
Z Marszu Niepodległości – refleksja szczególna
- Dodano: 2023-11-11
- 15:15
- Kategorie: Editorial
Atmosfera na Marszu Niepodległości jak i w poprzednich latach jest podniosła. Wśród uczestników na Rondzie Dmowskiego dominuje przekonanie o uczestnictwie w ważnym świadectwie przywiązania do Polskości i narodowej wspólnoty.
Nie ma narodu bez pamięci i szacunku dla własnej kultury – nauczał Jan Paweł II.
Jest oczywiście, że jeśli nie będziemy szanować własnej kultury i historii to ktoś zaoferuję nam własną. Dziś tę historię podrzucają nam lewicowe środowiska Unii Europejskiej w formie najbardziej nam obcej, oferując laicyzację społeczeństwa ..
W przeszłości zarówno komuniści jak i naziści niszcząc naszą tożsamość próbowali pozbawić nas poczucia przynależności do polskiej wspólnoty. Dzisiejsze hasło Marszu Niepodległości, “Jeszcze Polska Nie Zginęła” było przez wieki spoiwem tej wspólnoty. Dziś, jest tu na Marszu szczególnie widoczne bo ludzie którzy tu przyszli rozumieją skalę zagrożenia.
Jest dziś ważne, by hasło to było wezwaniem do aktywnego działania na rzecz integracji narodowej wspólnoty w obliczu tego zagrożenia ze strony Unii Europejskiej.
W dzisiejszym przemówienia prezydenta Polski Andrzeja Dudy usłyszeliśmy o konieczności realizacji testamentu, który pozostawili nam ojcowie naszej niepodległości, Dmowski, Pilsudski, Paderewski, Daszyński czy Korfanty.
To niezwykle ważne przesłanie. Realizacja testamentu o którym mówi prezydent Duda, to nie tylko codzienne przywiązanie do hasła Marszu Niepodległości, to codzienna praca i każda cegiełka wysiłku dla wspólnoty. Ta cegiełka może być postrzegana jako praca dla lokalnej wspólnoty sąsiedzkiej, angażowanie we wspólnoty samorządowe czy działalność przedsiębiorcza dla wsparcia polskiej marki.
Polska Nie Zginęła
Light motif Marszu to wszędzie tu obecne flagi z napisem “Jeszcze Polska Nie Zginęła“. To co szczególnie cieszy to fakt, że Marsz w sposób najbardziej oczywisty łączy pokolenia – obecność znaczącej ilości rodziców z dziećmi jest tego oczywistym potwierdzeniem.
A gdy już zgasną race, przyjdzie czas na chwilę refleksji. Spierajmy się, dyskutujmy, ale niech w tym wszystkim Polska, niepodległa i suwerenna była najważniejsza – powiedział dziś prezydent wszystkich Polaków Andrzej Duda.
Zdjęcie główne: Konrad Falęcki.

Jack Malik

Wartość dodana czyli bonus demokracji
Wybory z 15 października powinny stanowić powód do dumy dla obywateli i lekcję pokory dla polityków. Ci ostatni wszyscy ogłosili się zwycięzcami. Niech im będzie. Powiedzmy, że przemawiają w imieniu swoich elektoratów, zatem tym razem – akurat – nie kłamią.Czytaj więcej ..

Czekamy na następny
Każdy polski rząd, powołany zgodnie z demokratycznymi zasadami, zasługuje na szacunek. Dotyczy to również nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Stwierdzenie to nie przesądza jednak o politycznych szansach. Pozostają znikome, że rząd obroni się w sejmowym głosowaniu.Czytaj więcej ..

Fatalny symbol i cierpliwość wyborców
Gdyby wszyscy polscy eurodeputowani zagłosowali solidarnie przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego popierającej rewizję traktatów unijnych ograniczającą suwerenność państw narodowych, nie zostałaby ona przyjęta. Stało się jednak inaczej.
Czytaj więcej ..

Odnowa czy… odwet od nowa
Donald Tusk zapowiadając powołanie w Sejmie aż trzech komisji śledczych poniekąd ujawnił, że nie wierzy w powstanie własnego rządu i uznaje obecną większość sejmową za wszystko, co może osiągnąć.Czytaj więcej ..

Jedna ojczyzna, jeden patriotyzm
Agnieszkę Kublik z “Wyborczej” razi odmienianie słowa “Polska” we wszystkich przypadkach. Podobnie jak patriotyzm “kiboli”, bo tak pisze lekceważąco o kibicach, nie uzasadniając, dlaczego akurat oni mają być gorszymi obywatelami.Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka