Radny z prawdziwego zdarzenia

rozmowa z kandydatem do Rady Miasta Warszawy Piotrem Sterkowskim

Gościem Gruszki jest dziś Piotr Sterkowski, jeden ze współzałożycieli portalu Gruszka.com. Okazją do rozmowy jest kandydatura naszego redakcyjnego kolegi w wyborach samorządowych.

Gruszka  Jest Pan jednym z wydawców portalu ze sporym dorobkiem publicystycznym więc prezentacja poglądów na sprawy społeczne, polityczne czy samorządowe będzie ułatwiona, ale zanim o tym pomówimy zacznijmy od deklaracji raczej nieczęsto spotykanej. Na Pańskiej prywatnej stronie internetowej piotrsterkowski.pl znaleźliśmy informację, że jest Pan przede wszystkim państwowcem i to właśnie wyznacza cele pańskiego działania. Spytajmy wprost: Skąd tak niecodzienna deklaracja i co oznacza dla Pana być państwowcem?

Piotr Sterkowski – Państwowiec to ktoś komu bliskie są sprawy państwa i tego państwa interes. Mam wizję Polski jako nowoczesnego państwa i dostatniego kraju a moja działalność temu właśnie ma służyć. Jestem przekonany, że w tym kontekście mniej ważne jest jakie mamy poglądy polityczne. Najważniejsze jest to, że w najbardziej fundamentalnym znaczeniu Polska to nasz wspólny dom. Centralnym pojęciem jest tu więc państwo, jego kształt, sposób organizacji i prestiż. Mam głębokie przekonanie, że bycie państwowcem to w pewnym sensie misja.

Gruszka – Znamy Pana nie tylko z Gruszki. Przez dwa lata prowadził Pan w sejmie biuro poselskie koalicji politycznej Konfederacji. W tej pracy nawiązał Pan kontakty z politykami ale i działaczami wspólnot lokalnych. Ma Pan za sobą wiele cennych inicjatyw nie tylko dla Konfederacji. W tym sensie był Pan więc także politykiem i to bardzo sprawnym, poza podziałami politycznymi.

Piotr Sterkowski – To prawda. I w tym właśnie kontekście powraca do nas koncepcja pracy propaństwowej, dla państwa i jego korzyści. Oczywiście praca w samorządzie to przede wszystkim praca dla lokalnej społeczności nawet jeśli jest nią duże miasto jak Warszawa, ale to praca nie mniej ważna.

Piotr Sterkowski w programie TVP - Strefa Starcia.

Prowadziłem przez dwa lata biuro poselskie Konfederacji Wolność i Niepodległość ale proszę pamiętać, że nie byłem nawet jej członkiem. To może niektórych zaskoczyć. W mojej pracy nawiązałem kontakty z politykami o bardzo zróżnicowanych poglądach sam nie będąc politykiem. A pracowałem z ludźmi od prawej do lewej strony politycznego spektrum. 

Do dziś mam dobre kontakty osobiste z przedstawicielami partii zarówno wtedy rządzącej jak i ówczesnej opozycji, od PiS i PO, przez Solidarną Polskę do Konfederacji. Te kontakty pozostały do dzisiaj stąd moje przekonanie, że moje zdolności mogłyby przydać się w Radzie Miasta Warszawa do której kandyduję.

Gruszka – Jest Pan dziś kandydatem do Rady Miasta Warszawa z Komitetu Wyborczego Bezpartyjni w okręgu 7 – Rembertów, Wawer, Wesoła. Samorząd to jak mówiliśmy działalność dla lokalnej wspólnoty. Skąd taki wybór i dlaczego akurat do Rady Miasta?

Piotr Sterkowski – Bardzo dziękuję za to pytanie. Wybór był dla mnie oczywisty – jestem Warszawiakiem. Tutaj się urodziłem i tutaj wychowałem. Tu w Warszawie, sto lat temu moi pradziadkowie założyli firmę rodzinną “Sterkowski” która istnieje do dzisiaj.

Znam Warszawę, wiem jakie są uroki stolicy, ale wiem również z jakimi problemami miasto musi się mierzyć. Jeśli mi Pan pozwoli, to chętnie o nich opowiem, gdyż bez tego moja odpowiedź byłaby niepełna.

Warszawa to bardzo urocze i przyjazne miasto. To właśnie na warszawskiej Starówce przełamałem „pierwsze lody” z moją żoną, z którą dzisiaj mamy trójkę pięknych dzieci.  To właśnie po tych ulicach można chodzić godzinami, rozmawiać, bawić się i czuć się bezpiecznie. 

Ale Warszawa to także prawdziwe wyzwanie i jak każde duże miasto wymaga poświęcenia i pracy tych mieszkańców którym naprawdę zależy.

Piotr Sterkowski w programie "Pytanie na Śniadanie".

Gruszka – Czy oprócz prawdziwego państwowca jest Pan także romantykiem?

Piotr Sterkowski – Kiedy jest się młodym i zakochanym nie dostrzega się prawdziwego oblicza Warszawy. Starówka może oczarować, lecz kiedy wraca się do Wawra, Rembertowa czy Wesołej, zaczyna się dostrzegać problemy komunikacyjne.

Poczynając od zatłoczonych pociągów, z których często trzeba się przesiadać, kończąc na dziurawych drogach i dzikich przejściach przez torowiska, przy których spotykamy lampiony i znicze. 

W samej Falenicy – ostatnim warszawskim przystanku, takich wypadków w ostatnich latach mieliśmy wiele. Wawer, Rembertow czy Wesoła to integralna część Warszawy, która także wymaga uwagi jej mieszkańców i serca do pracy.

Gruszka – Czy wobec tego Warszawa nie jest taka bezpieczna jak chcielibyśmy sądzić?

Piotr Sterkowski – Poczucie bezpieczeństwa wynika raczej z natury mieszkańców, a nie ilości patroli policyjnych. Nie od dziś wiadomo, że nasze służby zmagają się z problemami, poczynając od braków kadrowych a kończąc na problemach prozaicznych, jak brak papieru do drukarek. 

Proszę sobie wyobrazić, że departament do zwalczania cyberprzestępstw na naszym komisariacie w Wawrze zwalcza te przestępstwa tylko za pomocą papieru i długopisów. Mimo, że są tam pracownicy, którzy chcieliby wykorzystywać w pracy komputery z szybkim internetem, zaawansowane sprzęty nagrywające, czy sztuczną inteligencję. Są dziedziny w których jest bardzo wiele do zrobienia a te problemy są odzwierciedleniem zaniedbań, które trzeba bardzo szybko nadrobić. Jestem przekonany, że moje zainteresowania i zdolności mogłyby bardzo się tu przydać.

Gruszka – Co wobec tego zrobić w takiej właśnie konkretnej sprawie? Czy radny miasta Warszawa, Piotr Sterkowski, może tu pomóc?

Piotr Sterkowski – Oczywiście. Pociesza fakt, że nasi radni trochę już myślą o szeroko rozumianym bezpieczeństwie mieszkańców, organizują spotkania straży sąsiedzkiej, prowadzą kampanie informacyjne, ale można zrobić znacznie więcej.

Na przykład głośno było w naszych lokalnych mediach o spotkaniach z Policją celem przeciwdziałania akcjom oszustów, tzw. „na wnuczka”. Warto pamiętać, że duża część mieszkańców Wawra, Rembertowa czy Wesołej to emeryci. Dotychczasowe działania to kropla w morzu potrzeb. Oszuści się profesjonalizują, wraz z postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji ich metod działania będzie przybywać. 

Niedawno miałem okazję napisać na portalu Gruszka artykuł w jaki sposób zostałem „naciągnięty” na kredyt, którego nigdy nie wziąłem. I tylko szybka i zdecydowana reakcja uchroniła mnie przed skutkami oszustwa. Ciekawe ilu ludzi w Wesołej, Rembertowie czy Wawrze spłaca nieswoje długi a ile jest już obiektem zainteresowania oszustów?

Piotr Sterkowski na spotkaniu komisji roboczej w Sejmie RP.

Gruszka – Dostrzeżenie problemów lokalnej społeczności to jedno, co jednak zrobić może radny miasta i z jakich narzędzi skorzystać by jego praca przyniosła efekty z korzyścią dla tej wspólnoty?

Piotr Sterkowski – Może zrobić dużo i wiem jakich narzędzi w tej pracy używać, bo w pracy w Sejmie korzystałem z doświadczenia samorządowców. Artykuł 24 ustawy o samorządzie gminnym określa uprawnienia radnego. Co może i jak może swoje obowiązki wypełniać.

W arsenale radnego są interpelacje i zapytaniach. Mam doświadczenie w pracach kół parlamentarnych i wiem, że te narzędzia mogą być bardzo skuteczne. Wiem też jak trafić do polityków, jak z nimi rozmawiać z korzyścią dla własnej dzielnicy i miasta.

Jeśli i oni są nieskuteczni mam doświadczenie w posługiwaniu się prawem administracyjnym oraz interakcji z podmiotami prawa które w życiu samorządu mogą odgrywać dużą rolę. Byłem w przeszłości wielokrotnie autorem zarówno interpelacji poselskich jak i ich zapytań. Wiem jak je formułować i jakie procedury obowiązują by były skuteczne. To doświadczenie także chciałbym wykorzystać jako samorządowiec.

Mam też doświadczenie i dobre kontakty w pracy z przedstawicielami klubów sejmowych. Umiem przekonać do swojego pomysłu, przedstawić problematykę i walczyć o realizację celu. To właśnie spory prowadzą do konsensusu i ostatecznie rozwoju społeczności, w tym także tych lokalnych, samorządowych.

To prawda, że w dzisiejszej pierwszoligowej polityce, politycy zapominają o tej ostatniej części a sam spór staje się często celem ich politycznej parady. Ale państwowcy czy samorządowcy pełnią wobec mieszkańców i wyborców przede wszystkim rolę służebną. I tak właśnie pojmuję pracę państwowca i samorządowca. Te powinność mają wykonywać niezależnie od barw partyjnych.

Gruszka – Co wyborca powinien wiedzieć o Panu właśnie w kontekście niewiarygodnych polityków czy samorządowców? Jak chce się Pan oprzeć pokusom by nie zostać politykiem czy samorządowcem “drugiej kategorii”? Czy jest ktoś kto w pracy Pana inspiruje?

Piotr Sterkowski – Bycie politykiem czy samorządowcem z prawdziwego zdarzenia to przede wszystkim kwestia charakteru i wartości. To zdolność mierzenia się z problemami. Najprościej mówiąc mierzenia się z nimi w interesie innych, przede wszystkim swojej najbliższej wspólnoty.

Tu główną rolę odgrywa siła sprawcza i przekonanie, że bierze się udział w czymś ważnym. Dzisiaj męskość czy odwaga przeżywaja kryzys i powinno się o tym głośno mówić, ale właśnie wychowanie z domu to kwestia kluczowa. A to wychowanie miałem wzorowe.

Myślę też, że to kwestia autorytetów. Wiem, że pyta pan o nie nieprzypadkowo. 

Jan Olszewski uprawiał politykę z ludzka twarzą, za to jednym z najlepszych państwowców ostatnich lat był z pewnością Aleksander Szczygło, poseł, szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

Z kolei najlepszym samorządowcem, w dziedzinie kultury był niegdyś wiceminister kultury Tomasz Merta. Ci dwaj ostatni zginęli w Smoleńsku. Warto do nich wracać bo inspirują mądrością czasu w którym działali.

Gruszka – To bardzo ciekawe i niecodzienne wyznanie, że zasadnicze wychowanie w domu odgrywa w pańskiej działalności najważniejszą rolę. Co jeszcze wyborca powinien wiedzieć o kandydacie Sterkowskim by oddać na niego głos w nadchodzących wyborach?

Piotr Sterkowski – Wychowanie w domu jest najważniejsze. W moim domu było zawsze głośno i gwarno, gdyż mam czwórkę rodzeństwa. Mama zawsze miała dla nas czas i serce. Wydaje mi się, że przez to właśnie każdy z nas ma w sobie dużo empatii i zrozumienia do innych. Nie bez znaczenia była stała obecność religi w naszym domu. Tata z kolei był zawsze bardzo łagodny i pogodny i to dzięki niemu wiem, że nie ma co się zbytnio troskać. Trzeba raczej szukać nowych możliwości, alternatyw, a nie trzymać się problemów. Zawsze miał czas żeby usiąść i porozmawiać. Zadawał wtedy pytanie „Czym dzisiaj żyjesz?” i słuchał. To bardzo ważna umiejętność.

Wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie jest zbyt dużo hałasu i medialnego szumu. Trudno o treści wartościowe przez co stajemy się nieuważni, rozkojarzeni i niespokojni. To nam nie służy, to trzeba zmienić. Dwa lata temu budowaliśmy wspólnie niezależnie myślący portal dziennikarski. Dziś Gruszka.com jest rozpoznawalną marką na rynku medialnym. Mam głębokie przekonanie, że w samorządzie także i te moje zdolności i doświadczenie mogą się dobrze przysłużyć. Bo do samorządu nie powinni trafiać ludzie z przypadku. Liczy się zdolność do działania, samoorganizowania, wyobraźnia i przekonanie o ważności sprawy.

Gruszka – Bardzo dziękujemy za ciekawą rozmowę. Przypomnijmy więc, że Piotr Sterkowski, publicysta portalu Gruszka.com jest kandydatem do Rady Miasta Warszawa z Komitetu Wyborczego Bezpartyjni w okręgu 7 – Rembertów, Wawer, Wesoła. Liczymy, że uda się Panu w nadchodzących wyborach odnieść sukces i zostanie Pan radnym miasta Warszawy z prawdziwego zdarzenia. 

Więcej o kandydacie na stronie piotrsterkowski.pl

Wybrane teksty publicystyczne Piotra Sterkowskiego można znaleźć pod linkiemZachęcamy do lektury.

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Ptak kolorowy – Dłużewska

Jej dokonania to 36 scenariuszy filmowych, 31 wyreżyserowanych, 6 których była producentem, 2 filmy zablokowane przez telewizję. Kolorowy ptak odleciał, zostało wspomnienie, uczciwe i z dystansem. Także do własnych kolorów. Wspomnienie nietuzinkowej pasji by zrobic cos dobrego – dla prawdy. Czytaj więcej ..

Pogoda dla posłusznych

O politycznych elitach kraju nie sposób mówić bez dystansu i lekceważenia skoro tak wielu jej przedstawicieli z intelektem ma niewiele wspólnego. Kto więc ma stać na straży interesów i wartości szeroko rozumianej wspólnoty? Czytaj więcej ..

Na peryferiach

Lamenty nad wypowiedzią twarzy Platformy jaką z pewnością jest Bartłomiej Sienkiewicz nie są najlepszym doradcą. “Peryferyjne” położenie naszego państwa jest oczywistą brednią. A “peryferyjny” w swoich poglądach i prowokacyjny w uprawianiu polityki, Sienkiewicz naraża na szwank swój elektorat.Czytaj więcej ..

Kontrakt

Poseł czy radny, reprezentant elektoratu jest uczestnikiem kontraktu i pełni w nim rolę służebną. Jak urzędnik za biurkiem czy lekarz w przychodni. Nie może być mowy o odwróceniu tej relacji bez uszczerbku dla całej wspólnoty.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments