Depresja – choroba cywilizacji
- Dodano:
- Kategorie: Mikrofon Magdy, Zdrowie
Szacuje się, że w Polsce z depresją zmaga się około półtora miliona osób. W zastraszającym tempie rośnie także liczba dzieci chorujących na tę przypadłość.
Depresja znacząco obniża jakość życia, zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby, utrudnia funkcjonowanie zawodowe oraz społeczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to czwarta najpoważniejsza choroba i jedna z głównych przyczyn samobójstw.
W głębokiej depresji poczucie wyczerpania obejmuje zarówno procesy myślowe jak i sposób poruszania się. Człowiek mimowolnie zwalnia. Mogą wystąpić m.in. trudności ze skupieniem uwagi, spowolnienie wykonywania ruchów czy wypowiadania słów.
Zagrożenie dla świata
Specjaliści podkreślają, że niechlubne statystyki będą rosnąć. – Jestem oszołomiona tym co się obecnie dzieje. W ciągu ostatnich kilku lat lawinowo przybywa pacjentów, którzy potrzebują pomocy, w tym również dzieci – mówi Karolina Kowalska, psychiatra dzieci i młodzieży. – Duży wpływ na rozwój depresji u najmłodszych i nastolatków ma dostęp do Internetu, mediów społecznościowych i innych różnego rodzaju nieprzesianych informacji. Dzieci funkcjonują w wirtualnym świecie, a co za tym idzie nie umieją w inny sposób zorganizować sobie czasu.
W efekcie dochodzi do tego, że są nieodporne psychicznie i każdy drobny problem staje się dla nich ogromnym wyzwaniem.
Kolejną sprawą są relacje międzyludzkie: w Internecie młodzież ma setki znajomych, czasami takich, których nie widziała na oczy, a w świecie realnym jest samotna i nie umie nawiązywać kontaktów. W dzisiejszych czasach mnóstwo rodziców bardzo boi się o swoje dzieci i wiele rzeczy robi za nie. Później, gdy maluch zaczyna dorastać, widać te braki.
Młody człowiek nie ma na siebie pomysłu, nie wie co robić ze swoim życiem. Kryzys adolescencji był, jest i będzie, ale to, jak ogromny wymiar przyjmuje on w dzisiejszych czasach jest zatrważające – dodaje specjalistka.
Co powinno nas zaniepokoić?
Depresja objawia się ogólnym smutkiem i przygnębieniem, ale też utratą zainteresowań i radości życia. – U dzieci objawy są różne. Z ust młodego człowieka można usłyszeć słowa: życie jest bez sensu, jestem niepotrzebny, nie poradzę sobie. Nastolatki stają się jeszcze bardziej zbuntowane, czują się odrzucone, nie chodzą do szkoły, nie uczą się, często stają się aroganckie.
Takie zachowania niekoniecznie znaczą, że dziecko jest niewychowane, tylko po prostu nie daje sobie rady z niektórymi sytuacjami. Dzieci są nieprzewidywalne, rano może być wszystko w porządku, a wieczorem, po kłótni z rodzicem, maluch może sobie zrobić krzywdę. Dlatego też ważne aby dziecko miało kogoś z kim może porozmawiać i komu się zwierzyć – podkreśla Karolina Galikowska, psychiatra dzieci i młodzieży.
Pamiętajmy również, że leczenie zaburzeń depresyjnych to oddziaływanie kompleksowe, zwłaszcza u dzieci i młodzieży,
które mogą korzystać z różnego rodzaju form terapii w tym rodzinnych i indywidualnych, zajęć warsztatowych dla rodziców, psychoedukacji oraz w zależności od wskazań farmakoterapii.
Do psychologa na NFZ. Czy to w ogóle możliwe?
O depresji mówi się, że to choroba XXI wieku, jednak oprócz depresji, zmagamy się coraz częściej także z innymi zaburzeniami dotyczącymi naszej psychiki. Jest oczywiste, że wszystkie przypadłości powinny być konsultowane z odpowiednimi specjalistami. Co zrobić jeśli nie stać nas na korzystanie z prywatnej opieki medycznej? Dowiedziałam się ile trzeba czekać na wizytę u psychologa na NFZ w Kielcach.
Od 150 do 250 zł tyle średnio kosztuje jednorazowa wizyta prywatna u psychologa bądź psychoterapeuty. Jedna wizyta? Nic nam nie da. Często z takim specjalistą trzeba widzieć się co tydzień nawet przez okres dwóch lat. Wizyta u prywatnych psychologów nie jest na kieszeń każdej osoby. Dla wielu chorych ostatnią deską ratunku jest terapia psychologiczna z wykorzystaniem środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Tyle, że w tym przypadku pojawia się znaczące „ale” – do publicznej przychodni nie jest łatwo się dostać.
Ile poczekamy?
Dwa, trzy miesiące a nawet pół roku – to czas oczekiwania na terapię u psychologa bądź psychoterapeuty w Kielcach. Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u psychologa na NFZ wynosi 55 dni. Aktualnie w Kielcach jest 18 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez NFZ przyjmuje psycholog oraz 27 poza Kielcami w województwie świętokrzyskim.
A jeśli się nie doczekamy?
Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną. Prowadzi do samobójstw, zwałów i udarów o czym wcześniej pisaliśmy. Współwystępuje z cukrzycą i miażdżycą a także pogarsza rokowania w leczeniu nowotworów. Globalne koszty nieleczonej depresji liczone są w setkach tysięcy istnień ludzkich – to sprawia, że schorzenie to zostało uznane za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku.
Podaje się, że na całym świecie na depresję choruje 350 milionów ludzi, a w samej Polsce około 1,5 miliona. Do tego należy podać podobną ilość osób dotkniętych zaburzeniami lękowymi i innymi dysfunkcjami w sferze psychicznej.
Zdjęcie główne: darksouls1 (Pixabay).
Magdalena Nowak
Wybory samorządowe 2024 – każda karta decyduje
Niech nasze głosy będą słyszalne, a nasze wybory świadome. Niech każdy z nas zrozumie, że nasza lokalna społeczność to także nasza wspólna odpowiedzialność.Czytaj więcej ..
Droższe paliwo – jakie perspektywy?
Międzynarodowa Agencja Energii, spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę w tym roku o 1,3 mln baryłek dziennie z czego na same Chiny przypadnie 0,62 mln baryłek dziennie wzrostu.Czytaj więcej ..
Suplementy
Powszechnie uważa się, że mają poprawiać nasze zdrowie, uzupełniać brakujące witaminy i minerały, pomóc w odchudzaniu czy wpływać na wzrost włosów i paznokci – mowa o suplementach. Jak się okazuje, nie każdemu są one potrzebne ..Czytaj więcej ..
Stres niszczyciel – jak sobie z nim radzić?
Zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, wywołanie nerwobólów, uczucie lęku smutku, rozdrażnienia czy gniewu – do tego wszystkiego doprowadzić może długotrwały stres. Czytaj więcej ..
Światowy Dzień Otyłości – specjaliści alarmują
Badania dowodzą, że większość młodych ludzi nie wyrasta z problemu otyłości, a czterech na pięciu otyłych nastolatków będzie miało problemy z wagą w wieku dorosłym.Czytaj więcej ..
© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka