Kosiniak-Kamysz za Morawieckiego?

Prezes PSL chce zostać premierem jeszcze w tej kadencji, ale nie godzi się na to Donald Tusk

Ludowcy, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, szykują zmianę rządu bez wyborów. PiS miałby stracić władzę w wyniku sejmowego głosowania nad konstruktywnym votum nieufności, poprzedzonego rozłamem w największym klubie parlamentarnym. Grupa posłów PiS poparłaby odwołanie z funkcji Mateusza Morawieckiego i kandydaturę prezesa PSL Władysława Kosiniak-Kamysza na stanowisko premiera. W zamian za to staliby się koalicjantem w ramach nowego układu rządzącego. Zmiany dokonano by również na stanowisku marszałka Sejmu. Żeby plan okazał się skuteczny, musiałaby go poprzeć odpowiednia liczba dotychczasowych posłów PiS, oraz wszystkie kluby opozycji.

 
O tych pierwszych niewiele wiadomo, bo nie zamierzają się ujawniać: co oczywiste. Wtajemniczeni wskazują, że niepokornych należy szukać w gronie posłów, którzy swego czasu sprzeciwili się “piątce Kaczyńskiego”, jak nazwano nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, szkodliwą dla polskiego hodowcy. W odróżnieniu od poprzednich frond w PiS – wygrali, bo kontrowersyjną regulację wycofano. Nie zostali też serio ukarani, co wzmocniło spójność ich grupy. Już wtedy liczyła ok. 15 posłów. Teraz upierają się przy tym, że kandydatem na nowego premiera musi zostać prezes konserwatywnych obyczajowo ludowców Kosiniak-Kamysz, w żadnym zaś wypadku jakikolwiek kandydat Koalicji Obywatelskiej-Platformy Obywatelskiej, chociaż ta w sondażach notuje nawet czterokrotnie większe poparcie niż PSL.

Jednak nie tylko z tego powodu przewodniczący PO Donald Tusk, nie będący zresztą posłem, bo gdy odbywały się wybory, zasiadał jeszcze w fotelu prezydenta Zjednoczonej Europy – sprzeciwia się przedwczesnemu, jak uważa, przejmowaniu przez obecną opozycję odpowiedzialności za państwo. Bo to ostatnie znajduje się w fatalnym stanie. Poza tym PiS pozbawienie go władzy w Sejmie przedstawi niemal jak zamach stanu, czym utwardzi swoich zwolenników. Lepiej więc czekać na wybory, żeby je wygrać.

Nic podobnego – odpowiadają wtajemniczeni w plan zmiany władzy bez wyborów ludowcy. Właśnie kiedy PiS raptem straci władzę, zacznie wykonywać serię nerwowych ruchów, uruchomi się lawina rozłamów, dotychczasowa partia rządząca skompromituje się i demokratom łatwiej przyjdzie zwyciężyć w wyborach za rok na jesieni. 

Jednak bez wsparcia Tuska i głosów PO cały misterny plan PSL pozostanie wyłącznie political fiction.  

Zarazem też nieoficjalnie, co nie jest już dziełem ludowców ani PO-KO, pojawiła się nowa data wyborów: zamiast jesienią przyszłego roku, jak przewiduje termin konstytucyjny, jeszcze w tym roku 13 listopada. Dogodne to dla rządzących, bo wcześniej zdążą się pokazać przy okazji święta narodowego 11 listopada. Pogłoski o takim przyspieszeniu dochodzą z PiS: tym samym rządzący nie tylko udaremniliby próbę odsunięcia ich od władzy przez obecny Sejm, nawet gdyby Tusk zmienił zdanie i na nią przystał, ale też uciekliby od skutków drożyzny, która, jak prognozy wskazują, będzie narastać, dla nastrojów własnego elektoratu.    

Plany polskich polityków okazują się jednak nietrwałe lub nieskuteczne. Jeszcze niedawno zakładano, że na czele wyłonionego w podobny sposób, jak zakłada teraz PSL, rządu bez wyborów stanąć miałby Jarosław Gowin. Jak pamiętamy, zwlekał tak długo, aż Mateusz Morawiecki z Jarosławem Kaczyńskim odwołali go z funkcji wicepremiera, zaś przy dokładniejszym liczeniu okazało się, że w samym PiS wsparło go ledwie czworo posłów, a nie jak oczekiwano – około dwudziestki. Wiele miało się też wydarzyć 5 sierpnia, kiedy to wedle pogłosek PiS miał znienacka wyciągnąć dawniej złożony wniosek ludowców o samorozwiązanie parlamentu i niezwłocznie go przegłosować. Okazało się jednak, że w pracy Sejmu był to dzień jak każdy inny. Wiele wskazuje na to, że pogłoskę wypuścić kazał sam Kaczyński, żeby postraszyć czy sprawdzić lojalność własnych posłów. Z dużej chmury mały deszcz. Wiele wskazuje na to, że podobnie może być teraz, a na wybory pójdziemy zwyczajnie jesienią przyszłego roku, bez żadnych przyspieszeń bądź zmiany premiera a tym bardziej całej sprawującej władzę ekipy. 

Wierzył w ład, mniej w moralność

Cynik z zasłużonym pokojowym Noblem, na którego zapracował kończąc bezsensowną amerykańską interwencję w Wietnamie. Poprzez zbliżenie z Chinami zapoczątkował okrążenie Związku Radzieckiego, co wpłynęło na wynik zimnej wojny ..Czytaj więcej ..

Wymyślił Weisera i… NZS

Do historii literatury przeszedł jako autor powieści “Weiser Dawidek”, kłopotliwej dla krytyków, bo do niczego innego niepodobnej. Do historii Polski zaś – rzucając przed bramą strajkującej stoczni pomysł niezależnej organizacji studenckiej. Czytaj więcej ..

Wartość dodana czyli bonus demokracji

Wybory z 15 października powinny stanowić powód do dumy dla obywateli i lekcję pokory dla polityków. Ci ostatni wszyscy ogłosili się zwycięzcami. Niech im będzie. Powiedzmy, że przemawiają w imieniu swoich elektoratów, zatem tym razem – akurat – nie kłamią.Czytaj więcej ..

Czekamy na następny

Każdy polski rząd, powołany zgodnie z demokratycznymi zasadami, zasługuje na szacunek. Dotyczy to również nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Stwierdzenie to nie przesądza jednak o politycznych szansach. Pozostają znikome, że rząd obroni się w sejmowym głosowaniu.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments