
Warto słuchać niemieckich kardynałów
Odkąd u grobu męczennika za wiarę czeskiego biskupa św. Wojciecha spotkali się pielęgnujący marzenia o wskrzeszeniu pod znakiem krzyża dawnego cesarstwa rzymskiego Otton III oraz nasz Bolesław Chrobry, pierwszy władca stawiający Polskę w gronie mocarstw europejskich (malarz jednego z ottońskich relikwiarzy uwiecznił jak symboliczny hołd oddają cesarzowi cztery z nich: Italia, Frankonia, Germania i Sklawinia, Słowiańszczyzna właśnie: zapewne i dziś bylibyśmy radzi mieć podobną pozycję) i sięgający w ćwierć wieku
później po koronę królewską – kontakty religijne polsko-niemieckie nigdy nie miały zdawkowego charakteru. O ile historię politycznych stosunków tworzą dzieje wojen – to tych duchowych, ich przezwyciężenia.
Głos Kościoła na 1 maja
Zarazem jednak, odwołując się do dorobku Karola Wojtyły warto pamiętać, że właśnie on – jeszcze jako biskup uczestniczący w epokowych pracach Soboru Watykańskiego Drugiego a później już jako Papież – przyczynił się jak nikt inny w nowożytnych czasach do faktu, że Kościół stał się rzeczywiście powszechny. Tym bardziej warto z uwagą śledzić obecne oceny sytuacji wokół pamięci o Janie Pawle II, formułowane przez wybitnych hierarchów zagranicznych. Gerhard Ludwig Mueller pozostaje jednym z najznamienitszych kontynuatorów drogi tak Papieża z Polski jak jego niemieckiego następcy. Dał się poznać jako zwolennik tezy o nierozdzielności wiary i rozumu, przez stulecia wzajemnie przeciwstawianych.
Arcybiskup, który zna tajne archiwa
75-letni dziś arcybiskup w latach 2012-17 sprawował godność prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Nie ulega wątpliwości, że z racji funkcji miał dostęp do wielu materiałów, dotyczących genezy zamachu na Jana Pawła II, dokonanego na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 r. przez tureckiego terrorystę Mehmeta Alego Agcę. Również tych, co nie zostały ujawnione. Gdy przywołuje ten wątek, ma świadomość jego wagi. Wskazuje, że za zamachem stały te same służby, co za obecną próbą obarczenia Wojtyły odpowiedzialnością za rzekome tolerowanie pedofilii w archidiecezji krakowskiej za jego tam posługi. Definiuje ją jako przemoc ideologiczną. Przywołuje też opinie doradców Władimira Putina, że droga do Europy prowadzi poprzez zniszczenie katolicyzmu w Polsce.
Z pewnością graniczy przekonanie, że kard. Mueller wie, co mówi. Co istotne w sytuacji, gdy inni próbują mówić wszystko, co wiedzą, lub przynajmniej tylko im się tak wydaje.

Łukasz Perzyna

Nieludzka twarz demokracji walczącej
Barbara Skrzypek była przesłuchiwana w środę w prokuraturze przez cztery godziny, bez obecności pełnomocnika, którego do udziału nie dopuszczono. Zmarła w sobotę. Jednak ta sama prokurator Ewa Wrzosek, która przesłuchanie prowadziła, straszy odpowiedzialnością karną tych, co oba te fakty połączą. Mimo, że ich związek przyczynowo-skutkowy wydaje się oczywisty dla myślącego

Śmigłowce, papierowy tygrys i szczerzenie zębów
Władza, raczej bezradna wobec codziennych prostych spraw obywateli, zapewnia wobec narastającego zagrożenia, że jesteśmy silni, zwarci, gotowi. Co ciekawe, tromtadracja ta łączy zwalczających się nawzajem premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę. Wzbudza obawy, wynikające nie tylko ze smutnych analogii historycznych.Czytaj więcej ..

Panika aż Trzaska
Postrzeganie Trzaskowskiego przez resztę kraju przez pryzmat awarii Czajki czy potiomkinowskich inwestycji w Warszawie wydaje się czymś naturalnym, bo zabrakło przez siedem lat rządów tego prezydenta w stolicy projektów naprawdę wizjonerskich i potrzebnych mieszkańcom, a nie tylko atrakcyjnych jak kładka dla turystów wpadających do Warszawy na jeden weekend.Czytaj

Kruche sojusze i linia Wisły
Wstrzymanie przez Donalda Trumpa pomocy dla Ukrainy dało się przewidzieć. Polska płaci dziś krańcowym niepokojem za zaniechania kolejnych ekip nią rządzących. Zarówno naiwny proamerykanizm Prawa i Sprawiedliwości jak opcja niemiecka Koalicji Obywatelskiej nie okazują się przydatne do odnowienia systemu bezpieczeństwa.Czytaj więcej ..

Żegnamy Wojciecha Gawkowskiego (1966-2025)
Miał niepowtarzalny styl zarówno w sądowej sali, gdy występował w adwokackiej todze, reprezentując m.in. Tomasza Sakiewicza na długo przed obecną dekadą, ale też w polityce, w której kariery sam wprawdzie nie zrobił, ale jako szef młodzieży w KPN utorował drogę mnóstwu znakomitych inicjatyw. Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka