Polityczne spory a zagrożenia kraju

dlaczego nie tylko o władzę i kasę tu chodzi ..

Stwierdzenie, że gra się tak jak przeciwnik pozwala pochodzi od legendarnego trenera polskiej reprezentacji w piłce nożnej i pozostanie na stałe w pamięci nie tylko tych co lubią kopać piłkę. To właśnie stwierdzenie przyszło mi na myśl po lekturze ostatniego felietonu red. Perzyny na naszym wspólnym portalu www.gruszka.com.

Lektura ostatniego felietonu red. Łukasza Perzyny, Suwerenność i fundusz wyborczy, dostarcza jak zawsze cennej refleksji, oferując konkluzje będące produktem własnego, wieloletniego doświadczenia dziennikarskiego jak i niekwestionowanej wiedzy. Autor komentuje Krajowy Fundusz Odbudowy w kontekście znacznie szerszym niż ten finansowy, także suwerenności państwa czy wojny na Ukrainie. W tekście nie brakuje nawiązań do historycznych warunkowań w tej materii. Prezentując potencjalne scenariusze wydarzeń Łukasz sugeruje, że “/../ Jedno wydaje się niestety pewne: nie o żadne wartości w całym tym zamieszaniu chodzi obecnej ekipie rządzącej. Jak dla wielu jej poprzedników – liczą się władza i kasa /../”.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Gdy w grę wchodzą najważniejsze sprawy kraju skrajność poglądów jest słabym doradcą. Ma bowiem rację Kazimierz Górski, że gra się jak przeciwnik pozwala a dopóki piłka jest w grze wszystko jest możliwe. KPO jest tylko jednym z elementów otwartego już konfliktu w jakim znalazła się Polska z Unią Europejską ale nie jedynym. Walka idzie o suwerenność państwa jak słusznie wskazuje autor ale elektorat PiS choć niejednolity w poglądach, nie może być sprowadzany do wspólnego mianownika powyższym stwierdzeniem. Jest ono w równej mierze mylne jak i głęboko niesprawiedliwe. Zamieszanie o którym mówi autor jest tylko pozorne – Komisja Europejska ma głęboką świadomość o jaką stawkę tu chodzi i prowadzi niezwykle finezyjną politykę anarchizowania Polski, zarówno w sferze polskiego ustawodawstwa jaki i kwestionowania fundamentalnych podstaw konstytucyjnych kraju.

W przypadku Krajowego Funduszu Odbudowy chodzi o finansowe zagłodzenie Polaków. W tym kontekście z pewnością o kasę tu chodzi ale nie ekipa rządząca jest jej odbiorcą.

Rządząca Zjednoczona Prawica to jedyna, realna dziś formuła na rządzenie Polską. Hasło “Jeb*c PiS” uważam za przejaw głupoty niektórych raczej niż rzetelnej oceny faktów. Jest efektem medialnego prania mózgów, także przez Zjednoczoną Prawicę a nie oddolnego sprzeciwu mas. PiS i Zjednoczona Prawica to kilka milionów tych, którzy prawicę dziś w Polsce popierają przy urnach wyborczych. A kartki wyborcze od siedmiu lat nie kłamią. Stwierdzenie red. Perzyny, że “nie o żadne wartości w całym tym zamieszaniu chodzi obecnej ekipie rządzącej /../ liczą się władza i kasa” jest nieuprawnione. Nie tylko o kasę tu chodzi. Polacy potrafią odróżnić ziarno od plewy a dla odmiany lidera Platformy Obywatelskiej przyjmują z jednoznaczną dezaprobatą. Z redaktorem Perzyną różnimy się pięknie od lat a zróżnicowana ocena faktów nie wynika z różnej troski o Polskę, raczej różnicy politycznych sympatii i poglądów a być może także formuły na Polskę.

Formuła rządzenia oparta o partie wodzowskie, casus Kaczyński, Hołownia czy Tusk jest mi obca. Ale realia polityczne w kraju są produktem także historycznych uwarunkowań – gra się więc tak jak przeciwnik pozwala. Różnimy się w poglądach tworząc wspólny portal ale nie o publicystyczne polemiki tu chodzi. Raczej o konsensus jaką Polskę pozostawimy następnym.

Zjednoczona Prawica nie ma alternatywy ani u Hołowni ani u Tuska bo żaden z nich nie ma pomysłu na Polskę. Musi tylko być jednoznacznym wyrazicielem interesów Polaków a nie korporacyjnych graczy, politycznych prominentów czy obcych interesów. Czy tak jest w praktyce to osobny temat. Dlatego jednoznacznie atakuję w swojej publicystyce bezmyślność rządu czy niekompetencję premiera Morawieckiego oczekując, że sprawne państwo i kompenentny rząd jest tym czego Polacy potrzebą najbardziej.

Rząd i dyżurni publicyści prześcigają się dziś w atakowaniu Tuska i jego kolesiów za rzekome podgrzewanie atmosfery w temacie katastrofy ekologicznej nad Odrą. I mają rację bo dla tych kolesiów 

Szymon Hołownia, prezes Ruchu 2050

Polska, słowami byłego ministra Sienkiewicza, jest państwem z tektury. Ataki na Tuska irytują jednak infantylizmem, co gorsza, odwracają uwagę od ważniejszego tematu, a tym jest niekompetencja urzędników wyspecjalizowanych organizacji rządowych w zapobieganiu zagrożenia kraju, skądkolwiek ono pochodzi. Dymisja dwóch urzędników tu nie wystarczy. Państwo jest niesprawne a rząd, w dużej mierze niekompetentny. Zaklinanie rzeczywistości przez Morawieckiego czy Kaczyńskiego nie pomoże – w przypadku klęski ekologicznej nad Odrą państwo nie zdało egzaminu.

Dolewanie oliwy do ognia w postaci insynuacji marszałek województwa lubuskiego jakoby jest gorzej niż jest, to przypomnienie z jakim przeciwnikiem gramy. Koncentrowanie publicznej telewizji na tej wypowiedzi jest odwracaniem uwagi od rzeczy najważniejszych i równie bezużyteczne jak stwierdzenia Morawieckiego, że katastrofa ekologiczna jest dziś jego priorytetem skoro zabrało mu dwa tygodnie by zająć się sprawą.

Mateusz Morawiecki, premier

W szerszym kontekście konflikt Bąkiewicz – Bosak/Winnicki jest doskonałą ilustracją zupełnie innego problemu, który drąży polskie życie polityczne od zakończenia Obrad Okrągłego Stołu a dotyczy zdolności polskiej elity politycznej do zawierania kompromisów w imię korzyści szerszej niż tylko politycznej wspólnoty.

Ma rację trener Górski, że gra się jak przeciwnik pozwala. Trudno wyobrazić sobie tuzy intelektualne Platformy jak Tusk czy Siemoniak, Kidawa-Błońską czy Kopacz w roli dzisiejszych decydentów ale oni w tym równaniu także się liczą skoro Platforma ma wciąż 26 procent poparcia Polaków. Trzeba więc grać jak przeciwnik pozwala.

W przypadku konfliktu wokół Bąkiewicza chodzi o dobro Marszu Niepodległości, i zdolności  Stowarzyszenia do pielęgnacji polskich tradycji niepodległościowych czy ich afirmacji gdziekolwiek jest to potrzebne. A to przeciez wielkie i ważne zadanie.

Polityczne dylematy Polaków, jeśli w ogóle je mają, nie mogą owocować skrajnością poglądów ani tym bardziej dotyczyć spraw mniej istotnych jak stwierdzenie marszałek pewnego województwa, nawet jeśli jest ono fragmentem większej narracji, dodajmy wrogiej Polsce narracji.

Polska jest dziś krajem realnie zagrożonym. Prowadzimy wojnę na kilku frontach z których ten, najbardziej nam zagrażający jest na styku Polski i Unii Europejskiej. Dosyć błazeństwa. Koterie Kaczyńskiego czy Morawieckiego oburzają tak samo jak sprzedajność Tuska i jego serwilizm obcym.

Ruch Naprawy Polski

Lista obecności w polskiej polityce została uzupełniona o przedstawicieli środowisk, zamierzających reprezentować klasę średnią. Ekonomista Dariusz Grabowski ogłosił powołanie Ruchu Naprawy Polski. Ofertę adresuje do przedsiębiorców, rolników i wolnych zawodów ..Czytaj więcej ..

Jeffrey Sachs przyleciał z Moskwy

W wyborach 4 czerwca 1989 r. Polacy zagłosowali na kandydatów Solidarności ale nie terapię szokową Leszka Balcerowicza: za sprawy gospodarki w Komitecie Obywatelskim odpowiadał wtedy jeszcze nie pozbawiony wrażliwości społecznej prof. Witold Trzeciakowski. Zaś przyszły wicepremier pozostawał znanym tylko środowiskowo ekonomistą. Kluczowa okazała się zupełnie inna postać.Czytaj więcej

Lewicy… może nie być

I nikt jej nie będzie żałował. W Sejmie Lewica organizuje konferencje prasowe bez pomysłu i na każdy – czyli w praktyce żaden – temat. Nie istnieje w walce z drożyzną, ani nawet w obronie praw pracowniczych.Czytaj więcej ..

Celebryci, żurnaliści i zboczeńcy

Kolejny żurnalista, któremu zamarzyła się polityka, padł ofiarą własnych złych skłonności. Paweł Siennicki były pracownik “Nowego Państwa” podał się do dymisji z funkcji wiceprezesa Polskich Portów Lotniczych.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *