Opcje atomowe

czyli gorzka rocznica Polski w Unii

Dokładnie w osiemnastą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej okazuje się, że UE jako wspólnota nie jest w stanie sprostać wyzwaniu największej od czasów II wojny światowej akcji humanitarnej. Ciężar pomocy uchodźcom ukraińskim wciąż dźwiga społeczeństwo polskie. Doskonale to świadczy o Polakach, fatalnie – o wspólnocie międzynarodowej, nietylko europejskiej, ale również NATO i ONZ.

Bierność Unii okazuje się jednak szczególnie rażąca, nie z powodu mniej tu istotnego kontekstu rocznicowego (eurokraci mogą już nie pamiętać, kiedy i kogo do wspólnoty przyjmowali), ale ze względu na fakt, że Ukraińcy okazują się pierwszym narodem, który cierpi potworności “gorącej wojny”, zgotowane przez sąsiednie mocarstwo za sprawą europejskich aspiracji społeczeństwa.

Militarna presja Rosji zaczęła się przecież przed ośmiu laty po tym, gdy z inspiracji Władimira Putina autorytarny ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz użył przemocy wobec obywateli własnego kraju, którzy wylegli na ulice w proteście przeciw odmowie podpisania przez głowę ich państwa traktatu stowarzyszeniowego. Tak rozpoczął się Euromajdan. Potem były aneksja Krymu i gorąca już choć wciąż jeszcze lokalna wojna w Donbasie. Zaś teraz Mariuopol i Bucza oraz bombardowania Kijowa i Charkowa.

Inne państwa tylko długo i mozolnie negocjowały zasady członkowstwa w Zjednoczonej Europie. Pamiętamy polskie obawy o brak solidarności ze strony Czech i innych mniejszych państw, że mogą nas wyprzedzić. Dziś to tylko przypisy do historii. Tytuły jej rozdziałów pisze teraz Ukraina. Podobnie jak Polska w latach 1956, 1980-81 czy 1988-89 nie godząca się z tym, żeby o jej miejscu w świecie decydowano na Kremlu. Rozumie tę analogię polskie społeczeństwo, pojmują ją samorządy i kościelne organizacje charytatywne, udzielając uchodźcom z trapionego wojną kraju pomocy humanitarnej na skalę nie notowaną od kilkudziesięciu lat w Europie, zapewne od czasów UNRRA i Planu Marshalla.

Pomagamy bezinteresowanie. Nie dla pieniędzy przecież.

Gratyfikacje finansowe dla rodzin przyjmujących słowiańskich współbraci w domach nie wystarczą przecież realnie na niczyje utrzymanie. Tak naprawdę mają wymiar… świadczenia honorowego. Uznania państwa, realnie bezradnego wobec skali tragedii, dla tych, którzy je w tym dziele godnie zastępują.

Poświęcenie i empatia, okazywane na co dzień przez Polaków naszym ukraińskim gościom nie zwalnia jednak nikogo innego z obowiązku działania. Unia Europejska,

Ukraińscy uchodźcy w Przemyślu

w odróżnieniu od równie bezradnego wobec tragedii NATO, nie powstawała jako wspólnota militarna. Nikt od niej nie wymaga, by przepędziła znad Dniepru pancerne zagony Putina. 

Nie oznacza to jednak, że ma prawo umywać ręce wobec losu poszkodowanej ludności cywilnej. I liczyć, że sami Polacy to za nią załatwią. Akurat w 18 lat od momentu, kiedy sami stali się instytucjonalnie obywatelami zjednoczonej Europy. Bo o tym, że kulturowo zawsze do niej przynależeliśmy przypominał jeszcze przed akcesją, największy z naszych rodaków: Jan Paweł II.  Cytując papieskie słowa warto jednak pamiętać o pozostałych rozdziałach  jego społecznej nauki. I przypomnieć je euroentuzjastom, przekonującym nas, że jeśli dotychczas nawet eurocenta na pomoc uchodźcom nie dostaliśmy, to pozostaje to wyłączną winą rządzących w Warszawie.

Wielką operatywnością ani skutecznością rzeczywiście się oni nie wykazali. Podobnie jak w wypadku trwającej wciąż pandemii, główny wysiłek przerzucono na społeczeństwo. Na szczęście Polacy potrafią się znakomicie organizować w momentach próby, co pokazali już w stanie wojennym i przy okazji klęsk żywiołowych (powódź stulecia z 1997 r.) a nawet akcji dobroczynnych od Owsiaka po Caritas.

Odpowiedzią polityków obozu rządzącego na bierność eurokratów musi pozostawać konsekwentne dopominanie się o pomoc, dla której UE poniekąd została powołana. Warto przypominać 6 miliardów euro jakie przed sześciu laty zainkasowała nie należąca przecież do Unii Turcja na zagospodarowanie imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy uchodźcami wojennymi w dosłownym sensie nie byli, a przynajmniej ich wędrówki do lepszego świata nie da się zestawić z ucieczką ukraińskich kobiet i dzieci przed bombami i rakietami armii Putina.

Ze strony Solidarnej Polski, jednego z podmiotów rządzącej Zjednoczonej Prawicy, skupiającej Prawo i Sprawiedliwość wraz z mniejszymi koalicjantami, pojawił się teraz pomysł związany ze składką unijną. Znajduje on wyraz w dwóch wersjach: soft i hard. Obie znajdują się w obiegu publicznym. Ta twarda zakłada, że wobec faktu tak imponującej pomocy dla uchodźców z Ukrainy na polskiej ziemi i braku realnego dla niej wsparcia ze strony unijnych instytucji – Polska powinna przestać 

płacić unijną składkę. Wersja miękka przewiduje, żeby najpierw wystąpić do Brukseli o jej umorzenie w związku z zaangażowaniem finansowym, jakie Polska i tak ponosi. I czekać na odpowiedź. 

Pozorna logika tego pomysłu a nawet jego podbudowa moralna okazują się jednak zawodne. Nawet jeśli nie odwoływać się do potocznej mądrości powiedzenia, że kto płaci, ten wymaga. Wiele podpowiada doświadczenie, że w poważnych rozmowach najtwardsze argumenty odkłada się na koniec. Skutek może okazać się bowiem odwrotny do zamierzonego. 

Oto bowiem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skłonny jest podsunąć unijnym biurokratom doskonałe alibi, by problemem uchodźców ukraińskich w Polsce nie zajęli się poważnie ani w wymiarze finansowym (środki pomocowe) ani logistycznym (relokacja). Gdy rząd uruchomi taką “opcję atomową” urzędnicy w Brukseli i Strasburgu uznają, że problem mają z Polakami sprawującymi władzę w kraju, a nie z Ukraińcami, których wszystkich potrzeb nie będzie w stanie zaspokoić ofiarne polskie społeczeństwo i siłą rzeczy musi to zrobić Europa. Jeśli tą zjednoczoną wciąż ma pozostać. Nie będzie tak, jeśli Unia zacznie obywateli zamożnych krajów członkowskich przekonywać, że problem ma z polską składką a nie z zapewnieniem 3,2 mln ukraińskich uchodźców w Polsce perspektyw życiowych. Eurokraci z kamienną twarzą, równie niewiele wyrażającą jak oblicze Ziobry, gdy propozycję Solidarnej Polski ogłaszał – oznajmią, że nawet chętnie by nieszczęsnym pomogli, ale co zrobić, gdy ta Polska nie płaci składki. Poznaliśmy już tę logikę przy okazji Krajowego Planu Odbudowy pomimo braku jakichkolwiek związków między pandemią korusa i stratami wyrządzonymi gospodarce przez kolejne lockdowny a nieprzyjaznym sposobem traktowania sędziów przez ekipę PiS. Na pieniądze wciąż czekamy. Niech ta analogia wystarczy.    

Negocjacji pokojowych nie zaczyna się zwykle od groźby użycia broni atomowej. Bo jakie niby znajdą się wtedy kolejne argumenty, jeśli od tego pierwszego się zacznie, a dalej wciąż pójdzie jak po grudzie…  

Wszystkie barwy TVN

Nadaniem materiału atakującego Jana Pawła II za domniemane tolerowanie pedofilii bez udokumentowania zarzutów stacja TVN zmarnowała kapitał społeczny, jaki zyskała wcześniej na zatrzymanej wetem prezydenta Andrzeja Dudy próbie pozbawiania jej przez władze prawa do działania.Czytaj więcej ..

Jeden gol, punkty trzy

Wygrana z Albanią (1:0) cieszy tylko dlatego, że przedłuża nadzieje na awans do finałów Euro, nadwątlone po porażce z Czechami (1:3). Za to styl czyni trudnym do uwierzenia fakt, że poprzedniego selekcjonera Czesława Michniewicza odwołano ze stanowiska pod pretekstem, że reprezentacja gra brzydko.Czytaj więcej ..

Dobry sąsiad, redaktor z Dziennika TV

/../pozostawał Adam Bronikowski człowiekiem niezmiennie wysokiej kultury, klasy i ogłady, czego nie zmienia fakt, że przez lata jako prezenter i flagowy reporter Dziennika Telewizyjnego służył złej sprawie.Czytaj więcej ..

Zamienił stryjek … czyli dlaczego piłkarze źle grają

Kompromitująca porażka na początek eliminacji do Euro 1:3 z Czechami, stanowiącymi potęgę w hokeju na lodzie ale nie w futbolu, stanowi oczywisty efekt zwolnienia selekcjonera Czesława Michniewicza i zastąpienia go portugalskim trenerem Fernando Santosem, który z drużyną narodową sobie nie radzi.Czytaj więcej ..

Barbarzyńcy i autorytety

W atakach na dobre imię Jana Pawła II zwraca uwagę przede wszystkim fałsz, potem dopiero brak przyzwoitości. Autorytety społeczne znalazły się na celowniku, tropi się żywych i martwych bohaterów, za to celebryci cieszą się nieformalnym immunitetem. To dwie strony tego samego medalu.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *