TikTok .. dobry na wszystko
Pegasus z Izraela to mała płotka. Tam zawsze słuchają by przeżyć.
Słowo Pegasus zrobiło furorę w ostatnich kilku latach i bynajmniej nie dlatego że pod tym imieniem w mitologii greckiej krył się piękny biały koń na skrzydłach. Pegasus to oprogramowanie szpiegujące przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android opracowane i sprzedawane przez izraelską firmę NSO Group. Zainfekowanie telefonu komórkowego może odbyć się za pomocą kilku method które zwykle są całkiem skuteczne. Oprogramowanie przykuło więc uwagę nie tylko specialistow technologii komputerowych ale także polityków, a może przede wszystkim polityków.
Ale aplikacji które kradną nasze dane, zdjęcia, rozmowy a potem robią z nich niezły użytek jest wiele. Według wielu źródeł, jedną z nich jest także ta, z kategorii udostępniania klipów video czyli aplikacja TikTok. Aplikacja została uruchomiona jako TikTok na rynku międzynarodowym we wrześniu 2017 roku. W zeszłym roku TikTok był już najczęściej pobieraną aplikacją na świecie. Ma zgłoszoną bazę użytkowników liczącą ponad miliard osób i pozostaje najszybciej rozwijającą się platformą mediów społecznościowych od 2020 roku.
Założyciel firmy ByteDance która w rzeczywistości kryje się za tą popularną aplikacją, Zhang Yiming, stwierdził, że „Chiny są domem dla zaledwie jednej piątej użytkowników Internetu na całym świecie. Jeśli nie rozszerzymy się na skalę globalną, przegramy z rówieśnikami, którzy przyglądają się czterem piątym. Globalizacja jest koniecznością”.
Niezależnie od tego, czy faktycznie często korzystamy z obecnośi TikToka na naszym telefonie faktem jest, że wielu z nas angażuje się w treści wideo przez nią prezentowane. Początkowo, krytyka skierowana pod adresem TikTok miała charakter raczej ogólnikowy. Znawcy podkreślali jej uzależniający charakter. Ale szybko okazało się, że chińska firma zajmująca się mediami społecznościowymi przyciągnęła wiele uwagi zachodnich rządów, które wymieniają tę aplikację jako problem bezpieczeństwa. W ub. miesiącu prezydent Joe Biden podpisał ustawę zakazującą TikTok na urządzeniach rządu federalnego, a ponad połowa stanów USA uchwaliła podobny mandat na szczeblu stanowym.
Rząd USA jasno określił swoje stanowisko: ByteDance z siedzibą w Pekinie, właściciele TikTok, muszą zbyć swoje udziały w firmie lub platforma udostępniania wideo może zostać całkowicie zakazana w Stanach Zjednoczonych. To oczywiscie dramatyczna eskalacja między chinska firma stojaca za TikTokiem a rządem USA. Co wiecej, w ub. tygodniu poinformowano, że BBC wezwało swoich pracowników do usunięcia aplikacji z firmowych telefonów komórkowych.
Jest oczywiste, że amerykański ban na TikTok może być bardzo niebezpiecznym ewenementem dla globalnego Internetu. Ale ile z tego naprawdę dotyczy samej aplikacji?
Od wielu lat jestem informatykiem piszącym kod źródłowy aplikacji. Jak każda aplikacja komputerowa, TikTok używa tzw. algorytmów komputerowych czyli sposobów na dokonanie dzieła. W przypadku tej aplikacji to wyświetlenie wideo klipu, odebranie komentarza, itp. Ale z doświadczenia wiem, że w każdej bez wyjątku aplikacji można napisać kod źródłowy który zbiera informacje dotyczące jej użytkownika. A te stanowią bezcenną kopalnię wiedzy. Dodajmy wiedzy, którą bardzo łatwo zmonetyzowac.
Jak dotąd nie ma twardych dowodów sugerujących, że TikTok został poproszony o przekazanie danych swoich użytkowników państwu chińskiemu lub że manipuluje swoim algorytmem, aby promować pro-chińską propagandę. Ale wiemy, że TikTok używa algorytmu z kategorii “shoppertainment”. Czym jest tenże algorytm? Najprościej: “shoppertainment” to połączenie handlu elektronicznego i rozrywki w celu zaangażowania klientów i promowania sprzedaży. A to oznacza zbieranie informacji o użytkownikach czyli potencjalnych klientach.
Warunkiem sukcesu algorytmów z kategorii “shoppertainment” jest uczestnictwo konsumentów. Dan Milmo, redaktor do spraw technologii brytyjskiej gazety “Guardian” mówi, że „Nadrzędna debata na temat TikTok polega na tym, że agresywnie gromadzi on Twoje dane, Twoją lokalizację, Twoje upodobania itp”. Ale ta charakterystyka, śmiało odpowiadam bo kod źródłowy aplikacji piszę od wielu lat, dość ogólne opisuje zachowanie różnorodnych aplikacji w mediach społecznościowych.. TikTok – na poziomie podstawowym nie różni się tu od żadnej innej, w tym takich potentatów jak WhatsApp czy serwisów wiadomosci jak Telegram czy Discord.
TikTok ujawnił niedawno swoje plany dot. bezpieczeństwa aplikacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ich implementacja będzie sporo kosztować firmę bo aż 1,2 miliarda euro i 1,5 miliarda dolarów. Wszystko po to, aby przekonać zachodnie rządy, że chroni dane użytkowników. Na przykład wszystkie dane amerykańskich użytkowników byłyby przechowywane w Stanach Zjednoczonych lub w Norwegii i Irlandii dla osób uzyskujących dostęp do aplikacji w Europie. Krytycy applikacji nie są jednak przekonani że to wystarczy twierdząc, że ostatecznie ByteDance musi spełnić żądania chińskiego rządu. Bo ByteDance to nie taniec bajtow, to chinska aplikacja ktora po prostu musi je spełniać.
Walka o wpływy TikTok na naszych telefonach to także wojna w przestrzeni geopolitycznej. Dotychczas bowiem, to firmy amerykańskie były największymi właścicielami wiedzy o użytkownikach aplikacji na naszych telefonach. Żadnej z firm europejskich nie udało dostać się do potentatów Google, Facebook czy Twitter.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, lider Partii Konserwatywnej, oświadczył co jego kraj ma zamiar zrobić w sprawie TikToka. Rząd brytyjski wydaje się być zadowolony z naśladowania swoich sojuszników. „Wyraźnie to, co rząd ogłosił w tym tygodniu, było związane z tym, co zrobiły Stany Zjednoczone, Kanada, Belgia i Komisja Europejska” – mówi wspomniany wcześniej Dan Milmo.
Ogromny wpływ kulturowy TikToka w połączeniu z bardzo zaangażowaną i rosnącą bazą użytkowników oznacza, że jest to ogromny atut. Jednak Dan Milmo zwraca uwagę, że sprzedaż TikToka nadal niekoniecznie przebiegałaby płynnie. Niektórzy eksperci w tej dziedzinie zakładają też, że państwo chińskie będzie dążyć do zablokowania zbycia TikTok od jego chińskich właścicieli. Firma posiada bowiem cenne know-how, np. takie jak słynny algorytm rekomendacji o którym mówilismy wczesniej.
Przejście TikToka od zjawiska kulturowego do geopolitycznego pariasa jest symbolem zacieśniających się konfliktow między Stanami Zjednoczonymi i szeroko rozumianym Zachodem a Chinami. Saga balonów szpiegowskich, rosnące napięcia w związku z Tajwanem i relacjami Chin z Rosją sprawiły, że TikTok jest jedynie najnowszym miejscem sporu.
W ub. roku myślałem o kupieniu skanera na potrzeby archiwizacji. Znalazłem model, zorientowałem się, że produkują go Chiny, wpisałem model i wyczytałem, że informatyk, gdzieś z Polski (gdzież indziej, wszak tu mamy najlepszych na świecie) napisał, że nowo zakupiony skaner także kupił. A jakże. Ale jak to informatyk: chciał zobaczyć które z portów komputerowych ma otwarte gdy działa jego ulubiony skaner (a porty to okna komputera przez które komunikujemy się ze światem i przez które świat widzi nas i może dotrzeć do naszego komputera). Co zobaczył? Gdy włączył skaner jeden z portów komunikujących się tradycyjnym protokołem TCPIP czyli tym internetowym otworzył okno na jakiś serwer .. Sprawdził fizyczną lokalizajce serwera .. Okazało się że ten był .. w Chinach. Niewykluczone, że jego nowy skaner wysyłał każdy skanowany dokument na wspomniany serwer ..
Wczoraj pozbyłem się TikToka ze swojego telefonu, nie używam WhatsApp a na kanałach wiadomości jak Telegram czy Signal i Discord jestem rzadko. Pegasus z Izraela to mała płotka. Tam zawsze słuchają by przeżyć. Tylko czy internauci wiedzą z jaką materią mają do czynienia?
Jack Malik
Wspólny 11 Listopada
Tak ni z tego, ni z owego była Polska od pierwszego – tak sam Józef Piłsudski na zjeździe Legionistów w Kaliszu już po przewrocie majowym miał się wyrazić o okolicznościach odbudowy państwa w 1918 r. Czytaj więcej ..
Sto lat dla ministra czyli podziękowanie dla Józefa Kasprzyka
Nie został nawet “ministrem konstytucyjnym” ale na pewno najmocniejszym punktem ekipy rządzącej Polską w latach 2015-23. Za jego rządów urząd osiągnął najwyższy poziom po 1989 roku.Czytaj więcej ..
Piramida demokracji
Jeden bunt przy urnach dopiero co nastąpił. Obywatele w ostatnim głosowaniu zawstydzili polityków, powtarzających przedtem, że życie publiczne przeciętnego Polaka nie pasjonuje. Zaprzeczyły temu długie wieczorne kolejki do urn wyborczych.Czytaj więcej ..
Jedziemy na Euro
Po wyeliminowaniu Walii rzutami karnymi w barażowym meczu na wyjeździe – polscy piłkarze pojadą na Mistrzostwa Europy. Nie ma sensu narzekanie, że awans zdobyli w ostatnim momencie albo nie w takim stylu jak trzeba. Kto nie umie cieszyć się z sukcesów, kolejnych już nie odniesie.Czytaj więcej ..
Między nami a Walijczykami
Ustrzegliśmy się podobnie niemiłej niespodzianki, jaką w grupie eliminacyjnej stała się porażka z Mołdawią. Piłkarze Michała Probierza zgodnie z planem i rankingami pokonali Estonię 5:1 i o awans do finałów Euro zagrają w Cardiff z Walią. To symboliczne dla nas miejsce i przeciwnik.Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka