Wybór Glapińskiego, wybór Kaczyńskiego

Łukasz Perzyna13 maja, 2022
Skuteczne powołanie Adama Glapińskiego na kolejną sześcioletnią kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego poświadcza, że Prawo i Sprawiedliwość jest w stanie dalej rządzić. Wiele też mówi o priorytetach prezesa Jarosłąwa Kaczyńskiego, który w sytuacji gdy emeryci skarżą się na drożyznę zaś kredytobiorcy na wzrastające wciąż raty – postawił na reelekcję urzędnika za to odpowiedzialnego.

Monopol i obywatel

Łukasz Perzyna12 maja, 2022
Bez konkurencji degeneruje się nie tylko władza, prasa też. Kto nie wierzy, niech spyta Adama Michnika, chociaż zapewne bardzo go rozzłości. Dlatego warto wspomnieć przypadek „Obserwatora Codziennego”, który ucieleśniał pluralizm, chociaż długo na rynku medialnym nie przetrwał.

Podwójne Święta w środku Europy

Łukasz Perzyna15 kwietnia, 2022
Dla Polaków to trzecia Wielkanoc, kiedy normalność staje się celem a nie tylko elementem życzeń. Już dwie poprzednie upłynęły pod znakiem pandemii chociaż staraliśmy się świętować jak należy. To zarazem Święta podwójne: dla ponad 2,75 mln naszych nowych sąsiadów, którym udzieliliśmy nie tylko schronienia, ale i gościny, Wielkanoc przypada w tydzień później, niż dla nas. Pozostaje jednak wspólna.

Po wizycie Bidena

Łukasz Perzyna29 marca, 2022
Joe Biden wygłosił w Warszawie historyczne wystąpienie męża stanu, pokazujące, że w krytycznej chwili Ameryka nie oddaje światowego przywództwa. Dla Polaków szczególne znaczenie ma nawiązanie do słów Jana Pawła II „nie lękajcie się” i przypomnienie, jak papieska wizja dopomogła Solidarności w dziele przełamania żelaznej kurtyny.

Upadek imperium

Jack Malik10 marca, 2022
Amerykański bank inwestycyjny Morgan-Stanley opublikował raport z którego wynika, że jeśli wojna w Ukrainie potrwa dłużej, Rosja ogłosi bankructwo 15 kwietnia 2022. O tym dlaczego w tym dniu za chwilę. Rosja straciła wpływy ze sprzedaży surowców, wojna w Ukrainie kosztuje kraj miliardy dolarów a sankcje gospodarcze spowodowały zamknięcie giełdy w Moskwie. Wszystkiemu towarzyszy niespotykany we współczesnym świecie upadek waluty.

Dlaczego Putin nie zjednoczył Polaków

Łukasz Perzyna9 marca, 2022
Europosłanka Janina Ochojska opowiedziała się – i to właśnie w Parlamencie Europejskim – za równoprawnym traktowaniem uchodźców z granic ukraińskiej i białoruskiej. Ni mniej ni więcej: tych pierwszych, fałszywych jak wiadomo, podesłał nam podstępnie białoruski dyktator łamiący w kraju wszelkie zasady demokracji i prawa człowieka Aleksander Łukaszenka, zarazem najlepszy sojusznik Władimira Putina. Ci drudzy zaś uciekli przed agresją wojsk rosyjskich i działaniami wojennymi burzącymi ich domy. Eurodeputowana ubolewa, że Polska preferuje uchodźców bliskich kulturowo, jakby było w tym coś nagannego.

Ludzki wymiar konfliktu

Łukasz Perzyna28 lutego, 2022
Nie mamy się czego wstydzić. Ważne, żeby mocarstwa zachodnie mogły o sobie to samo powiedzieć W wojnie Rosji z Ukrainą Polska zapisuje swoją rolę inicjatywami pokojowymi, stawianymi do końca – jak w trakcie moskiewskiej wizyty naszego szefa dyplomacji Zbigniewa Raua w roli szefa OBWE, która odwlekła wybuch gorącego konfliktu – oraz aktywnością humanitarną. Społeczeństwo masowo zaangażowało się w pomoc uchodźcom.

Gdy wojna się skończy

Łukasz Perzyna25 lutego, 2022
Ta wojna okazuje się supernowoczesna, toczy się w cyberprzestrzeni, uchodzący za najlepszych w świecie hakerzy rosyjscy atakują systemy komercyjnych banków ukraińskich i tamtejszej administracji rządowej, kraje zachodnie zaś odłączają 24-godzinny przekaz RTR Rossija, ale na Morzu Czarnym agresorzy – w dawnym radzieckim stylu, niby przez pomyłkę – trafiają też statek pod banderą mołdawską, co przywodzi na myśl pamiętne zestrzelenie przez ZSRR w 1983 r. pasażerskiego samolotu południowokoreańskich linii lotniczych ..

Za co kochamy polską piłkę

admin21 lutego, 2022
Bajkowa całkiem historia górniczego klubu, opisana przez pasjonatów futbolu Klaudiusza Slezaka i Zbigniewa Kantykę przybliża nas do odpowiedzi, jak stało się możliwe, że reprezentacja ubogiego i rządzonego wtedy przez dyktaturę komunistyczną kraju w kolejnych mistrzostwach świata zdobywała trzecie (1974 r.), piąte (1978) i znów trzecie (1982 r.) miejsce, zachwycając wszystkich pięknem gry.