Powrót Awiatora

Ironiczny przydomek zawdzięcza korzystaniu bez ograniczeń z darmowych przelotów na koszt podatnika, które udostępniał również rodzinie i znajomym, kiedy był marszałkiem Sejmu. Marek Kuchciński obejmuje kierownictwo Kancelarii Premiera. Mniejsza o zaszłości z dawnych lat, ma pilnować Mateusza Morawieckiego. Pomimo licznych niedostatków, do których zaliczyć trzeba brak umiejętności współpracy z mediami, Kuchciński ma jeden walor mocny i niezaprzeczalny: Jarosław Kaczyński może być pewien, że nowy minister go nie zdradzi. Poza wszystkim innym – z podobnym bagażem nie ma dokąd pójść. 

 

Z pozoru dobroduszny w obejściu, rękę dla swoich Kuchciński ma bowiem twardą, skoro poseł opozycji opowiadał jak w poprzednich kadencjach rozmawiał z parlamentarzystami PiS, a ci rozglądali się nerwowo po korytarzu, zaś spytani o co chodzi, objaśniali: – Bo, wiesz… Kuchciński…

Niewątpliwie atutem byłego marszałka, od środy zaś ministra – szefa Kancelarii Premiera pozostaje doskonały opozycyjny życiorys. Rocznik 1955, na Podkarpaciu prowadził podziemne pismo kulturalne: a wiadomo przecież, że im dalej od Warszawy, tym sroższe groziły za to represje. 

Osiągnąwszy jednak dostępny mu szczyt władzy – bo na premiera czy szefa partii przecież się nie nadaje, choćby z powodu braku należytej komunikatywności – otoczył się jako marszałek Sejmu nie ideowcami bądź fachowcami, tylko podwładnymi gotowymi ostentacyjnie niemal mijać się z prawdą, żeby mu pomóc. W ten sposób pojmowali lojalność. Ujawniło się to przy okazji pamiętnych przelotów. Łgarze później przepraszali, zaś następczyni Kuchcińskiego w marszałkowskim fotelu Elżbieta Witek, montując z kolei oddany sobie personel, w końcu pozostawiła ich na etatach.

Spośród piętnastu marszałków Sejmu, pełniących urząd od czasu pierwszych wolnych wyborów w 1991 r. tylko dwóch odchodziło ze stanowiska w aurze skandalu: Radosław Sikorski po ujawnieniu jego pijackich i gęsto przetykanych wulgaryzmami, inkrustowanych też pogardą dla zwykłego człowieka nagrań z warszawskich restauracji (nie pomogło wyjaśnienie Donalda Tuska, że scenariusz afery podsłuchowej napisano cyrlicą, opinia publiczna oceniła ją jednoznacznie) – oraz właśnie Kuchciński po ujawnieniu rozrzutnych przelotów na koszt podatnika, bo przecież tak jak nie ma darmowych lunchów, tak i podróży.

Inni marszałkowie, zdając urząd, przechodzili na stanowisko premiera (Józef Oleksy), lub w kolejnej kadencji zostawali liderami ugrupowań opozycyjnych (Maciej Płażyński). O obecnie pełniącej ten urząd Elżbiecie Witek już wiadomo, że przymierzana jest dziś do dwóch najważniejszych funkcji w państwie: prezydenta i premiera. Na jej tle come back Marka Kuchcińskiego na pierwszą polityczną linię wydaje się skromny. Ale jednak imponujący: bo przecież gdy już został Awiatorem, wydawało się, że nigdy się nie odbuduje ani nie podniesie. Jednak Jarosław Kaczyński – chociaż wcześniej kazał mu odejść w trakcie kadencji, co w PiS nie jest regułą, lecz rzadkością – zaufał mu powtórnie. Znają się od lat 90. Jeśli pominąć koniec tamtej dekady, kiedy to Kuchciński przylgnął do AWS i za nic miał sceptycyzm prezesa wobec tej formacji – nie zawiódł nigdy. 

Zna własne ograniczenia, wie, że nie jest krasomówcą ani typem charyzmatycznego lidera. Co rzadkie na prawicy, zapytany kiedyś po wyborach samorządowych o przyszłe koalicje, jasno odparował, że nimi akurat się nie zajmuje, nie będzie więc fantazjował. Inni cieszyli się, że są w ogóle pytani i pletli do kamer i dyktafonów, co im ślina na język przyniesie, żeby tylko zaistnieć.

Sprawny administrator czy biurokrata, posłuszny Kaczyńskiemu od ponad dwóch dekad, wzbudzający też lęk u podwładnych – nowy szef premierowskiej kancelarii ma wiele zalet, które jednak niweluje fatalny obraz w opinii publicznej. Nominacja ta pokazuje, jak krótka okazuje się ławka kadr partii rządzącej.

Wystarczy porównać Kuchcińskiego z jego poprzednikiem w alejach Ujazdowskich, młodym i rzutkim a przy tym kontaktowym Michałem Dworczykiem. Z wyliczania jego zalet czuję się zwolniony, bo doskonale przeprowadził ten zabieg na łamach Gruszki Piotr Sterkowski. Nie pomogły one jednak Dworczykowi na stanowisku pozostać, bo zaszkodziła w tym nieodwołalnie afera mailowa: dla jednych gorszące było korespondowanie w sprawach państwa bez należytych zabezpieczeń, dla innych z twardego elektoratu – przyjmowanie podpowiedzi od żurnalisty stacji TVN Krzysztofa Skórzyńskiego.

Znaczące, że bohatera świeżej afery zastępuje główny aktor starszej, która już nieco przyschła. Dzisiaj trudno już uwierzyć, że przed nieco ponad dwoma dekadami Prawo i Sprawiedliwość powstawało w opozycji do afer właśnie. Zmiana lokatora gabinetu w alejach Ujazdowskich, dobra zapewne dla Kaczyńskiego i raczej obojętna dla wyborców, potwierdza też w dotkliwy sposób brak świeżych pomysłów na rządzenie.

Zamiast zakasywania rękawów i brania się do roboty, dostrzegamy raczej zamawianie służbowych zarękawków dla kancelistów, gdy stare się już po siedmiu latach powycierały. 

Wszystkie barwy TVN

Nadaniem materiału atakującego Jana Pawła II za domniemane tolerowanie pedofilii bez udokumentowania zarzutów stacja TVN zmarnowała kapitał społeczny, jaki zyskała wcześniej na zatrzymanej wetem prezydenta Andrzeja Dudy próbie pozbawiania jej przez władze prawa do działania.Czytaj więcej ..

Jeden gol, punkty trzy

Wygrana z Albanią (1:0) cieszy tylko dlatego, że przedłuża nadzieje na awans do finałów Euro, nadwątlone po porażce z Czechami (1:3). Za to styl czyni trudnym do uwierzenia fakt, że poprzedniego selekcjonera Czesława Michniewicza odwołano ze stanowiska pod pretekstem, że reprezentacja gra brzydko.Czytaj więcej ..

Dobry sąsiad, redaktor z Dziennika TV

/../pozostawał Adam Bronikowski człowiekiem niezmiennie wysokiej kultury, klasy i ogłady, czego nie zmienia fakt, że przez lata jako prezenter i flagowy reporter Dziennika Telewizyjnego służył złej sprawie.Czytaj więcej ..

Zamienił stryjek … czyli dlaczego piłkarze źle grają

Kompromitująca porażka na początek eliminacji do Euro 1:3 z Czechami, stanowiącymi potęgę w hokeju na lodzie ale nie w futbolu, stanowi oczywisty efekt zwolnienia selekcjonera Czesława Michniewicza i zastąpienia go portugalskim trenerem Fernando Santosem, który z drużyną narodową sobie nie radzi.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *