
Wybory samorządowe 2024 – każda karta decyduje
- Dodano:
- Kategorie: Kraj
Już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy swoich reprezentantów do rady gmin, powiatów, województwa, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów. To czas, który zasługuje na naszą uwagę i zaangażowanie, ponieważ właśnie na poziomie lokalnym dokonuje się wiele zmian mających bezpośredni wpływ na nasze życie codzienne.
Czy zawsze jednak doceniamy wagę wyborów? Czy bierzemy udział w procesie głosowania z pełnym zrozumieniem, że nasz głos ma realny wpływ na nasze miasta, gminy i powiaty?
Część z nas może twierdzić, że wybory samorządowe często pozostają w cieniu parlamentarnych, pomimo, że mają ogromne znaczenie dla naszego najbliższego otoczenia. To tutaj podejmowane są decyzje dotyczące lokalnych inwestycji, infrastruktury, zdrowia, kultury czy edukacji.
To na poziomie samorządowym dochodzi do bezpośredniego kontaktu między obywatelami, a ich wybranymi przedstawicielami, co czyni tę formę demokracji niezwykle bliską i dostępną dla każdego.
W wyborach samorządowych wyborcy będą głosować w lokalach wyborczych tam, gdzie są wpisani do rejestru wyborców.
Prawo do głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika przysługuje tylko osobom z niepełnosprawnością i osobom, które ukończyły 60 lat (aby skorzystać z tych form głosowania, należało złożyć odpowiednie wnioski w urzędzie gminy albo do komisarza wyborczego).
W zbliżających się wyborach samorządowych w 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta — wynika z danych PKW.
Wybory włodarza odbywają się, nawet jeśli startuje tylko jeden kandydat. Wówczas wyborcy, podobnie jak podczas referendum, opowiadają się za lub przeciwko kandydatowi. Na kartach do głosowania udzielają kandydatowi poparcia, głosując na “tak” lub “nie”. Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na “tak”, zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. Jeśli tej większości nie uzyska, wójta wybiera nowo wybrana rada gminy w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Warto pamiętać, że nasze zaangażowanie w proces demokratyczny nie kończy się na wyborach ogólnokrajowych. Udział w wyborach samorządowych to nasz głos w sprawach najbliższych nam – to szansa na kształtowanie naszego otoczenia i współdecydowanie o tym, jakie wartości i priorytety będą realizowane w naszych społecznościach.
W związku z tym, gdy zbliżają się wybory samorządowe, zastanówmy się, jak możemy w pełni uczestniczyć w procesie demokratycznym.
Niech nasze głosy będą słyszalne, a nasze wybory świadome. Niech każdy z nas zrozumie, że nasza lokalna społeczność to także nasza wspólna odpowiedzialność – i że aktywne uczestnictwo w wyborach samorządowych to klucz do budowania lepszego jutra dla nas wszystkich.
Zdjęcie główne: Ulleo (Pixabay).

Magdalena Nowak

Depresja – choroba cywilizacji
Depresja znacząco obniża jakość życia, zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby, utrudnia funkcjonowanie zawodowe oraz społeczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to czwarta najpoważniejsza choroba i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Czytaj więcej ..

Droższe paliwo – jakie perspektywy?
Międzynarodowa Agencja Energii, spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę w tym roku o 1,3 mln baryłek dziennie z czego na same Chiny przypadnie 0,62 mln baryłek dziennie wzrostu.Czytaj więcej ..

Suplementy
Powszechnie uważa się, że mają poprawiać nasze zdrowie, uzupełniać brakujące witaminy i minerały, pomóc w odchudzaniu czy wpływać na wzrost włosów i paznokci – mowa o suplementach. Jak się okazuje, nie każdemu są one potrzebne ..Czytaj więcej ..

Stres niszczyciel – jak sobie z nim radzić?
Zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, wywołanie nerwobólów, uczucie lęku smutku, rozdrażnienia czy gniewu – do tego wszystkiego doprowadzić może długotrwały stres. Czytaj więcej ..

Światowy Dzień Otyłości – specjaliści alarmują
Badania dowodzą, że większość młodych ludzi nie wyrasta z problemu otyłości, a czterech na pięciu otyłych nastolatków będzie miało problemy z wagą w wieku dorosłym.Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka