
Rządzący bez alibi
Nie oddamy ani przecinka i doktryna Timmermansa
- Dodano:
- Kategorie: Komentarz, Unia Europejska
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w korespondencji z lewicowym eurodeputowanym z rozmysłem czy mimowolnie pozbawił rządzących w Polsce alibi, jeśli chodzi o ich politykę wobec UE.
Premier Mateusz Morawiecki utrzymywał, że w ustawie o Sądzie Najwyższym nie da się zmienić nawet przecinka, bo jej treść została uzgodniona z Komisją Europejską, więc korekty pozostają równoznaczne z ryzykiem dla przyznania nam przez UE pieniędzy objętych Krajowym Planem Odbudowy.
Zupełnie czego innego dowiadujemy się z korespondencji, jaką ujawnił eurodeputowany Robert Biedroń, wybrany przed czterema laty z listy nieistniejącej już partii Wiosna (scaliła się z częścią SLD w Nową Lewicę, komenderowaną przez Włodzimierza Czarzastego). Nadawcą przekazu był Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Zastrzegł kategorycznie, że Bruksela nie zamierza Polsce ani żadnemu innemu krajowi dyktować konkretnej treści żadnej ustawy. Co nie oznacza, że nie zastrzega sobie prawa do oceny jej zgodności z unijnymi oczekiwaniami, kiedy już zostanie uchwalona. Przeciwnicy ustępstw skupią się na tej drugiej części wypowiedzi wiceprzewodniczącego, podkreślając, że organizacja wymiaru sprawiedliwości pozostaje w gestii kraju członkowskiego i nie jest objęta wspólnymi regulacjami. Jednak dla oceny sytuacji, jaka powstała wokół KPO, kluczowa pozostaje część pierwsza. Wypowiedź Timmermansa za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych wydaje się szczera, właśnie dlatego, że nie była przeznaczona do publikacji. To nie komunikat medialny. Tylko polityczne stanowisko.
Można więc wskazać, że wiceprzewodniczący eurokomisji, postać z pewnością dla brukselskiej polityki niezwykle reprezentatywna, zasypał – jeśli użyć slangu zawodowych polityków – przedstawicieli obozu rządzącego w Polsce, przekonujących opinię publiczną, że ustępują pod presją, dla dobra kraju, żeby pożyteczne dla Polski fundusze do nas sprowadzić.
W ujawniony niespodziewanie przez Biedronia przekaz wczytać się powinni uważnie zarówno zwolennicy jak oponenci polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, nie dlatego, żeby lewicowy eurodeputowany pozostawał wyrocznią, tylko z tego powodu, że wszystko wskazuje na fakt, że ujawniając to co wie, z prawdą się nie mija.
Mateusz Morawiecki chciałby zostać premierem na kolejną kadencję. To zrozumiała ambicja. Kierownictwo PiS spodziewa się, że wygra wybory tegoroczne jesienne wybory parlamentarne dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Oczywiście nie powie tego ani szef rządu, ani nikt z liderów partii. Niech jednak nie powtarzają, że ustawy dotyczące polskich wewnętrznych regulacji trzeba przyjmować literalnie, bo inaczej pieniądze z KPO nie wpłyną czy wręcz trwale przepadną. Skoro zaprzecza temu w niespodziewanie ujawnionym przekazie jedna z najbardziej prominentnych postaci w samej Unii Europejskiej.
Zdanie odrębne Fransa Timmermansa sprawia wrażenie rzetelnej wykładni, z którą oczywiście można się zgadzać lub nie. Tłumaczy również zagadkowy dla opinii publicznej sprzeciw Andrzeja Dudy wobec poselskiego projektu partii rządzącej, co do którego prezydent zawczasu zapowiedział, że go nie podpisze. Być może już wtedy w Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu znano fakty dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym, o których my dopiero teraz się dowiadujemy.

Łukasz Perzyna

Nieludzka twarz demokracji walczącej
Barbara Skrzypek była przesłuchiwana w środę w prokuraturze przez cztery godziny, bez obecności pełnomocnika, którego do udziału nie dopuszczono. Zmarła w sobotę. Jednak ta sama prokurator Ewa Wrzosek, która przesłuchanie prowadziła, straszy odpowiedzialnością karną tych, co oba te fakty połączą. Mimo, że ich związek przyczynowo-skutkowy wydaje się oczywisty dla myślącego

Śmigłowce, papierowy tygrys i szczerzenie zębów
Władza, raczej bezradna wobec codziennych prostych spraw obywateli, zapewnia wobec narastającego zagrożenia, że jesteśmy silni, zwarci, gotowi. Co ciekawe, tromtadracja ta łączy zwalczających się nawzajem premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę. Wzbudza obawy, wynikające nie tylko ze smutnych analogii historycznych.Czytaj więcej ..

Panika aż Trzaska
Postrzeganie Trzaskowskiego przez resztę kraju przez pryzmat awarii Czajki czy potiomkinowskich inwestycji w Warszawie wydaje się czymś naturalnym, bo zabrakło przez siedem lat rządów tego prezydenta w stolicy projektów naprawdę wizjonerskich i potrzebnych mieszkańcom, a nie tylko atrakcyjnych jak kładka dla turystów wpadających do Warszawy na jeden weekend.Czytaj

Kruche sojusze i linia Wisły
Wstrzymanie przez Donalda Trumpa pomocy dla Ukrainy dało się przewidzieć. Polska płaci dziś krańcowym niepokojem za zaniechania kolejnych ekip nią rządzących. Zarówno naiwny proamerykanizm Prawa i Sprawiedliwości jak opcja niemiecka Koalicji Obywatelskiej nie okazują się przydatne do odnowienia systemu bezpieczeństwa.Czytaj więcej ..

Żegnamy Wojciecha Gawkowskiego (1966-2025)
Miał niepowtarzalny styl zarówno w sądowej sali, gdy występował w adwokackiej todze, reprezentując m.in. Tomasza Sakiewicza na długo przed obecną dekadą, ale też w polityce, w której kariery sam wprawdzie nie zrobił, ale jako szef młodzieży w KPN utorował drogę mnóstwu znakomitych inicjatyw. Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka