Opcje atomowe

Łukasz Perzyna30 kwietnia, 2022
Dokładnie w osiemnastą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej okazuje się, że UE jako wspólnota nie jest w stanie sprostać wyzwaniu największej od czasów II wojny światowej akcji humanitarnej. Ciężar pomocy uchodźcom ukraińskim wciąż dźwiga społeczeństwo polskie. Doskonale to świadczy o Polakach, fatalnie – o wspólnocie międzynarodowej, nie tylko europejskiej, ale również NATO i ONZ.

Strata PiS, nie Jackowskiego

Łukasz Perzyna24 lutego, 2022
Wykluczenie Jana Marii Jackowskiego z klubu parlamentarnego PiS osłabia ten ostatni, natomiast jego samego z polityki nie eliminuje. Wokół senatora skupiać się będą rozczarowani linią obozu rządowego. Z pozoru decyzja nie sprawia wrażenia aż tak ważącej. Dlaczego w takim razie przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki forsował ją w dniu bezprzykładnego zaostrzenia sytuacji wokół Ukrainy a jego podwładni przyjęli późnym wieczorem we wtorek w przeddzień ważnego posiedzenia Sejmu, samego zaś zainteresowanego nie dopuszczono nawet do głosu – w odpowiedziach na te pytania zajmuje wyraz obecny styl działania i kondycja formacji rządzącej.

Rosja Ukraina – rozmowy ostatniej szansy

Jack Malik20 lutego, 2022
W niedzielę 20 lutego agencje prasowe podałyinformację, że Władimir Putin i Emmanuel Macron zgodzili się podjąćostatniąpróbę by zapewnić zawieszenie broni w Donbasie na wschodzie Ukrainy oraz zorganizować pilny szczyt na najwyższym szczeblu w sprawie przyszłości Ukrainy /../ Liderzy rozmawiali przez telefon przez 105 minut. Wstępne analizy wskazują, że Rosja może chcieć wycofaćsię z planów pełnej inwazji na Ukrainę ..

Polska racja stanu w globalnym kryzysie

Łukasz Perzyna18 lutego, 2022
Moskiewskie spotkanie polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem okazało się jednym z punktów zwrotnych zmieniajacej się jak w kalejdoskopie w mijającym tygodniu sytuacji międzynarodowej. /../ Kategoria racji stanu okazuje się tu kluczowa i oczywista. Podobnie jak obowiązek, wynikający z faktu, że są sprawy, których nikt poza nami publicznie nie przedstawi. Bo tylko dla nas są ważne. W pojedynkę nie potrafimy zatrzymać ekspansji Władimira Putina. Za to nikt nas nie zastąpi przy upominaniu się nie tylko o bezpieczeństwo polskich granic i obywateli ..

Bez spekulacji – to cisza przed burzą

Jack Malik15 lutego, 2022
Amerykański kontyngent wojsk desantowych, który dodatkowo przybywa do kraju by pomoc nam z fala uchodźców z Ukrainy, w co zupełnie zresztą nie wierzę, to rezultat ciężkiej pracy wywiadu wojskowego Stanów Zjednoczonych, który nie może sobie pozwolić raz jeszcze na katastrofę której byliśmy świadkami w Afganistanie. Amerykanie szybko się uczą. Dlatego dzisiejsze zapewnienia Rosji o wycofywaniu wojsk z poligonów wokół Ukrainy to cisza przed burza.

Podatek od YouTube, inwigilacja NIK i wotum nieufności

Redakcja GMG14 lutego, 2022
Konfederacja pozostaje w politycznym natarciu i zdaje się mówić głosem bardzo wielu Polaków, którzy często z desperacja poszukują nowego miejsca w życiu, nowej formy prowadzenia własnego biznesu a czasem wyjazdu z kraju. Tematów dostarcza konfederatom zarówno rząd jak i inne ugrupowania polityczne których elity zdają się zapominać, że wobec swojego elektoratu pełnią rolę służebną. Pogłębiająca się przepaść między politykami a tymi którzy na nich głosowali to doskonała recepta na znaczące przetasowania na polskiej scenie politycznej.

Wyzywający Putin “rozszarpał” Macrona

Jack Malik8 lutego, 2022
Pod takim tytułem portal politico.eu skomentował poniedzialkowe spotkanie prezydentów Rosji i Francji. Politico.eu jest w równej mierze poczytny i wpływowy jak i kontrowersyjny. Politycze konkluzje redaktorów portalu są często niewiele warte, ale sam portal ma dobre źródła informacji stąd warto zaglądnąć.

Racja i Konfederacja  

Łukasz Perzyna6 lutego, 2022
Konfederacja ogłosiła niedawno, że w wyborach do Sejmu – niezależnie od ich terminu – wystartuje samodzielnie. Zarazem do Senatu – ale tylko tam – nie wyklucza „wariantu węgierskiego” czyli uzgadniania z innymi wspólnych kandydatów opozycji. Absorbowanie uwagi akurat przesłaniem Konfederacji wydaje się uzasadnione, ponieważ znajduje ono ważkie reperkusje. Nie dla przyszłego pejzażu wyborczego, lecz sytuacji w obecnym Sejmie.

Polskość wobec szaleństwa szamanów 

Jack Malik19 stycznia, 2022
Inspiracją do artykułu jest kilka refleksji redakcyjnego kolegi Łukasza Perzyny zamieszczonych na naszym portalu – “Polskość współczesna”. Warto do nich wrócić by dobrze zrozumieć nie tylko naturę tego co jest spoiwem polskiej państwowości i polskiego żywiołu który przetrwał przez wieki, ale także co stanowi jego realne zagrożenia w dzisiejszym świecie. Można bowiem spierać się o definicję czym była przez wieki polskość i czerpać z myśli najlepszych tego żywiołu ale obowiązek podtrzymania jego istnienia i prezerwacji panstwowowści jest dziś w naszych rękach a wraz z nim obowiązek identyfikacji zagrożeń. Szczególnie tam gdzie nie ma miejsca na kompromis politycznych elit bo wartości o których mówimy są fundamentem naszego istnienia.

Obraz kontrolny na pustej ścianie

Łukasz Perzyna5 stycznia, 2022
Prawa każdej stacji do nadawania warto bronić, nawet jeśli nie aprobuje się, jak w wypadku TVN, jej przekazu, surowo ocenia jej standardy i odrzuca wzorce kulturowe. Dlatego, że przeforsowana przez PiS nowelizacja ustawy medialnej oznacza kopnięcie w stół, który i tak się chwieje, ledwo ustoi na krzywych i spróchniałych nogach i niczego bez ryzyka postawić już na nim nie można. Nie tak trudno wyobrazić sobie sytuację, w której koniec wszelkiej telewizji w Polsce stanie się faktem. Wcale nie za rządów PiS, tylko właśnie po zwycięstwie opozycji.

Każdy głos na wagę złota

Łukasz Perzyna15 grudnia, 2021
Jedna z wersji krążących po sejmowych kuluarach zakłada, że Łukasz Mejza zostanie zdymisjonowany ze stanowiska wiceministra sportu, jak tylko PiS uchwali budżet. Być może gdy będziecie Państwo czytać tę tekst, już okaże się nieprawdziwa. Los niefortunnego posła, przejętego od opozycji, by dać rządzącym większość, zależy bowiem od jednego człowieka: Jarosława Kaczyńskiego. Ale mechanizm, który uczynił posła tak marnego formatu bohaterem poważnej politycznej afery okazuje się wart zbadania.

Grudniowe tematy

admin13 grudnia, 2021
Gdy na jedenastą rocznicę narzucenia Polakom stanu wojennego realizowałem dla Wiadomości TVP materiał, jak po latach żyją jego autorzy, czułem się zdobywcą i odkrywcą. Wrażenie to nie opuściło mnie aż do momentu emisji tematu w głównym wydaniu o 19,30. Sadzałem przecież przed kamerą ludzi, zaledwie cztery lata wcześniej – był rok 1992 – sprawujących niepodzielną władzę w kraju. Zadawałem im kłopotliwe, ale uprzejme i zgodne z zawodową etyką dziennikarską pytania.

Wina Tuska? Raczej Schetyny

Łukasz Perzyna19 listopada, 2021
Konsekwencją politycznego przesunięcia na lewo Platformy Obywatelskiej i zawarcia wirtualnej (bo w praktyce KO zawiązała ją sama ze sobą) Koalicji Obywatelskiej stało się utrudnienie czołowej partii opozycji zyskiwania na słabości rządzących.

Dyplomacja w ruinie

Łukasz Perzyna4 listopada, 2021
Dwa potężne impulsy ożywiły polskie spory o politykę zagraniczną. W trakcie posiedzenia komisji Kongresu USA Heather Conley, była sekretarz stanu z czasów administracji George’a Busha oceniła, że wobec erozji demokracji u nas Ameryka powinna się zastanowić nad dalszym utrzymywaniem wojsk w Polsce oraz naszym członkostwem w NATO. Przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa i współpracy w Europie wpływowy senator demokratów Ben Cardin oznajmił, że ostrzeżenia dotyczące “erozji” demokracji w Polsce przekazał wcześniej w trakcie spotkania w Sofii prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Z kolei w kraju były wiceminister rządu Mateusza Morawieckiego i poseł PiS Janusz Kowalski ocenił, że za sześć lat mogłoby się odbyć u nas referendum w sprawie “Polexitu”.

Przestępstwo jednak popłaca

Redakcja GMG4 listopada, 2021
Okazuje się, że powiedzenie “przestępstwo nie popłaca” jest już nieaktualne. Przynajmniej za kadencji obecnego prezydenta USA. Joe Biden (78 l.) che zapłacić 450 tys. dolarów (1,8 mln zł) każdej osobie, która została odseparowana od reszty rodziny podczas nielegalnego przekraczanie południowej granicy USA.

Plan Tuska czyli najpierw Senat

Łukasz Perzyna15 października, 2021
Donald Tusk zamierza zostać marszałkiem Senatu, dlatego atakuje obecnie pełniącego tę funkcję Tomasza Grodzkiego. Lider PO nie piastujący teraz żadnego stanowiska państwowego zakłada, że najpierw w wyborach uzupełniających uzyska mandat senatora, o potem demokratyczna większość wybierze go w miejsce Grodzkiego marszałkiem izby refleksji.

O jabłkach nie o gruszce

Łukasz Perzyna30 września, 2021
Media głównego nurtu utrzymują, że współprawcami niedawnych głośnych afer – Budki oraz mailowej Skórzyńskiego i Dworczyka byli “dziennikarze”. To oczywiste nadużycie znaczeniowe. Zarówno Krzysztof Skórzyński z TVN jak Robert Mazurek z RMF narozrabiali właśnie dlatego, że z roli dziennikarzy wyszli.

Dlaczego partia Merkel przegrała wybory

Łukasz Perzyna28 września, 2021
Rządy Angeli Merkel, pierwszej kanclerz ponownie zjednoczonych Niemiec, która wywodziła się z wschodniej części kraju – to cała epoka. Władzę sprawowała przez 16 lat (od 2005 r.), równie długo co Helmut Kohl (1982-1998 r.) a dłużej niż Konrad Adenauer, który chociaż podźwignął kraj z ruin, urząd ten pełnił przez lat czternaście (1949-1963). Co więcej, nawet zapowiedź Merkel, że jeśli CDU wygra wybory, to ona sama nie stanie ponownie na czele rządu – nie uchroniła partii przed wyborczą porażką.

Polexit

Jack Malik26 września, 2021
Dzisiejszy tydzień to ważna cezura we współczesnej historii Polski. Dlaczego? Ano dlatego że Polacy oficjalnie rozpoczęli dyskusję na temat “Polexitu”. O tym, że do tego ostatniego dojdzie nie mam złudzeń. I nie dlatego, że felietony publicysty Rafała Ziemkiewicza, który od dawna chce namówić Polaków do refleksji czy w tej unii pozostać, uczynią z Polaków mędrców przed szkodą raczej niż po szkodzie. Stanie się tak dlatego, że Polacy już wkrótce dostaną nowe rachunki za energię elektryczną. A rachunki te nie pozostawią złudzeń. Ze wzrostem cen energii rzędu 40-60% Polacy zaczną zadawać pytania których dotyczas nie mieli. Dlaczego? O tym za chwilę.

Katastrofa pod mostem w Del Rio

Redakcja GMG23 września, 2021
Tysiące imigrantów z Haiti chce się dostać przez granicę na rzece Rio Grande do USA. Sytuacja jest tak dramatyczna, że gubernator Teksasu, Greg Abbott użył bezprecedensowej metody obrony granicy. Funkcjonariusze graniczni i stanowi trooperzy utworzyli ze swoich pojazdów służbowych “stalową barierę”. Setki SUV ustawiono wzdłuż wybrzeża Rio Grande, która jest rzeką graniczną z Meksykiem. Niektórzy musieli pokonać 800 kilometrów, by wspomóc swoich kolegów.

Wolta Bidena

Redakcja GMG16 września, 2021
Prezydent USA Joe Biden nakazał wszystkim pracownikom federalnym, a także wielu zatrudnionym w sektorze prywatnym zaszczepienie się przeciw wirusowi Covid-19. Plan Bidena obejmie 100 milionów osób, czyli dwie trzecie siły roboczej kraju. Pracownicy federalni, czyli pracujący w instytucjach państwowych lub rządowych dostali 75 dni na przyjęcie szczepionki. Gdyby nie spełnili tego warunku zostaną zwolnieni z pracy.

Email

kontakt@gruszka.com


Telefon

+48 512 239 167


Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.

Zastrzeżenie Dotyczące Strony Internetowej

Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Informacje są dostarczane przez Grupę Medialną Gruszka i chociaż dokładamy wszelkich starań, aby informacje były aktualne i prawidłowe, nie składamy żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do kompletności, dokładności, rzetelności, przydatności lub dostępności w odniesieniu do strony internetowej lub informacji, produktów, usług lub powiązanej grafiki zawartej na stronie internetowej w dowolnym celu. W związku z tym polegasz na takich informacjach wyłącznie na własne ryzyko.

W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, w tym między innymi za straty lub szkody pośrednie lub wtórne lub jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z utraty danych lub zysków wynikających z lub w związku z korzystaniem z tej witryny .

Za pośrednictwem tej witryny możesz otworzyć linki do innych witryn, które nie są pod kontrolą Grupy Medialnej Gruszka. Nie mamy kontroli nad charakterem, treścią i dostępnością tych witryn. Umieszczenie jakichkolwiek linków nie musi oznaczać rekomendacji ani poparcia wyrażanych w nich poglądów.

Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa działała sprawnie. Jednakże Grupa Medialna Gruszka nie ponosi odpowiedzialności i nie będzie ponosić odpowiedzialności za czasową niedostępność serwisu z powodu problemów technicznych.