Ukraina wygrywa tę wojnę

Gwałtowne postępy armii ukraińskiej na froncie

Linia styczności wojsk rosyjskich i ukraińskich to 1300 kilometrów. Najbardziej intensywne działania wojenne prowadzone są na północ od Charkowa, w obwodzie Chersonskim i w Donbasie. W Donbasie istnieje bardzo silne umocniony region bo tam wojna trwa od dawna, ma charakter pozycyjny a Rosjanom nie udało się tam osiągnąć żadnych sukcesów pomimo licznych prób akcji zaczepnych a Ukraińcy dzielnie się bronią. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin sytuacja w okolicach Charkowa gwałtownie się zmieniła. Rosjanie zgrupowani w okolicach Iziumu zostali okrążeni przez wojska ukraińskie a media doniosły dziś, że wojska Ukrainy zdobyły niezwykle ważne i duże miasto Kupriansk na północny wschód od Charkowa posuwając się w ciągu kilkudziesięciu godzin na głębokość 50km wgłąb okupowanych dotychczas przez Rosjan terenów. Ofensywa Ukraińców w obwodzie chersonskim zagraża okrążeniem około 18 tysiacy żołnierzy rosyjskich po północnej stronie rzeki Dniepr.

Generał Mirosław Różański, DowódcaGeneralny Rodzajów Sił Zbrojnych w 2015. tak komentuje kontrofensywę Ukraińców: “Rosja ma na Ukrainie problem krótkiej kołdry. Jak przerzuci więcej żołnierzy na innych kierunek żołnierzy zaczyna jej brakować. W ukraińskim sztabie generalnym doskonale o tym wiedzą a odzyskiwane w błyskawicznym tempie terenu jak w obwodzie charkowskim są tego dowodem. To jest moment przełamania impasu który trwał na froncie. /../ Liczy się to, kto ma inicjatywę a ta jest w obecnej chwili w rękach ukraińskich”.

Generał Waldemar Skrzypczak, dowódca Wojsk Lądowych RP w latach 2006-2009 mówi: “Ukraińcy prowadzą działania bardzo wolno i ostrożnie. Nie atakują miejsc rosyjskich za wszelką cenę, za cenę strat jak robią to Rosjanie/../ Ukraińcy atakują wybrane miejsca, luki w ugrupowaniu przeciwnika, wybierają takie miejsca gdzie mogą przeciwnika obejść, oskrzydlić, uderzyć z zaskoczenia/../ Stopniowo odbijają terytoria, odcinają zaopatrzenia armii rosyjskiej/../ Rosjanom jest coraz trudniej że względu na brak paliwa, brak amunicji. Rosjanom jest coraz trudniej. Wydaje się że ta taktyka jest jak najbardziej uzasadniona i słuszna”.

Kiedy 8 marca pisałem w artykule na Gruszce, że Ukraina wygra tę wojnę, właśnie przewagę w logistyce prowadzenia wojny czyli najsilniejszą wtedy ich stronę miałem na myśli, bo tej uczyli się od NATO już od 2015 roku. W najbliszych godzinach Ukraińcy zawieszą swoją flagę w centrum Iziumu.

Wszystkie barwy TVN

Nadaniem materiału atakującego Jana Pawła II za domniemane tolerowanie pedofilii bez udokumentowania zarzutów stacja TVN zmarnowała kapitał społeczny, jaki zyskała wcześniej na zatrzymanej wetem prezydenta Andrzeja Dudy próbie pozbawiania jej przez władze prawa do działania.Czytaj więcej ..

Jeden gol, punkty trzy

Wygrana z Albanią (1:0) cieszy tylko dlatego, że przedłuża nadzieje na awans do finałów Euro, nadwątlone po porażce z Czechami (1:3). Za to styl czyni trudnym do uwierzenia fakt, że poprzedniego selekcjonera Czesława Michniewicza odwołano ze stanowiska pod pretekstem, że reprezentacja gra brzydko.Czytaj więcej ..

Dobry sąsiad, redaktor z Dziennika TV

/../pozostawał Adam Bronikowski człowiekiem niezmiennie wysokiej kultury, klasy i ogłady, czego nie zmienia fakt, że przez lata jako prezenter i flagowy reporter Dziennika Telewizyjnego służył złej sprawie.Czytaj więcej ..

Zamienił stryjek … czyli dlaczego piłkarze źle grają

Kompromitująca porażka na początek eliminacji do Euro 1:3 z Czechami, stanowiącymi potęgę w hokeju na lodzie ale nie w futbolu, stanowi oczywisty efekt zwolnienia selekcjonera Czesława Michniewicza i zastąpienia go portugalskim trenerem Fernando Santosem, który z drużyną narodową sobie nie radzi.Czytaj więcej ..

Barbarzyńcy i autorytety

W atakach na dobre imię Jana Pawła II zwraca uwagę przede wszystkim fałsz, potem dopiero brak przyzwoitości. Autorytety społeczne znalazły się na celowniku, tropi się żywych i martwych bohaterów, za to celebryci cieszą się nieformalnym immunitetem. To dwie strony tego samego medalu.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *