Biały dym i zasłony dymne
45-lecie powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową
Ostatni rok okazał się próbą szczególną dla określenia miejsca, jakie zajmuje w sercach i umysłach Polaków. Jan Paweł II wyszedł z niej zwycięsko: podobnie jak z zamachu terrorysty 13 maja 1981 r. i pielgrzymki do Polski w której dopiero co zniesiono stan wojenny w 1983 r, gdy obawiano się, że jego wizyta uwiarygodni ekipę generalską – a on w Dolinie Chochołowskiej spotkał się z Lechem Wałęsą, przewodniczącym zdelegalizowanej Solidarności.
Dla 70 proc. Polaków Jan Paweł II pozostaje autorytetem, nie widzi go w tej roli tylko 21 proc z zapytanych przez Pollster [1]. W innym sondażu, z kolei autorstwa IPSOS, także przeprowadzonym po ataku stacji TVN na dobrą pamięć o Karolu Wojtyle, 70 proc Polaków uznaje Jana Pawła II za ważną dla siebie postać a 73 proc za autorytet moralny [2]. Pokazuje to, że zarzuty jakoby Wojtyła miał tolerować krzywdzenie dzieci przez podległych mu księży, kiedy był jeszcze arcybiskupem krakowskim, oparte na materiałach dawnej komunistycznej służby bezpieczeństwa zupełnie nie zmieniły zapatrywań Polaków na jedną z najważniejszych postaci naszej najnowszej historii. Jeśli miały stać się zasłoną dymną, to dym ten szybko się rozwiał.
Intencje amerykańskich właścicieli stacji można tylko odgadywać. Pewne pozostaje jedno: powstałe zamieszanie nie zaszkodziło sposobowi postrzegania przez Polaków ich Papieża.
Z dalekiego kraju – tytuł biograficznego filmu Krzysztofa Zanussiego najlepiej określa format wyboru, jakiego 16 października 1978 r. dokonali zgromadzeni na konklawe kardynałowie. Ich decyzja stała się dla Polaków jednym ze zdarzeń budujących i łączących. Już niespełna rok później, w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski na warszawskim placu – nomen omen – Zwycięstwa w czerwcu 1979 r. Jan Paweł II wypowie znamienne słowa: – Nich zstąpi Duch Twój. I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.
Stały się jednym z zaczynów wielomilionowego ruchu Solidarności, zgodnie z papieską nauką społeczną wystrzegającego się użycia przemocy. W Sierpniu 1980 r. walczący o prawo do tworzenia niezależnych od państwa związków zawodowych robotnicy gdańskiej stoczni umieścili na bramie swojego zakładu pracy portret Papieża.
Równie ważkie i wpływające na bieg wydarzeń okazały się słowa kolejne, skierowane do młodzieży w Gdańsku podczas trzeciej pielgrzymki do kraju w 1987 r: – Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić”.
W kolejnym roku, 1988 r. w kwietniu i maju młodzi robotnicy, którym obca pozostawała trauma pacyfikowania zakładów pracy przez ZOMO w stanie wojennym ale znana myśl społeczna Papieża i legenda pierwszej Solidarności wzniecili kolejną falę strajków. Kiedy siły bezpieczeństwa w nocy stłumiły protest w Nowej Hucie, od rana stanął Uniwersytet Warszawski. Pracownicy i studenci wystąpili solidarnie. Kolejne natężanie strajków, do których przystąpili górnicy śląskich kopalń skłoniło władze do porzucenia polityki represji: będący ich symbolem gen. Czesław Kiszczak w ósmą rocznicę Porozumień Gdańskich spotkał się z Lechem Wałęsą. Utorowało to drogę do Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca 1989 r, które, chociaż w sejmowej części objęte kontraktem – przyniosły zdecydowane zwycięstwo Solidarności i zmianę władzy, za sprawą odwrócenia sojuszy przez dotychczasowych satelitów PZPR.
Znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II, pierwszego od kilkuset lat papieża narodowości innej niż włoska, nie da się jednak zawęzić wyłącznie do zasług dla jego polskiej ojczyzny. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że to zmiana w Polsce utorowała drogę do obalenia muru berlińskiego i żelaznej kurtyny oraz demontażu komunizmu w skali globalnej.
Biały dym 16 października 1978 r. stał się sygnałem historycznego zwrotu w Kościele powszechnym, któremu jego nowy pasterz nadał kurs uniwersalistyczny i nowoczesny, ale zarazem respektujący utrwalone wartości. Jan Paweł II okazał się pierwszym na tak wielką skalę papieżem-pielgrzymem i podróżnikiem. Przemawiał w ONZ i spotykał się z trędowatymi i ich opiekunami w leprozorium.
Inicjował dialog z wyznawcami innych religii. Wspierał powrót do demokracji nie tylko w swojej Ojczyźnie ale również w rządzonych przez prawicowe dyktatury Chile i Filipinach.
Stał się również papieżem-myślicielem. Wielkie znaczenie miała jego encyklika “Laborem exercens” o sensie i godności ludzkiej pracy oraz “Redemptor hominis”, odpowiadająca na pytanie, kim jest Chrystus dla współczesnego dla człowieka.
Łukasz Perzyna
Sto lat dla ministra czyli podziękowanie dla Józefa Kasprzyka
Nie został nawet “ministrem konstytucyjnym” ale na pewno najmocniejszym punktem ekipy rządzącej Polską w latach 2015-23. Za jego rządów urząd osiągnął najwyższy poziom po 1989 roku.Czytaj więcej ..
Piramida demokracji
Jeden bunt przy urnach dopiero co nastąpił. Obywatele w ostatnim głosowaniu zawstydzili polityków, powtarzających przedtem, że życie publiczne przeciętnego Polaka nie pasjonuje. Zaprzeczyły temu długie wieczorne kolejki do urn wyborczych.Czytaj więcej ..
Jedziemy na Euro
Po wyeliminowaniu Walii rzutami karnymi w barażowym meczu na wyjeździe – polscy piłkarze pojadą na Mistrzostwa Europy. Nie ma sensu narzekanie, że awans zdobyli w ostatnim momencie albo nie w takim stylu jak trzeba. Kto nie umie cieszyć się z sukcesów, kolejnych już nie odniesie.Czytaj więcej ..
Między nami a Walijczykami
Ustrzegliśmy się podobnie niemiłej niespodzianki, jaką w grupie eliminacyjnej stała się porażka z Mołdawią. Piłkarze Michała Probierza zgodnie z planem i rankingami pokonali Estonię 5:1 i o awans do finałów Euro zagrają w Cardiff z Walią. To symboliczne dla nas miejsce i przeciwnik.Czytaj więcej ..
Jaka tragedia taka Balladyna
Minął czas, kiedy Nową Lewicę uosabiały miła buzia i posągowa sylwetka Magdaleny Ogórek. Z sejmowej trybuny gorszą twarz postkomunizmu zaprezentowała przewodnicząca klubu Anna Maria Żukowska, zapowiadająca, że znane ze “strajku kobiet” błyskawice powrócą i jedna z nich porazi Szymona Hołownię ..Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka