
Kundera, pisarz wspólnego losu
Polska pamięć, obojętność Europy i dyplomacja "na kierunku wschodnim"
- Dodano:
- Kategorie: Kraj
Żegnamy Milana Kunderę (1929-2023)
Fortepian Chopina i muzyka marszowa
Nie zarzucił Kundera dramatycznych dylematów współczesności również wtedy, gdy runęła żelazna kurtyna. Pokazał trudne powroty emigrantów do ojczyzny. Czeszka, która wyjechała po stłumieniu Praskiej Wiosny, przyjeżdża do Pragi. Zaprasza dawne koleżanki na imprezę przy przywiezionym z wygnania francuskim czerwonym winie. Ale one wolą rodzime piwo, może dlatego, że uznają, iż gość się wywyższa. Dopiero po wypiciu ojczystego złocistego trunku zabierają się do otwierania butelek z markowych prowansalskich winnic. Ale wtedy już wszystko smakuje tak samo… Błaha to historia? Ale pokazująca, jak trudno się po latach spotkać, odnaleźć i zrozumieć, chociaż nie dzielą już wieże strażnicze na granicach.
Póki stały jeszcze te ostatnie, kulturowy format geopolitycznych podziałów przedstawił Milan Kundera we wnikliwym eseju “Zachód porwany czyli tragedia Europy Środkowej”. Pokazał, co się dzieje, gdy zasieki przecinają obszary
zachodzących na siebie cywilizacyjnych wspólnot. Wiele nowego do samoświadomości narodów Europy wniosła polemika czeskiego mistrza z rosyjskim noblistą i emigrantem Josephem Brodsky’m. Refleksje ówczesne, bez porównania bardziej Kundery, niż Brodskiego, aktualizują się znakomicie również w dobie wojny na Ukrainie.
Paryżanin z miasta Franza Kafki

Łukasz Perzyna

Nieludzka twarz demokracji walczącej
Barbara Skrzypek była przesłuchiwana w środę w prokuraturze przez cztery godziny, bez obecności pełnomocnika, którego do udziału nie dopuszczono. Zmarła w sobotę. Jednak ta sama prokurator Ewa Wrzosek, która przesłuchanie prowadziła, straszy odpowiedzialnością karną tych, co oba te fakty połączą. Mimo, że ich związek przyczynowo-skutkowy wydaje się oczywisty dla myślącego

Śmigłowce, papierowy tygrys i szczerzenie zębów
Władza, raczej bezradna wobec codziennych prostych spraw obywateli, zapewnia wobec narastającego zagrożenia, że jesteśmy silni, zwarci, gotowi. Co ciekawe, tromtadracja ta łączy zwalczających się nawzajem premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę. Wzbudza obawy, wynikające nie tylko ze smutnych analogii historycznych.Czytaj więcej ..

Panika aż Trzaska
Postrzeganie Trzaskowskiego przez resztę kraju przez pryzmat awarii Czajki czy potiomkinowskich inwestycji w Warszawie wydaje się czymś naturalnym, bo zabrakło przez siedem lat rządów tego prezydenta w stolicy projektów naprawdę wizjonerskich i potrzebnych mieszkańcom, a nie tylko atrakcyjnych jak kładka dla turystów wpadających do Warszawy na jeden weekend.Czytaj

Kruche sojusze i linia Wisły
Wstrzymanie przez Donalda Trumpa pomocy dla Ukrainy dało się przewidzieć. Polska płaci dziś krańcowym niepokojem za zaniechania kolejnych ekip nią rządzących. Zarówno naiwny proamerykanizm Prawa i Sprawiedliwości jak opcja niemiecka Koalicji Obywatelskiej nie okazują się przydatne do odnowienia systemu bezpieczeństwa.Czytaj więcej ..

Żegnamy Wojciecha Gawkowskiego (1966-2025)
Miał niepowtarzalny styl zarówno w sądowej sali, gdy występował w adwokackiej todze, reprezentując m.in. Tomasza Sakiewicza na długo przed obecną dekadą, ale też w polityce, w której kariery sam wprawdzie nie zrobił, ale jako szef młodzieży w KPN utorował drogę mnóstwu znakomitych inicjatyw. Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka