Ukraina wygrywa tę wojnę

Gwałtowne postępy armii ukraińskiej na froncie

Linia styczności wojsk rosyjskich i ukraińskich to 1300 kilometrów. Najbardziej intensywne działania wojenne prowadzone są na północ od Charkowa, w obwodzie Chersonskim i w Donbasie. W Donbasie istnieje bardzo silne umocniony region bo tam wojna trwa od dawna, ma charakter pozycyjny a Rosjanom nie udało się tam osiągnąć żadnych sukcesów pomimo licznych prób akcji zaczepnych a Ukraińcy dzielnie się bronią. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin sytuacja w okolicach Charkowa gwałtownie się zmieniła. Rosjanie zgrupowani w okolicach Iziumu zostali okrążeni przez wojska ukraińskie a media doniosły dziś, że wojska Ukrainy zdobyły niezwykle ważne i duże miasto Kupriansk na północny wschód od Charkowa posuwając się w ciągu kilkudziesięciu godzin na głębokość 50km wgłąb okupowanych dotychczas przez Rosjan terenów. Ofensywa Ukraińców w obwodzie chersonskim zagraża okrążeniem około 18 tysiacy żołnierzy rosyjskich po północnej stronie rzeki Dniepr.

Generał Mirosław Różański, DowódcaGeneralny Rodzajów Sił Zbrojnych w 2015. tak komentuje kontrofensywę Ukraińców: “Rosja ma na Ukrainie problem krótkiej kołdry. Jak przerzuci więcej żołnierzy na innych kierunek żołnierzy zaczyna jej brakować. W ukraińskim sztabie generalnym doskonale o tym wiedzą a odzyskiwane w błyskawicznym tempie terenu jak w obwodzie charkowskim są tego dowodem. To jest moment przełamania impasu który trwał na froncie. /../ Liczy się to, kto ma inicjatywę a ta jest w obecnej chwili w rękach ukraińskich”.

Generał Waldemar Skrzypczak, dowódca Wojsk Lądowych RP w latach 2006-2009 mówi: “Ukraińcy prowadzą działania bardzo wolno i ostrożnie. Nie atakują miejsc rosyjskich za wszelką cenę, za cenę strat jak robią to Rosjanie/../ Ukraińcy atakują wybrane miejsca, luki w ugrupowaniu przeciwnika, wybierają takie miejsca gdzie mogą przeciwnika obejść, oskrzydlić, uderzyć z zaskoczenia/../ Stopniowo odbijają terytoria, odcinają zaopatrzenia armii rosyjskiej/../ Rosjanom jest coraz trudniej że względu na brak paliwa, brak amunicji. Rosjanom jest coraz trudniej. Wydaje się że ta taktyka jest jak najbardziej uzasadniona i słuszna”.

Kiedy 8 marca pisałem w artykule na Gruszce, że Ukraina wygra tę wojnę, właśnie przewagę w logistyce prowadzenia wojny czyli najsilniejszą wtedy ich stronę miałem na myśli, bo tej uczyli się od NATO już od 2015 roku. W najbliszych godzinach Ukraińcy zawieszą swoją flagę w centrum Iziumu.

Ruch Naprawy Polski

Lista obecności w polskiej polityce została uzupełniona o przedstawicieli środowisk, zamierzających reprezentować klasę średnią. Ekonomista Dariusz Grabowski ogłosił powołanie Ruchu Naprawy Polski. Ofertę adresuje do przedsiębiorców, rolników i wolnych zawodów ..Czytaj więcej ..

Jeffrey Sachs przyleciał z Moskwy

W wyborach 4 czerwca 1989 r. Polacy zagłosowali na kandydatów Solidarności ale nie terapię szokową Leszka Balcerowicza: za sprawy gospodarki w Komitecie Obywatelskim odpowiadał wtedy jeszcze nie pozbawiony wrażliwości społecznej prof. Witold Trzeciakowski. Zaś przyszły wicepremier pozostawał znanym tylko środowiskowo ekonomistą. Kluczowa okazała się zupełnie inna postać.Czytaj więcej

Lewicy… może nie być

I nikt jej nie będzie żałował. W Sejmie Lewica organizuje konferencje prasowe bez pomysłu i na każdy – czyli w praktyce żaden – temat. Nie istnieje w walce z drożyzną, ani nawet w obronie praw pracowniczych.Czytaj więcej ..

Celebryci, żurnaliści i zboczeńcy

Kolejny żurnalista, któremu zamarzyła się polityka, padł ofiarą własnych złych skłonności. Paweł Siennicki były pracownik “Nowego Państwa” podał się do dymisji z funkcji wiceprezesa Polskich Portów Lotniczych.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *