
Anty-PiS, zasady i posady
- Dodano:
- Kategorie: Komentarz, Polityka Krajowa
Gorsze za to świadectwo wystawia im utrącenie kandydatury Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu i innego polityka PiS Marka Pęka na tę samą funkcję w Senacie. Przy czym o ile Witek, marszałkini przez pięć ostatnich lat, ma na sumieniu nieuzasadnione reasumpcje głosowań przegranych przez PiS, wbrew regułom, która procedurę powtórki zawęża do pomyłek przy liczeniu – o tyle do Pęka, wicemarszałka w izbie refleksji w poprzedniej kadencji, nikt za sposób sprawowania tej funkcji pretensji nie miał. Tym bardziej, że już wówczas większością senacką dysponowali demokraci.
Wiadomo, że Donald Tusk osobiście urabiał senatorów z Koalicji Obywatelskiej, żeby nie zagłosowali za kandydaturą Pęka na wicemarszałka.
Na razie powstała tylko większość parlamentarna. Los tej rządowej wciąż nie jest pewny, wiele do powiedzenia może mieć prezydent Andrzej Duda, wyraźnie starający się swoimi decyzjami (jak powołaniem Marka Sawickiego z PSL na marszałka seniora w Sejmie) wzmocnić każde rozwiązanie alternatywne wobec premierostwa Donalda Tuska. A w tej ostatniej kwestii akurat Konfederacja demokratom nie pomoże, jak przy wyborze Hołowni. Nieformalny zastępca Andrzeja Dudy (w Polsce funkcja wiceprezydenta nie istnieje) Marcin Mastalerek już straszy wyborami przed terminem. Groźba w polityce nie stanowi szczytnej metody, ale wydaje się jednym sposobem, władnym przywrócić politykom trzeźwą ocenę rzeczywistości. Zaś najgorsza perspektywa to urządzanie wyborcom powtórki tego, przeciw czemu dopiero co zagłosowali.
– Ten Sejm wziął się z bezprecedensowego społecznego zrywu – mówił Hołownia w dniu wyboru na jego marszałka.
Jeśli teraz się nie uda, Sejm następny… weźmie się już tylko z rozczarowania.

Łukasz Perzyna

Pożegnanie Papieża
Jeszcze w niedzielę Wielkanocną Papież Franciszek spotkał się z wiernymi, chociaż orędzie dla nich przeznaczone odczytał już jego sekretarz; Ojciec Święty nie miał już siły, aby to uczynić osobiście. I tak podziwiano go za to, że publicznie się pojawił. Dzień później, w Wielki Poniedziałek, w Polsce potocznie zwany lanym, zakomunikowano

Wybór na najtrudniejszą kadencję
Niska jakość kampanii, jaką obserwujemy, a także format samych kandydatów, z których żaden jeszcze jako mąż stanu się nie zaprezentował nie zwalnia nas od monitorowania wszystkiego, co się w kampanii dzieje. Zaowocuje to bowiem wyborem prezydenta, który stawi – lub nie stawi – czoła zagrożeniom, z jakimi nie mieli do

Ani plebiscyt ani konkurs piękności
Skoro zasadnie utyskujemy na “płaskoziemców” i antyszczepionkowców, tym bardziej warto sprzeciwić się działaniom tych, co zachowują się jakby chcieli nam obrzydzić zbliżające się wybory prezydenckie. Nawet jeśli z ich kalkulacji wynika, że niska frekwencja sprzyja ich własnym szansom.Czytaj więcej ..

40 lecie Ruchu Wolność i Pokój
W czasach schyłkowych PRL, trudnych jednak także dla opozycji, WiP wyrywał najmłodsze roczniki z marazmu, oferując pomysłowe formy protestu i zaangażowania społecznego. Oprócz samej legendy jego dorobkiem stało się urzeczywistnienie umiejętnie stopniowanych zamierzeń, co stanowiło wyjątek w niełatwych realiach Polski.Czytaj więcej ..

W 20 lat później. Polska bez Jana Pawła II ale z jego trwałą obecnością
Kiedy biały dym objawił nowe dla niego wyzwanie, nie stał się papieżem elit. Pielgrzymowali do niego wszyscy, artyści ale ludzie biznesu i polityki. Przyjmował ich i umiał z nimi rozmawiać, ale o randze jego postaci świadczą odczucia zwyczajnych Polaków.Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka