymi obwodami. Latem 2014 roku armia ukraińska odzyskała kontrolę nad wieloma miastami, które początkowo zostały zajęte przez wspieranych przez Rosję separatystów. Uznanie przez Rosję terytoriów w tych granicach rodzi groźbę potencjalnej kampanii wojskowej w celu ich odzyskania.

Ursula von der Leyen i Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji w Brukseli, wydali oświadczenie, w którym po raz pierwszy zarysowali obszary, w których UE chce uderzyć Rosję sankcjami. Propozycję będą musiały uzyskać jednogłośne poparcie państw członkowskich, których ministrowie spraw zagranicznych spotkają się dziś po południu. Dwóch unijnych przywódców instytucjonalnych sugeruje, że blok jest gotowy pójść dalej niż oczekiwano, biorąc pod uwagę, że Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych, sugerował wcześniej, że wejście Rosji do Donbasu nie było „pełną inwazją”. Politycy mówią, że pakiet zawiera następujące propozycję:

• podjąć sankcje wobec tych, którzy brali udział w nielegalnej decyzji agresji.

• atakować banki, które finansują rosyjskie operację wojskowe i inne operację na tych terytoriach.

• atakować zdolność rosyjskiego państwa i rządu do dostępu do rynków i usług kapitałowych I finansowych UE, ograniczenie finansowania eskalacji i agresywnej polityki.

• atakować handel z dwóch kontrolowanych przez Rosję terytoriów do i z UE, aby upewnić się, że osoby odpowiedzialne wyraźnieodczuwają ekonomiczne konsekwencje swoich nielegalnych i agresywnych działań.

Powyższa lista sankcji to ponury żart raczej niż poważne traktowanie sytuacji. Atakowanie handlu z nowo uznanymi przez Putina republikami to nieporozumienie, ponieważ oprócz Rosji nikt z nimi nie handluje. Atakowanie banków które finansują rosyjskie operację wojskowe to również ponury żart: wiele Zachodnich banków pośrednio finansuje rosyjską gospodarkę i a więc i jej wojskową maszynę.

Warto wspomnieć, że obszary zwane Doniecką i Ługańską Republiką Ludową zamieszkuje około 3.7 miliona mieszkańców. Od 2014 roku, pomimo ogromnej presji i wielu punktów otworzonych do wspierania rusyfikacji, około 700 tysięcy mieszkańców zdecydowało się odebrać tam rosyjski passport. To znamienny fakt zważywszy, że im dalej na zachód tym sympatie rosyjskie na Ukrainie coraz mniejsze. Byc moze stad brala sie dobrze widoczna nerwowosc Putina podczas jego wystapienia gdzie oznajmil swoje decyzje. Wystąpienia które, nota bene, zasługiwałoby na osobna analizę. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oznajmił serię sankcji wobec Rosji takich jak min. zamrożenie aktywów pięciu głównych rosyjskich banków i trzy zamożne osoby fizyczne. Banki o ktorych mowa to Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvyazbank i Black Sea Bank. Wcześniej Johnson zapowiedział, że jeśli dojdzie do inwazji, rosyjskie firmy nie będą mogły gromadzić pieniędzy na londyńskich rynkach kapitałowych w funtach szterlingach lub dolarach. Obiecał też zdemaskować rosyjskich beneficjentów rzeczywistych ukrywających się za fasadą firm-przykrywek i nieruchomości. W sumie 31 rosyjskich firm jest notowanych na LSE o łącznej wartości rynkowej 468 miliardów funtów, według firmy danych S&P Global. Notowane na giełdzie w Londynie rosyjskie firmy naftowe, gazowe i wydobywcze zapłaciły swojemu rządowi 39 miliardów funtów podatków w 2020 roku, (według analizy gazety The Guardian). Dochody z takich firm są niezwykle ważne dla reżimu Putina: według najnowszych danych Banku Światowego w 2019 r. Rosja wydała 41,7 mld funtów na swoje wojsko, co stanowi 11,4% wydatków rządowych.


Johnson nie nałożył jednak pełnego pakietu sankcji, jakie przygotowała Wielka Brytania, ponieważ Rosja, nie najechała jeszcze na nowe suwerenne terytorium Ukrainy, a jedynie uznała dwie samozwańcze republiki, które były pod kontrolą Rosji.


Dziś, Stany Zjednoczone nałożą pewnie ograniczone sankcje na Rosję zgodnie z deklaracja Ambasador USA przy ONZ, Lindy Thomas-Greenfield, która wczoraj powiedziała dziennikarzom po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek wieczorem, że posunięcie Rosji „to wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego oraz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”. Żadnych kontretow.


Dodatkowo, Stany Zjednoczone powiedziały w piątek, że „prawdopodobnie nie” będą próbowały wyrzucić Rosji z systemu wiadomości finansowych SWIFT, gdyby Moskwą dokonała inwazji na Ukrainę. W piątek ub. tygodniu, Waszyngton zagroził nałożeniem „surowych” sankcji na Moskwę w przypadku ataku na Ukrainę, obiecując pakiet środków, które mogą „zniszczyć” rosyjską gospodarkę.


Wszystkie opcje pozostają na stole. Ale prawdopodobnie nie będzie tak, że zobaczcie SWIFT w początkowym pakiecie wdrażania [sankcji]” – powiedział Daleep Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu ds. gospodarki międzynarodowej do zgromadzonych na sali dziennikarzy.


Wydaje się, że prawdziwą odpowiedź Zachodu wobec agresji na Ukrainę poznamy jutro. Podobnie jak losy samej Ukrainy, której przyszłość zależy dziś wyłącznie od własnej reakcji na te agresję. Stawiam tezę, że Ukraina ma szansę przetrwać tylko pod warunkiem, że proaktywnie zaatakuje rosyjskie wojska w zbuntowanych republikach i zrobi to w ciągu następnych 24/48 godzin. W przeciwnym wypadku przetrwanie ukraińskiej państwowości jest niemożliwe a kraj pogrąży się w głębokim chaosie.


Otwiera się nowy rozdział także we współczesnej historii Polski. Historia nie zakończyła się bowiem jak powiedział amerykański politolog Francis Fukujama. Raczej zatoczyła koło i wróciła do nas w postaci nowych wyzwań.


Jarosław Jack Malik – Absolwent Politechniki Warszawskiej, York University w Toronto oraz University of East London, UK. Z zawodu informatyk. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu analizy informacji, algorytmów i sztucznej inteligencji oraz nauczania maszynowego. Jako informatyk pracował na Wall Street, giełdach w Londynie i Frankfurcie. W latach 80. niezależny wydawca i działacz podziemia. Założyciel Skarżyskiej Oficyny Wydawniczej – SOWA. Był dziennikarzem Solidarności przy obradach Okrągłego Stołu. Hobby to geopolityka, media i niezależne dziennikarstwo. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Po trzydziestu latach emigracji w Toronto powrócił do Polski. Pochodzi że Skarżyska-Kamiennej, Świętokrzyskie.


Email

kontakt@gruszka.com


Telefon

+48 512 239 167


Email

kontakt@gruszka.com


Telefon

+48 512 239 167


Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.