Prezydent na Ukrainie – Historyczne wystąpienie w parlamencie

Czy Polska i Ukraina otwiera nowy rozdział a Andrzej Duda przejdzie do historii?


Dzisiejsza wizyta Prezydenta Rzeczpospolitej na Ukrainie i jego wystąpienie w parlamencie tego kraju może otwierać nowy rozdział we współczesnej historii obu narodów. Powitanie obu prezydentów w parlamencie miało z pewnością znamiona bardzo bliskiego kontaktu obu liderów ale także niezwykłego jak na współczesne czasy zbliżenia obu nacji.

Od chwili agresji Rosji, prezydent Duda jako pierwsza głowa państwa wystąpił dziś w parlamencie Ukrainy. Wystąpienie to ma z pewnością charakter symboliczny. Ale nie tylko. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuję skierować do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o statusie i pomocy obywatelom polskim na Ukrainie, podobny do tego, który został niedawno zatwierdzony przez Sejm RP w odniesieniu do Ukraińców. Odpowiednie oświadczenie w tej sprawie złożył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia w ukraińskim parlamencie w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy. To równie symboliczny gest ale także deklaracji intencji. W swoim wystąpieniu prezydent Duda odniósł się do polityki prometejskiej Lecha Kaczynskiego. “Mój profesor, Lech Kaczynski, walczył o przyjęcie Gruzji i Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Gdyby tak się stało historia potoczyłaby się inaczej. To powinien być wielki wyrzut sumienia dla polityków na Zachodzie” – powiedział.

Andrzej Duda jest na Ukrainie dobrze znany. Był w Kijowie, jak sam podkreślił, na kilka dni przed wybuchem wojny, zapewniając parlamentarzystów, że Polska nie pozostawi Ukrainy bez pomocy w przypadku wybuchu wojny. Jest więc głową państwa którą Ukraińcy przyjmują ze szczególnie przyjaznym nastawieniem. Na forum ukraińskiego parlamentu słowa prezydenta Dudy mają szczególne znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze wspólna historia między tymi krajami otwiera nowy rozdział. Słowa Dudy mogą więc przejść do podręczników historii. Duda pokreślił, że oba kraje dobrze odczytują sygnały nowego rozdziału historii. “Dobrzy sąsiedzi już na zawsze “ – można byłoby spuentować wystąpienie Dudy w parlamencie. Ale jest drugi, równie ważny powód: Polska ma szansę stać się jednym z głównych uczestników procesu odbudowy państwowości Ukrainy.

Wielka zmiana architektury w Europie stała się faktem.

Podmiotowość trojmorza jako formacji politycznej zaczyna stawać się faktem. Dominująca pozycja Niemiec i Rosji odchodzi do historii za sprawą wojny na Ukrainie. Nie wszystkim to będzie na rękę jeśli chodzi o wspólną przyszłość

Polski i Ukrainy. Wspomniał o tym także A. Duda mówiąc o słowach Lecha Kaczynskiego gdy stwierdził, że gdyby Ukraina była w NATO do zajęcia Krymu i wojny by nie doszło.

Budowa sojuszu polsko-ukraińskiego może być wzbogacona przez inne kraje, przede wszystkim Rumunię i Grupę Wyszehradzką. Projekt tego typu to zablokowanie imperialnej polityki Rosji ale także zmniejszenie dominujące pozycji Niemiec i Francji. Wsparcie dla takiego projektu przychodzi z USA które wręcz mówią o konieczności wygrania przez Ukrainę toczącej się wojny., Gdy emocje po wystąpieniu A. Dudy opadną, po spotkaniu wrócimy z powrotem do wojny. Ta wojna musi być wygrana, mówią fachowcy od problematyki rosyjskiej. W wystąpieniu Duda podkreślał, że percepcja Europy i Polski w odniesieniu do możliwości obrony Ukrainy przed Rosja były bardzo różne.


Cieszy fakt, że rząd nie skorzystał z możliwości targowania się z Ukrainą w sytuacji zagrożenia tego kraju przez Rosję. Polityka “małostkowości” jak nazwał ją redaktor portalu wPolityce.pl Jacek Karnowski, nie ma miejsca. Polski rząd zachował się jak trzeba. Należy odnotować to jako inwestycję w nowe relacje między obu krajami. Powszechne jest bowiem w Polsce

przekonanie, że Ukraina walczy także za nas. W tym sensie mamy więc szansę na budowę z Ukraina nowych sojuszy, w tym nowego układu o stosunkach dobrosąsiedzkich o którym wspomniał prezydent Duda po wystąpieniu – budowy nowych instytucji, także projektów związanych z odbudową Ukrainiy. To inwestycja w przyszłość obu krajów – powiedział.


O propozycji prezydenta Zelenskiego o przyznaniu Polakom praw na Ukrainie podobnych do tych którymi Ukraińcy cieszą się w Polsce powiedział: “Oferte Ukrainy traktujemy jako miły gest. To wszystko co zaofiarowaliśmy przybyszom z Ukrainy, prezydent Ukrainy powiedział, że jest gotów wprowadzić na Ukrainie. Traktujemy to jako formę miłego, braterskiego gestu”.


Niepodległość i sojusze w naszym regionie, jakkolwiek ważne, nie będą tanie czy łatwe. Jest potrzeba woli, determinacji i mądrości elit politycznych. Z niechęcią odbieram protesty Konfederacji w Sejmie związane z wysyłką na Ukrainę 25 tys. ton ropy naftowej dla wsparcia ukraińskiego wojska. To polityka “małostkowości” o której mówił Karnowski. Budowa projektu polsko-ukraińskiego nie wymaga za to zgody szeroko pojętego Zachodu. Wiele jednakże będzie zależało od elit ukraińskich. Polska jest krajem który szanuje wrażliwość partnerów. Sojusz z Polską może być szansą dla Ukrainy ale kraj ten musi wybrać czy pokusy płynące z Niemiec nie spowodują przewartościowania nastawienia Ukraińców do Polski jako najbliższego partnera. Marzenia o przełamaniu geopolitycznym zaczynają się od partnerstwa. Polska może wiele zrobić by popchnąć małe kraje Europy w naszym regionie na wspólne tory w ramach takiego partnerstwa. Tej roli trzeba być świadomym i nie wolno jej

zaniedbać.


Po spotkaniu w parlamencie Andrzej Duda powiedział w krótkim wywiadzie udzielonym dla TVP, że Polska dołoży wszelkich starań by pomoc Ukrainie z dostawami ropy naftowej i przesyłce ukraińskiego zboża za granicę. W tym celu, jak zaznaczył, udaje się za kilka dni na spotkanie z prezydentem Egiptu. Mam specjalne przesłanie dla prezydenta Egiptu od prezydenta Zelenskiego – powiedział. To ważne, bo stawia prezydenta Dudę w sytuacji polityka uprzywilejowanego z którym świat chce i będzie rozmawiać. Na pytanie czy jest potrzeba zmiany optyki w stosunku do Europy zachodniej Duda powiedział: “To Rosja napadła na Ukrainę/../. Tendencję imperialne Rosjii są oczywiste. Dominowała na Zachodzie filozofia business as usual. Dziś

mamy do czynienia z konsekwencjami tej polityki. Dziś jest szansa by twarda polityka zatrzymać politykę Rosji./../ Twardymi działaniami jakimi są sankcje trzeba pokazać że nie opłaca się ta polityka. /../. Nie zgadzamy się na koncert mocarstw. Nie pozwolimy sprzedać za pieniądze Ukraińców”.


Spotkałem Andrzeja Dudę na Saskiej Kępie w Warszawie w prywatnym mieszkaniu autorki filmu zatytułowanego ‘Mgła’. Byla to prapremiera filmu który właśnie wchodził w przestrzeń publiczną a zawierał refleksje współpracowników prezydenta Lecha Kaczynskiego z okresu tuż po katastrofie smoleńskiej. Doskonały, choć ciężki w odbiorze, zawierał także wspomnienia Dudy, wówczas podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Duda sprawiał wrażenie skromnego, panującego nad emocjami, ale głęboko dotkniętego katastrofą smoleńską człowieka. Nie pomyślałem o nim, że wiele lat później stanie wobec historycznych wyzwań i wydarzeń które mogą otworzyć nową kartę w historii Polski i Ukrainy. Dziś jest tych wydarzeń głównym animatorem i ma tego świadomość. Polska racja stanu i zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje by wspierać prezydenta Dudę i premiera Morawieckiego w tworzeniu tej historii, niezależnie od różnic politycznych czy światopoglądowych. To wspólne wyzwanie.


Jarosław Jack Malik – Absolwent Politechniki Warszawskiej, York University w Toronto oraz University of East London, UK. Z zawodu informatyk. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu analizy informacji, algorytmów i sztucznej inteligencji oraz nauczania maszynowego. Jako informatyk pracował na Wall Street, giełdach w Londynie i Frankfurcie. W latach 80- niezależny wydawca i działacz podziemia. Założyciel Skarżyskiej Oficyny Wydawniczej – SOWA. Był dziennikarzem Solidarności przy obradach Okrągłego Stołu. Hobby to geopolityka, media i niezależne dziennikarstwo. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest emigrantem który po trzydziestu latach emigracji w Toronto powrócił do Polski. Pochodzi że Skarżyska-Kamiennej, Świętokrzyskie.


Email

kontakt@gruszka.com


Telefon

+48 512 239 167


Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.