Suwerenna wygra wybory?

Solidarna Polska nie zgadza się na szantaż Unii Europejskiej i zmiany polskiego ustawodawstwa pod wpływem tego szantażu”, powiedział na konferencji prasowej prezes tej partii Zbigniew Ziobro trzy miesiące temu. Dlatego przygotowana pod głosowanie, na zbliżającym się 3 maja kongresie partii, zmiana nazwy partii i przyjęcie Suwerennej Polski jako nowego szyldu tej formacji politycznej, odbieram jako przyjęcie nowej formuły programowej i politycznej tej formacji. Niedawna wypowiedź ministra Sebastiana Kalety zdaje się potwierdzać tę tezę. Dlaczego Suwerenna Polska? Bo ta nazwa według ministra Sebastiana Kalety “lepiej oddaje wartości o które uważamy najbardziej trzeba dziś walczyć”.

Rzecznik prasowy Solidarnej Polski Jacek Ozdoba dodaje, że “dzisiajgigantycznym wyzwaniem jest kwestia suwerenności. Suwerenność to jest to hasło które chcemy aby było najistotniejszym elementem które będzie przyświecać /../ w dalszej drodze środowiska politycznego Zbigniewa Ziobro”. A prezes prezes partii w programie polskiego radia mówi: “Wszystko koncentruje się wokół suwerenności od kiedy rząd niemiecki w swoich oficjalnych dokumentach wskazał, że ich celem jest powołanie jednego państwa europejskiego, czyli likwidacja państw narodowych”.

Zmianę nazwy partii przyjmuję jako życzenie jej liderów by stać się emanacją poglądów tej części naszego społeczeństwa, które odbiera szantaż Unii z najwyższą powagą. Należę do tych obserwatorów polskiej sceny politycznej, którzy zgadzają się z konkluzją publicysty Rafała Ziemkiewicza, że dalsze pozostawanie Polski w Unii na zasadach narzucanych z Brukseli to “zaszywanie się w worku z trupem“.

Solidarna, a w przyszłym tygodniu Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobro, to nie tylko szansa do zmiany polskiej orientacji w stosunku do Unii. To także szansa wyjścia z permanentnego już kryzysu w którym od dwudziestu lat znajduje się unijny projekt. Bo Ziobro nie pozostawia złudzeń mówiąc, że “polityka prowadzona pod szantażem Brukseli czy to Berlina jest polityką która musi się dla Polski i dla Polaków źle skończyć“. Ziobro nie jest jedynym politykiem który mówi wprost o utracie przez Polskę suwerenności a w efekcie także państwowości – w podobnym tonie wypowiadał się niedawno europosel PiS Jacek Saryusz-Wolski mówiąc, że “Jesteśmy w stanie wojny – po dobroci się nie da“. Czytelników Gruszki odsyłam do rozmowy z europoslem której komentarz jest jednoznaczny.

Co wobec tego ma do zaoferowania Suwerenna Polska? Wiele. Po pierwsze elity tego ugrupowania potrafią współrządzić państwem czego dowiedli pozostając w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. W tym kontekście różnią się polityków Konfederacji, którzy przy szczytnie głoszonych hasłach o oddaniu Polski jej obywatelom, nie potrafią sprawnie zorganizować swoich prawyborów. Suwerenna ma także lidera który mówi otwarcie o zagrożeniach płynących z Unii w odróżnieniu od polityków PiS których działania pozostają w jawnej sprzeczności z oficjalną narracją partii. To premier Morawiecki podpisał w grudniu 2020 roku zgodę na uczestniczenie Polski w programie “Fit for 55” a jego minister Moskwa zgodę na eliminację w kraju samochodów o napędzie spalinowym po 2035. Decyzja Morawieckiego doprowadziła bezpośrednio do tego, że dziś 30% kosztów energii które ponoszą obywatele to podatek z tytułu ETS. Decyzji Moskwy nie warto komentować.

Rzecznik prasowy Solidarnej Polski Jacek Ozdoba i wiceminister sprawiedliwosci Sebastian Kaleta.

Co jeszcze ma do zaoferowania Suwerenna? Zrozumienie czym jest odpowiedzialność za państwo. Bo na pytanie dziennikarza jak Ziobro godzi pełnienie funkcji ministra w rządzie Zjednoczonej prawicy z fundamentalnie inną wizją polskiej polityki premiera Morawieckiego wobec Unii ten odpowiada: “Solidarna Polska” ma w Sejmie 20 posłów i nasze wyjście z rządu oznaczałoby dziś oddanie władzy wprost w ręce Donalda Tuska i całej tej szajki proniemieckiej“. Trudno o bardziej czytelne rozumienie swojej roli w przyjęciu odpowiedzialności za sprawy państwa.

Stawiam tezę, że Suwerenna Polska będzie w nadchodzących wyborach najpoważniejszą ofertą i trzecią drogą dla wyborców którzy rozumieją zagrożenia państwa. Nie PiS i nie Platforma Obywatelska ma dziś w ręku atut najlepszego zrozumienia tych zagrożeń. Konfederacja Mentzena i Bosaka może i będzie odgrywać w kraju rolę bardziej inteligentnej niż dzisiejsza, opozycji. Bo Mentzen i część jego kolegów zbyt często kreują się dziś na celebrytów TiK-Toka niż realnych polityków zdolnych do zarządzania państwem. Takim ludziom nie oddaje się steru kierowania państwem.

Czego nie oferuje Suwerenna Polska? Zrozumienia, że wybory wygrywa się w Końskich. Brak jej własnych mediów i obecności w terenie. Poseł Mariusz Gosek który z nominacji a nie wyboru, bo po odejściu Dominika Tarczyńskiego do Europarlamentu, został posłem ze Świętokrzyskiego, jest żałosnym cieniem Przemysława Gosiewskiego z którym współpracował w latach 2005-2006. Ten drugi odwiedził w Świętokrzyskim wszystkie gminy i osobiście znał ich wójtów. Gosek pozostaje całkowicie nieznany tutejszej społeczności a jako rzadki gość w regionie nie ma szans na zbudowanie tu jakiejkolwiek partii czy jej silnego zaplecza.

Suwerenna, ma także inny poważny problem choć nie dotyczy on tylko tej formacji: jest nim brak potencjału nie tylko organizacyjnego w terenie ale także zdolnego zaplecza intelektualnego. Suwerenni są w większości słabi medialnie, poseł Kowalski wyrzucony ze studia Radia Zet za czyste pieniactwo, poseł Siarkowska która podobnie jak panie Krupka(PiS) czy Nowacka(Lewica) przed kamerą bardziej dba o swój wizerunek medialny niż to co ma do powiedzenia, czy niestety wiceminister Sebastian Kaleta, doskonały merytorycznie ale dający się wciągnąć na konferencji prasowej w nic nie znaczące dyskusje z młodą dziennikarką TVN,  to tylko nieliczne przykłady. 

Solidarna Polska „W obronie chrześcijan”, listopad 2022.

W formacji nie ma nikogo, kto zadbałby o spójny i szeroko zbudowany wizerunek medialny. Bez tego nie da się zrobić samodzielnie dobrej kampanii wyborczej. Bo Suwerenna Polska pójdzie do wyborów jako samodzielna partia.

Sugeruję by uważnie przyglądać się poczynaniom partii Zbigniewa Ziobro. Ta formacja ma wielką szansę by stać się najważniejszą opcją polityczną po PiS i PO i realną alternatywą dla niezdecydowanych wyborców w nadchodzących jesienią wyborach.

Wbrew twierdzeniom medialnego mainstream i publicystów twierdzę, że nie wspólne listy wyborcze partii czy ich programy będą na jesieni w centrum uwagi – kwestią kluczową będzie suwerenność państwa na którą stawia dziś Suwerenna Polska. Stanie się tak dlatego, że najpóźniej w sierpniu fundusze spójności, podobnie jak te z KPO, będą w całości zamrożone a zjednoczona dziś prawica z jej premierem postawiona przez Unię do kąta.

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Piramida demokracji

Jeden bunt przy urnach dopiero co nastąpił. Obywatele w ostatnim głosowaniu zawstydzili polityków, powtarzających przedtem, że życie publiczne przeciętnego Polaka nie pasjonuje. Zaprzeczyły temu długie wieczorne kolejki do urn wyborczych.Czytaj więcej ..

Jedziemy na Euro

Po wyeliminowaniu Walii rzutami karnymi w barażowym meczu na wyjeździe – polscy piłkarze pojadą na Mistrzostwa Europy. Nie ma sensu narzekanie, że awans zdobyli w ostatnim momencie albo nie w takim stylu jak trzeba. Kto nie umie cieszyć się z sukcesów, kolejnych już nie odniesie.Czytaj więcej ..

Między nami a Walijczykami

Ustrzegliśmy się podobnie niemiłej niespodzianki, jaką w grupie eliminacyjnej stała się porażka z Mołdawią. Piłkarze Michała Probierza zgodnie z planem i rankingami pokonali Estonię 5:1 i o awans do finałów Euro zagrają w Cardiff z Walią. To symboliczne dla nas miejsce i przeciwnik.Czytaj więcej ..

Jaka tragedia taka Balladyna

Minął czas, kiedy Nową Lewicę uosabiały miła buzia i posągowa sylwetka Magdaleny Ogórek. Z sejmowej trybuny gorszą twarz postkomunizmu zaprezentowała przewodnicząca klubu Anna Maria Żukowska, zapowiadająca, że znane ze “strajku kobiet” błyskawice powrócą i jedna z nich porazi Szymona Hołownię ..Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments