Z Marszu Niepodległości – refleksja szczególna

Atmosfera na Marszu Niepodległości jak i w poprzednich latach jest podniosła. Wśród uczestników na Rondzie Dmowskiego dominuje przekonanie o uczestnictwie w ważnym świadectwie przywiązania do Polskości i narodowej wspólnoty. 

 

Nie ma narodu bez pamięci i szacunku dla własnej kultury – nauczał Jan Paweł II.

Jest oczywiście, że jeśli nie będziemy szanować własnej kultury i historii to ktoś zaoferuję nam własną. Dziś tę historię podrzucają nam lewicowe środowiska Unii Europejskiej w formie najbardziej nam obcej, oferując laicyzację społeczeństwa ..

W przeszłości zarówno komuniści jak i naziści niszcząc naszą tożsamość próbowali pozbawić nas poczucia przynależności do polskiej wspólnoty. Dzisiejsze hasło Marszu Niepodległości, “Jeszcze Polska Nie Zginęła” było przez wieki spoiwem tej wspólnoty. Dziś, jest tu na Marszu szczególnie widoczne bo ludzie którzy tu przyszli rozumieją skalę zagrożenia.

Jest dziś ważne, by hasło to było wezwaniem do aktywnego działania na rzecz integracji narodowej wspólnoty w obliczu tego zagrożenia ze strony Unii Europejskiej. 

W dzisiejszym przemówienia prezydenta Polski Andrzeja Dudy usłyszeliśmy o konieczności realizacji testamentu, który pozostawili nam ojcowie naszej niepodległości, Dmowski, Pilsudski, Paderewski, Daszyński czy Korfanty. 

Marsz Niepodległości, Warszawa, 11 Listopada 2023

To niezwykle ważne przesłanie. Realizacja testamentu o którym mówi prezydent Duda, to nie tylko codzienne przywiązanie do hasła Marszu Niepodległości, to codzienna praca i każda cegiełka wysiłku dla wspólnoty. Ta cegiełka może być postrzegana jako praca dla lokalnej wspólnoty sąsiedzkiej, angażowanie we wspólnoty samorządowe czy działalność przedsiębiorcza dla wsparcia polskiej marki.

Marsz Niepodległości, Warszawa, 11 Listopada 2023

Polska Nie Zginęła

Light motif Marszu to wszędzie tu obecne flagi z napisem “Jeszcze Polska Nie Zginęła“. To co szczególnie cieszy to fakt, że Marsz w sposób najbardziej oczywisty łączy pokolenia – obecność znaczącej ilości rodziców z dziećmi jest tego oczywistym potwierdzeniem.

A gdy już zgasną race, przyjdzie czas na chwilę refleksji. Spierajmy się, dyskutujmy, ale niech w tym wszystkim Polska, niepodległa i suwerenna była najważniejsza powiedział dziś prezydent wszystkich Polaków Andrzej Duda.

Zdjęcie główne: Konrad Falęcki.

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Piramida demokracji

Jeden bunt przy urnach dopiero co nastąpił. Obywatele w ostatnim głosowaniu zawstydzili polityków, powtarzających przedtem, że życie publiczne przeciętnego Polaka nie pasjonuje. Zaprzeczyły temu długie wieczorne kolejki do urn wyborczych.Czytaj więcej ..

Jedziemy na Euro

Po wyeliminowaniu Walii rzutami karnymi w barażowym meczu na wyjeździe – polscy piłkarze pojadą na Mistrzostwa Europy. Nie ma sensu narzekanie, że awans zdobyli w ostatnim momencie albo nie w takim stylu jak trzeba. Kto nie umie cieszyć się z sukcesów, kolejnych już nie odniesie.Czytaj więcej ..

Między nami a Walijczykami

Ustrzegliśmy się podobnie niemiłej niespodzianki, jaką w grupie eliminacyjnej stała się porażka z Mołdawią. Piłkarze Michała Probierza zgodnie z planem i rankingami pokonali Estonię 5:1 i o awans do finałów Euro zagrają w Cardiff z Walią. To symboliczne dla nas miejsce i przeciwnik.Czytaj więcej ..

Jaka tragedia taka Balladyna

Minął czas, kiedy Nową Lewicę uosabiały miła buzia i posągowa sylwetka Magdaleny Ogórek. Z sejmowej trybuny gorszą twarz postkomunizmu zaprezentowała przewodnicząca klubu Anna Maria Żukowska, zapowiadająca, że znane ze “strajku kobiet” błyskawice powrócą i jedna z nich porazi Szymona Hołownię ..Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments