
Polityka na wysypisku
- Dodano:
- Kategorie: Kraj
Przecież dzieci do szkoły mogą dojść na piechotę…
Prezydent Jakub Banaszek postanowił zlikwidować dzieciom dwa internaty: miejscowego liceum oraz zespołu szkół budowlanych i geodezyjnych. Dach nad głową w trakcie roku szkolnego straci tym samym 130 uczniów. A rzecz dzieje się w Polsce wschodniej, gdzie po zmianie ustrojowej masowo likwidowano komunikację kolejową i autobusową. Decyzje domorosłego włodarza Chełma godzą też w tamtejsze szkoły, bo zgodnie z przyjętymi zasadami, subwencja idzie za uczniami i zależy od ich liczby, wysoka jest w wypadku wychowanków internatu. Zaś gdy uczniów jest

mniej, szkoła nie zarabia. Dlaczego zresztą mieliby rezygnować z nauki? Bo urodzili się w niewłaściwym miejscu i czasie? Bo ich miasto ma bezmyślnego prezydenta? Przecież sami nawet jeszcze nie głosują, więc temu ostatniemu zupełnie nie są winni. Zaś 31-latek Banaszek nie ma czasu, by się zajmować szansami edukacyjnymi dzieci wiejskich czy nawet podmiejskich: zajmuje się bowiem – to nie żart – udzielaniem wywiadów szwajcarskiemu tygodnikowi “Die WeltWoche” (50 tys egz. nakładu).
Chełmską aferę internatową nagłośniła posłanka Porozumienia Iwona Michałek oraz przewodniczący AgroUnii Michał Kołodziejczak. Nieudolnie tłumaczącego się w mediach społecznościowych Banaszka zgromiła tam eurodeputowana PiS i dawna wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, tytułując go przy tym – jak sobie na to zasłużył – “drogim dzieckiem”. Aż dziw, że raptem 31-letni prezydent miasta zupełnie nie rozumie potrzeb osób o zaledwie kilkanaście lat młodszych. A ściślej: może je rozumie, ale lekceważy. Jeden z internatowych budynków bowiem świeżo wyremontowano a później dopiero zapadła decyzja, żeby go dzieciom odebrać. Rodzi to podejrzenia o uwikłanie lokalnej władzy w szpetne interesy.
Póki smrodu nie czuć, wszystko jest w porządku
W stolicy, o którą ma za rok powalczyć Banaszek, te ostatnie stały się faktem. Pokazuje to afera śmieciowa, jaka rozegrała się dokładnie pod okiem prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Właśnie został aresztowany sekretarz Warszawy Włodzimierz Karpiński, przedtem kierujący miejskim przedsiębiorstwem oczyszczania, a jeszcze wcześniej minister skarbu w rządzie Donalda Tuska. W grę wchodzić ma łapówka w wysokości 5 mln złotych. Wartość kontraktów objętych korupcyjnymi procedurami sięga nawet 600 mln. Wcześniej zatrzymano w tej samej sprawie – jako rozwojowej – byłego wiceministra z PO Rafała Baniaka, teraz szefa jednego ze stowarzyszeń przedsiębiorców.

Jak wiadomo, Neapol, chociaż pozostaje jednym z najpiękniejszych miast europejskich, z wywozem śmieci od lat nie może sobie poradzić, ponieważ ich wywóz pozostaje domeną mafii, co szanują lokalni politycy, pobierający w zamian za umowy z firmami powiązanymi z Cosa Nostra regularną rentę korupcyjną. Ponieważ mafia tylko na nich zarabia ale nie sprząta, śmieci są wszędzie a latem od ich fetoru uciec się nie da.
W trakcie zakończonego późną nocą z piątku na sobotę posiedzenia Rady Warszawy jeden z wiceprezydentów stolicy Tomasz Bratek tłumaczył – przy czym znów zaznaczyć wypada, że to nie żart – jakoby do władz miasta nie docierały sygnały o nieprawidłowościach, związanych ze zbieraniem, wywozem i utylizacją śmieci, dowiedziały się o nich dopiero w momencie akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sam Trzaskowski na radzie nie był obecny.
Nie muszę nawet pisać na zakończenie: nie zazdroszczę warszawiakom. Bo sam mieszkam w stolicy. Głosowałem na Trzaskowskiego, bo trudno żebym wspierał Jakiego, w sytuacji gdy formacja rządząca nie radziła sobie z tym co już opanowała, więc nie zamierzałem brać na siebie odpowiedzialności za dodanie jeszcze rodzinnego miasta do listy miejsc, gdzie Prawo i Sprawiedliwość… rządzi i czyni to fatalnie.
Spadochroniarz czy patron układu
W głosowaniu samorządowym za rok staniemy przed wyborem między spadochroniarzem, zrzuconym przez rządzących z miasta manifestu PKWN, a co grosza facetem, który nie lubi dzieci, a takich typów lepiej się wystrzegać – a aktualnym gospodarzem stolicy, niezdolnym, jak się okazuje, do powściągnięcia apetytów korupcyjnych najbliższych współpracowników.
Atutem Banaszka pozostaje mamusia – posłanka PiS z dostępem do prezesa, lekarka Anna Dąbrowska-Banaszek. Walorem Trzaskowskiego – jak na celebrytę przystało – okazuje się to, że jest znany z tego… że jest znany. Przez trzy i pół roku jego rządów w Warszawie nie doczekaliśmy się nawet jednego wizjonerskiego, godnego stolicy średniej wielkości europejskiego państwa, projektu. Takiego, jakie przeprowadził tu w XIX jeszcze wieku Sokrat Starynkiewicz, Rosjanin ale myślący po polsku, po którym zostały tu tramwaje i telefony, filtry i kanalizacja. W kolejnym stuleciu Stefan Starzyński przeszedł do historii jako bohaterski obrońca stolicy, pozostający na miejscu w sytuacji, gdy władze państwowe w niesławie uciekły szosą na Zaleszczyki, ale gdyby Niemcy nie zaatakowali – miał w zanadrzu projekty budowy nowoczesnej dzielnicy na Polu Mokotowskim. A niespełna ćwierć wieku temu na początku nowego stulecia walczący o fundusze na budowę stołecznego metra prezydent stolicy Paweł Piskorski dramatycznym, utrwalonym przez telewizyjne kamery gestem pokazał ówczesnemu premierowi Jerzemu Buzkowi w tunelu kolei podziemnej… ścianę możliwości finansowych miasta.
Co pokaże Trzaskowski swoim wyborcom w kampanii za rok? Górę śmieci, jak w Neapolu? A jego konkurent Banaszak, czym przekona: poparciem matki posłanki czy wdzięcznością rodziców pozbawionych bursy dzieciaków spod Chełma Lubelskiego wobec partii, że go wreszcie stamtąd zabrała, by już więcej w mieście nie psuł?
Porządzili… i wystarczy?
Gołym okiem dostrzegamy, do czego prowadzi zdominowanie samorządu lokalnego przez ogólnopolskie partie polityczne. A latem, jak nastaną upały, własnym nosem to poczujemy. Wysypiska nie pachną przecież… Rossmannem.
Odoru afery śmieciowej Trzaskowski nie zneutralizuje zaleceniami raportu C40 Cities aby spożycie mięsa ograniczyć do mniej niż jednej czwartej dotychczasowego, zaś nabiału do niespełna połowy a najlepiej jedno i drugie zastąpić jadalnymi owadami: to nie żart, na związane z hodowlą tych ostatnich gusła cwaniacy potrafią wydębić niezłe pieniądze od miasta. Tyle, że Ratusz tych środków na giełdzie nie wygrał. Pochodzą z naszych podatków.


Łukasz Perzyna

Śmigłowce, papierowy tygrys i szczerzenie zębów
Władza, raczej bezradna wobec codziennych prostych spraw obywateli, zapewnia wobec narastającego zagrożenia, że jesteśmy silni, zwarci, gotowi. Co ciekawe, tromtadracja ta łączy zwalczających się nawzajem premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę. Wzbudza obawy, wynikające nie tylko ze smutnych analogii historycznych.Czytaj więcej ..

Panika aż Trzaska
Postrzeganie Trzaskowskiego przez resztę kraju przez pryzmat awarii Czajki czy potiomkinowskich inwestycji w Warszawie wydaje się czymś naturalnym, bo zabrakło przez siedem lat rządów tego prezydenta w stolicy projektów naprawdę wizjonerskich i potrzebnych mieszkańcom, a nie tylko atrakcyjnych jak kładka dla turystów wpadających do Warszawy na jeden weekend.Czytaj

Kruche sojusze i linia Wisły
Wstrzymanie przez Donalda Trumpa pomocy dla Ukrainy dało się przewidzieć. Polska płaci dziś krańcowym niepokojem za zaniechania kolejnych ekip nią rządzących. Zarówno naiwny proamerykanizm Prawa i Sprawiedliwości jak opcja niemiecka Koalicji Obywatelskiej nie okazują się przydatne do odnowienia systemu bezpieczeństwa.Czytaj więcej ..

Żegnamy Wojciecha Gawkowskiego (1966-2025)
Miał niepowtarzalny styl zarówno w sądowej sali, gdy występował w adwokackiej todze, reprezentując m.in. Tomasza Sakiewicza na długo przed obecną dekadą, ale też w polityce, w której kariery sam wprawdzie nie zrobił, ale jako szef młodzieży w KPN utorował drogę mnóstwu znakomitych inicjatyw. Czytaj więcej ..

Trzecia siła nie ma szczęścia
To ich wynik w wyborach temu przesądził o tym, kto sprawuje władzę w Polsce. Ale w następnym Sejmie może ich zabraknąć. Podobnie jak w drugiej turze wyborów prezydenckich Szymona Hołowni był rewelacją. Do niedawna najbardziej obiecujący polityk w Polsce ciągnie na dno własną formację.Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka