Blog kulturalny Małgorzaty Todd

WWW.MTODD.PL

Deep State

Małgorzata Todd

Szanowni Państwo!

Czym różni się amerykańskie „głębokie państwo” od polskiego? Najkrótsza odpowiedź: wszystkim.  W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że amerykańska „klasa urzędnicza” ma za zadanie strzec suwerenności państwa, niezależnie która z partii jest u władzy. Polska po 123 latach niewoli przez 20 lat też próbowała sprostać takiemu zadaniu. Okupacja niemiecka, później sowiecka uniemożliwiły to skutecznie.

W PRL-u „klasa urzędnicza” była tą jedyną, do której można było aspirować. Rozrosła się niepomiernie i ani krótkie rządy Olszewskiego, ani 8 lat PiS-u zmienić tego nie były w stanie. Koalicja 13 grudnia wskazywała na przerost biurokracji, a po dojściu do władzy bardzo ją zwiększyła. Co może być korzystniejszego od otrzymywanie pieniędzy za nic?
PiS zrobił ile mógł, mimo kreciej roboty prusaków i kacapów. Sprzeciwianie się eurokołchozowi nie było łatwe, a niekiedy wręcz niemożliwe. Czy ktoś wyobraża sobie, że mógłby zakwestionować „pandemię” Covid’19? Własny elektorat rozniósł by go w pył.

Z drugiej jednak strony ingerowanie w życie obywateli tam, gdzie można by decyzje pozostawiać im samym, wydaje się nadmierną gorliwością. Komu wolno, a komu nie wolno pracować w niedziele można by zostawić do decyzji samym zainteresowanym. 

Od zamykania w tym dniu sklepów, katolików nie przybędzie. Może natomiast przybyć roszczeń ze strony wyznawców judaizmu, żeby zakazać handlu w soboty, a ze strony mahometan w piątki. To wszystko w ramach „tolerancji”, albo „unijnej solidarności”, najlepiej dotyczącej wyłącznie Polski. Zamiast podszczypywać w ten sposób supermarkety, lepiej byłoby zmusić je do płacenia podatków w Polsce, ale skoro nie udało się to przed objęciem władzy przez koalicję13 grudnia, to zapomnijmy o takich mrzonkach.

Z pozdrowieniami
Małgorzata Todd

20/2024(672)

Zdjęcie główne: Maklay62 (Pixabay)

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Cymbalistów wielu

Zamiast ubolewać nad doznanymi krzywdami, powinniśmy drani i cymbałów na wysokich stanowiskach pogonić z Polski, w każdy dostępny nam sposób. Bądźmy solidarni i wróćmy do korzeni „Solidarności”. Czytaj więcej ..

Lewo-żądni władzy

Czym kierują się osoby wybierające notorycznego kłamcę, oszusta, jawnie działającego na niekorzyść Polski? To dość proste. Ci wyborcy dali sobie wmówić, że wszyscy kłamią, kradną i dopuszczają się przestępstw. Czytaj więcej ..

Bez z ogródka

Dawniej wrogiem klasowym był kułak w zastępstwie burżuja. Odkąd burżuje przejęli władzę, ten sam kułak, czyli po prostu rolnik, stale jest nie dość biedny, a więc zagrażający „jedynie słusznej władzy”. Czytaj więcej ..

Komplementy

Kto z nas nie lubi komplementów? Pytanie jest oczywiście retoryczne. Komplementy, podobnie jak obelgi, stały się towarem. Każdy może je nabyć w internecie. „Polubienia” i hejt, to już tylko towar. Czytaj więcej ..

Hipochondria stosowana

Odpowiedź na pytanie kto rządzi światem, jest prosta: koncerny farmaceutyczne. Udowodniły to dobitnie wywołując groźną pandemię zaraźliwej histerii. Kto jej nie podlegał, musiał przegrać. Zero tolerancji dla zdrowego rozsądku.Czytaj więcej ..

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments