Ukraina wygrywa tę wojnę

Gwałtowne postępy armii ukraińskiej na froncie

Linia styczności wojsk rosyjskich i ukraińskich to 1300 kilometrów. Najbardziej intensywne działania wojenne prowadzone są na północ od Charkowa, w obwodzie Chersonskim i w Donbasie. W Donbasie istnieje bardzo silne umocniony region bo tam wojna trwa od dawna, ma charakter pozycyjny a Rosjanom nie udało się tam osiągnąć żadnych sukcesów pomimo licznych prób akcji zaczepnych a Ukraińcy dzielnie się bronią. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin sytuacja w okolicach Charkowa gwałtownie się zmieniła. Rosjanie zgrupowani w okolicach Iziumu zostali okrążeni przez wojska ukraińskie a media doniosły dziś, że wojska Ukrainy zdobyły niezwykle ważne i duże miasto Kupriansk na północny wschód od Charkowa posuwając się w ciągu kilkudziesięciu godzin na głębokość 50km wgłąb okupowanych dotychczas przez Rosjan terenów. Ofensywa Ukraińców w obwodzie chersonskim zagraża okrążeniem około 18 tysiacy żołnierzy rosyjskich po północnej stronie rzeki Dniepr.

Generał Mirosław Różański, DowódcaGeneralny Rodzajów Sił Zbrojnych w 2015. tak komentuje kontrofensywę Ukraińców: “Rosja ma na Ukrainie problem krótkiej kołdry. Jak przerzuci więcej żołnierzy na innych kierunek żołnierzy zaczyna jej brakować. W ukraińskim sztabie generalnym doskonale o tym wiedzą a odzyskiwane w błyskawicznym tempie terenu jak w obwodzie charkowskim są tego dowodem. To jest moment przełamania impasu który trwał na froncie. /../ Liczy się to, kto ma inicjatywę a ta jest w obecnej chwili w rękach ukraińskich”.

Generał Waldemar Skrzypczak, dowódca Wojsk Lądowych RP w latach 2006-2009 mówi: “Ukraińcy prowadzą działania bardzo wolno i ostrożnie. Nie atakują miejsc rosyjskich za wszelką cenę, za cenę strat jak robią to Rosjanie/../ Ukraińcy atakują wybrane miejsca, luki w ugrupowaniu przeciwnika, wybierają takie miejsca gdzie mogą przeciwnika obejść, oskrzydlić, uderzyć z zaskoczenia/../ Stopniowo odbijają terytoria, odcinają zaopatrzenia armii rosyjskiej/../ Rosjanom jest coraz trudniej że względu na brak paliwa, brak amunicji. Rosjanom jest coraz trudniej. Wydaje się że ta taktyka jest jak najbardziej uzasadniona i słuszna”.

Kiedy 8 marca pisałem w artykule na Gruszce, że Ukraina wygra tę wojnę, właśnie przewagę w logistyce prowadzenia wojny czyli najsilniejszą wtedy ich stronę miałem na myśli, bo tej uczyli się od NATO już od 2015 roku. W najbliszych godzinach Ukraińcy zawieszą swoją flagę w centrum Iziumu.

Wartość dodana czyli bonus demokracji

Wybory z 15 października powinny stanowić powód do dumy dla obywateli i lekcję pokory dla polityków. Ci ostatni wszyscy ogłosili się zwycięzcami. Niech im będzie. Powiedzmy, że przemawiają w imieniu swoich elektoratów, zatem tym razem – akurat – nie kłamią.Czytaj więcej ..

Czekamy na następny

Każdy polski rząd, powołany zgodnie z demokratycznymi zasadami, zasługuje na szacunek. Dotyczy to również nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Stwierdzenie to nie przesądza jednak o politycznych szansach. Pozostają znikome, że rząd obroni się w sejmowym głosowaniu.Czytaj więcej ..

Fatalny symbol i cierpliwość wyborców

Gdyby wszyscy polscy eurodeputowani zagłosowali solidarnie przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego popierającej rewizję traktatów unijnych ograniczającą suwerenność państw narodowych, nie zostałaby ona przyjęta. Stało się jednak inaczej.
Czytaj więcej ..

Odnowa czy… odwet od nowa

Donald Tusk zapowiadając powołanie w Sejmie aż trzech komisji śledczych poniekąd ujawnił, że nie wierzy w powstanie własnego rządu i uznaje obecną większość sejmową za wszystko, co może osiągnąć.Czytaj więcej ..

Jedna ojczyzna, jeden patriotyzm

Agnieszkę Kublik z “Wyborczej” razi odmienianie słowa “Polska” we wszystkich przypadkach. Podobnie jak patriotyzm “kiboli”, bo tak pisze lekceważąco o kibicach, nie uzasadniając, dlaczego akurat oni mają być gorszymi obywatelami.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments