Stres niszczyciel – jak sobie z nim radzić?

Zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, wywołanie nerwobólów, uczucie lęku smutku, rozdrażnienia czy gniewu – do tego wszystkiego doprowadzić może długotrwały stres.

Stres to innymi słowy reakcja organizmu na czynniki wewnętrzne. Jego zadaniem jest mobilizacja organizmu oraz postawienie go w stan gotowości. Ten stan ma biologiczne uzasadnienie i pozwala przygotować się na zagrożenie. Nie jesteśmy jednak przystosowani do ciągłego pozostawania w stresie, pomimo, że właśnie w takim nieustannym napięciu żyje wielu z nas.

– Stres jest czynnikiem, który został uznany już jakiś czas temu jako czynnik wyzwalający proces nowotworowy w organizmie człowieka. Ma on niszycielski wpływ, ponieważ dzieją się bezpośrednie biologiczne zmiany, które uszkadzają nasze organy. Kiedy przeżywamy silne napięcie stresowe w naszym organizmie podwyższa się poziom kortyzolu, który w normalnej dawce jest wręcz oczekiwany. Kiedy przekraczamy tę dawkę dochodzi do uszkodzenia organizmu. 

Fot: geralt (Pixabay).

Możemy sobie to zwizualizować, możemy to porównać do przeżerania metalu przez kwas – mówi psycholog Marianna Kowalewska.

– W języku specjalistycznym możemy mówić o dobrym stresie, który nazywa się eustres i  złym – dystresie. Eustres to poziom napięcia, który dopinguje nas do działania,  pomaga osiągać wyznaczone cele. Dystres nas hamuje, powoduje, że przestajemy racjonalnie myśleć i wybiegamy w sytuacje nierealne – dodaje specjalistka.

Fot: tiyowprasetyo (Pixabay).

Stres bardzo często prowadzi do chorób nowotworowych. – W swojej pracy często spotykam się z zależnością, że na kilka lat przed wystąpieniem choroby nowotworowej dana osoba przeżywa w swoim życiu traumatyczne sytuacje. Różnimy się poziomem odporności na różne przeżycia i w formach radzenia sobie z nimi. Tam gdzie jest więcej samodzielności od dziecka, tam są większe umiejętności zaradcze. W momencie gdy jest wyręczanie dziecka umiejętności są mniejsze i w zderzeniu z trudniejszymi sytuacjami człowiek gorzej sobie radzi – opowiada psycholog.

Możemy wyróżnić krótko- i długofalowe metody pomagające radzić sobie ze stresem. W momencie napięcia warto praktykować uspokajające techniki oddechowe, wykonać ćwiczenia fizyczne pozwalające znieść napięcie w ciele czy też skupić się na przyjemnym wspomnieniu.

Oprócz metod pozwalających szybko powrócić do równowagi w sytuacjach stresowych, warto także wprowadzić rozwiązania długofalowe. Jednym z nich jest regularna aktywność fizyczna czy odpowiednia dieta. 

Do składników jakie warto wprowadzić do swojego żywienia w takim przypadku zaliczamy przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega oraz magnez. Najlepszym ich źródłem są morskie ryby, orzechy, produkty pełnoziarniste, a także nasiona i pestki.

Jeśli jednak powyższe metody nie zredukują stresu należy sięgnąć po profesjonalną pomoc psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry.

Zdjęcie główne:  TheDigitalArtist (Pixabay)

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Depresja – choroba cywilizacji

Depresja znacząco obniża jakość życia, zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby, utrudnia funkcjonowanie zawodowe oraz społeczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to czwarta najpoważniejsza choroba i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Czytaj więcej ..

Suplementy

Powszechnie uważa się, że mają poprawiać nasze zdrowie, uzupełniać brakujące witaminy i minerały, pomóc w odchudzaniu czy wpływać na wzrost włosów i paznokci – mowa o suplementach. Jak się okazuje, nie każdemu są one potrzebne ..Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments