Biały dym i zasłony dymne

45-lecie powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Ostatni rok okazał się próbą szczególną dla określenia miejsca, jakie zajmuje w sercach i umysłach Polaków. Jan Paweł II wyszedł z niej zwycięsko: podobnie jak z zamachu terrorysty 13 maja 1981 r. i pielgrzymki do Polski w której dopiero co zniesiono stan wojenny w 1983 r, gdy obawiano się, że jego wizyta uwiarygodni ekipę generalską – a on w Dolinie Chochołowskiej spotkał się z Lechem Wałęsą, przewodniczącym zdelegalizowanej Solidarności.

Dla 70 proc. Polaków Jan Paweł II pozostaje autorytetem, nie widzi go w tej roli tylko 21 proc z zapytanych przez Pollster [1]. W innym sondażu, z kolei autorstwa IPSOS, także przeprowadzonym po ataku stacji TVN na dobrą pamięć o Karolu Wojtyle, 70 proc Polaków uznaje Jana Pawła II za ważną dla siebie postać a 73 proc za autorytet moralny [2]. Pokazuje to, że zarzuty jakoby Wojtyła miał tolerować krzywdzenie dzieci przez podległych mu księży, kiedy był jeszcze arcybiskupem krakowskim, oparte na materiałach dawnej komunistycznej służby bezpieczeństwa zupełnie nie zmieniły zapatrywań Polaków na jedną z najważniejszych postaci naszej najnowszej historii. Jeśli miały stać się zasłoną dymną, to dym ten szybko się rozwiał. 

Warszawa, 2 czerwca 1979: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi - Jan Paweł II wypowiada historyczne słowa do pielgrzymów podczas pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Intencje amerykańskich właścicieli stacji można tylko odgadywać. Pewne pozostaje jedno: powstałe zamieszanie nie zaszkodziło sposobowi postrzegania przez Polaków ich Papieża.

Z dalekiego kraju – tytuł biograficznego filmu Krzysztofa Zanussiego najlepiej określa format wyboru, jakiego 16 października 1978 r. dokonali zgromadzeni na konklawe kardynałowie. Ich decyzja stała się dla Polaków jednym ze zdarzeń budujących i łączących. Już niespełna rok później, w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski na warszawskim placu – nomen omen – Zwycięstwa w czerwcu 1979 r. Jan Paweł II wypowie znamienne słowa: – Nich zstąpi Duch Twój. I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.
Stały się jednym z zaczynów wielomilionowego ruchu Solidarności, zgodnie z papieską nauką społeczną wystrzegającego się użycia przemocy. W Sierpniu 1980 r. walczący o prawo do tworzenia niezależnych od państwa związków zawodowych robotnicy gdańskiej stoczni umieścili na bramie swojego zakładu pracy portret Papieża.
Równie ważkie i wpływające na bieg wydarzeń okazały się słowa kolejne, skierowane do młodzieży w Gdańsku podczas trzeciej pielgrzymki do kraju w 1987 r: – Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić”.
W kolejnym roku, 1988 r. w kwietniu i maju młodzi robotnicy, którym obca pozostawała trauma pacyfikowania zakładów pracy przez ZOMO w stanie wojennym ale znana myśl społeczna Papieża i legenda pierwszej Solidarności wzniecili kolejną falę strajków. Kiedy siły bezpieczeństwa w nocy stłumiły protest w Nowej Hucie, od rana stanął Uniwersytet Warszawski. Pracownicy i studenci wystąpili solidarnie. Kolejne natężanie strajków, do których przystąpili górnicy śląskich kopalń skłoniło władze do porzucenia polityki represji: będący ich symbolem gen. Czesław Kiszczak w ósmą rocznicę Porozumień Gdańskich spotkał się z Lechem Wałęsą. Utorowało to drogę do Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca 1989 r, które, chociaż w sejmowej części objęte kontraktem – przyniosły zdecydowane zwycięstwo Solidarności i zmianę władzy, za sprawą odwrócenia sojuszy przez dotychczasowych satelitów PZPR.

Znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II, pierwszego od kilkuset lat papieża narodowości innej niż włoska, nie da się jednak zawęzić wyłącznie do zasług dla jego polskiej ojczyzny. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że to zmiana w Polsce utorowała drogę do obalenia muru berlińskiego i żelaznej kurtyny oraz demontażu komunizmu w skali globalnej.

Biały dym 16 października 1978 r. stał się sygnałem historycznego zwrotu w Kościele powszechnym, któremu jego nowy pasterz nadał kurs uniwersalistyczny i nowoczesny, ale zarazem respektujący utrwalone wartości. Jan Paweł II okazał się pierwszym na tak wielką skalę papieżem-pielgrzymem i podróżnikiem. Przemawiał w ONZ i spotykał się z trędowatymi i ich opiekunami w leprozorium. 

Fot: Ks. Tomasz Dawid (Twitter).

Inicjował dialog z wyznawcami innych religii. Wspierał powrót do demokracji nie tylko w swojej Ojczyźnie ale również w rządzonych przez prawicowe dyktatury Chile i Filipinach.

Stał się również papieżem-myślicielem. Wielkie znaczenie miała jego encyklika “Laborem exercens” o sensie i godności ludzkiej pracy oraz “Redemptor hominis”, odpowiadająca na pytanie, kim jest Chrystus dla współczesnego dla człowieka.

Ceniony jako mąż stanu, Jan Paweł II przeszedł do historii jako pierwszy papież, który stał się ważną postacią również dla niewierzących. Również obecne oceny jego postaci przez Polaków dokonują się ponad wszelkimi podziałami. Pozostaje jednym z tych, którzy zmienili na lepsze oblicze świata.       
   
[1] Instytut Badań Pollster dla “Super Expressu”, sondaż z 13-14 marca 2023  
[2] IPSOS dla OKO.press i TOK.FM, badanie z 20-23 marca 2023
Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Wartość dodana czyli bonus demokracji

Wybory z 15 października powinny stanowić powód do dumy dla obywateli i lekcję pokory dla polityków. Ci ostatni wszyscy ogłosili się zwycięzcami. Niech im będzie. Powiedzmy, że przemawiają w imieniu swoich elektoratów, zatem tym razem – akurat – nie kłamią.Czytaj więcej ..

Czekamy na następny

Każdy polski rząd, powołany zgodnie z demokratycznymi zasadami, zasługuje na szacunek. Dotyczy to również nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Stwierdzenie to nie przesądza jednak o politycznych szansach. Pozostają znikome, że rząd obroni się w sejmowym głosowaniu.Czytaj więcej ..

Fatalny symbol i cierpliwość wyborców

Gdyby wszyscy polscy eurodeputowani zagłosowali solidarnie przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego popierającej rewizję traktatów unijnych ograniczającą suwerenność państw narodowych, nie zostałaby ona przyjęta. Stało się jednak inaczej.
Czytaj więcej ..

Odnowa czy… odwet od nowa

Donald Tusk zapowiadając powołanie w Sejmie aż trzech komisji śledczych poniekąd ujawnił, że nie wierzy w powstanie własnego rządu i uznaje obecną większość sejmową za wszystko, co może osiągnąć.Czytaj więcej ..

Jedna ojczyzna, jeden patriotyzm

Agnieszkę Kublik z “Wyborczej” razi odmienianie słowa “Polska” we wszystkich przypadkach. Podobnie jak patriotyzm “kiboli”, bo tak pisze lekceważąco o kibicach, nie uzasadniając, dlaczego akurat oni mają być gorszymi obywatelami.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments