Gdzie jest Izera?

czeka na mądrość polityków bo inżynierów wciąż mamy przednich

W dniach ostatnich sporo się mówi o decyzji Unii Europejskiej dotyczącej wycofania ze sprzedaży samochodów spalinowych i zastąpieniu ich autami elektrycznymi. Zielone szaleństwo Unii nakazuje sygnatariuszom ratyfikację stworzonej dyrektywy w taki sposób by wymagany zakaz wszedł w życie już w 2035 rok.

Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych. W tym celu, kilka lat temu, rząd planował zaktywizować polski przemysł motoryzacyjny. Powstała spółka docelowa – Electro Mobility Poland a jej sztandarowym projektem miał być samochodu Izera produkowany oczywiście w Polsce.

Na stronie internetowej polskiego rządu, gov.pl, znajdujemy artykuł datowany 20 marca 2017. W którym czytamy: „Rozwój transportu elektrycznego to dla Polski duże wyzwanie, ale i ogromna szansa. Decyzja Rady Ministrów to ważny krok. Plan Rozwoju Elektromobilności tworzy fundament pod rozwój zupełnie nowego i konkurencyjnego rynku – ocenia wiceminister Kurtyka. Celem Planu jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków”. Powyższy cytat pochodzi z artykułu na stronie rządowej, który datowany jest 20 marca 2017.

Rok wcześniej, 7 czerwca 2016. Puls Biznesu donosi: „Plan rozwoju elektromobilności ma być kołem zamachowym polskiej gospodarki i polskiej reindustrializacji – zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki. Minister energii Krzysztof Tchórzewski szacuje, że za 10 lat w Polsce będzie milion samochodów elektrycznych”.

Niedawno, słowami premiera Mateusza Morawieckiego oznajmiono nam, że projekt Izera jest na właściwej ścieżce. Jaki jest prawdziwy stan rzeczy? Na działce przeznaczonej pod budowę fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie właśnie rozpoczęto prace

przygotowawcze. Co udało się osiągnąć do tej pory? Efekty starań to wycinka drzewostanu i oczyszczanie terenu przeznaczonego pod budowę tej fabryki.

30 września 2021 r. spółka wyemitowała akcje, które objął Skarb Państwa, dofinansowując EMP w kwocie 250 mln złotych, stając się przy okazji większościowym akcjonariuszem. Pod koniec 2022 roku spółka EMP ponownie otrzymała od skarbu państwa 250 milionów złotych z budżetu na kapitalizację projektu. Dzięki temu całkowite dofinansowanie projektu wzrosło z 250 milionów złotych do 500 milionów złotych.

Firma Durr Systems AG opracowała projekt koncepcyjny fabryki Izery. Niemieccy inżynierowie zaprojektowali linie produkcyjne, opracowali koncepcję procesu produkcyjnego dla wszystkich trzech wydziałów produkcyjnych (spawalni, lakierni i montażu), stworzyli wytyczne do projektu budowlanego w zakresie technologii produkcji, a także wymyślili wewnętrzny system logistyczny zakładu oraz schematy funkcjonalne dla procesu lakierniczego wraz z systemami oczyszczania powietrza.

W listopadzie 2022 roku firma ElectroMobility Poland podpisała umowę licencyjną z największą, prywatną, chińską grupą motoryzacyjną Zhejiang Geely Holding, która zapewnia technologię na przynajmniej dwie generacje samochodów Izera.  Teraz polską strona razem z chińskim Geely pracuje nad dostosowaniem fabryki do wymogów platformy Izery.

Okazuje się jednak, że dwie generacje, to za mało i ponoć nasz sztandarowy produkt już się opatrzył. Izera porzuciła prototypowe modele, które miały wejść do produkcji. A warto dodać, że wydano na nie ponad 53 mln zł. Powstaną nowe w innym stylu, a za ich wykonanie będzie odpowiadała włoska firma – Pininfarina. Nowe modele, które się jeszcze „nie opatrzyły”, mają być wyprodukowane .. za trzy lata. Wydaje się więc, że projekt znowu trzeba będzie uaktualniać do obowiązujących trendów.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 6 mld zł, ale nie wyklucza się wyższych wydatków z powodu inflacji i wzrostu cen. EMP przewiduje, że dzięki nowej fabryce powstanie około 15 tysięcy miejsc pracy, w tym 2400 przy produkcji Izery w Jaworznie oraz 12 tysięcy u dostawców i kooperantów. Brzmi jak plan, ale wygląda na to, że Polacy nie będą mieć zbyt wiele wspólnego z produkcją krajowego samochodu. Okazuje się bowiem, że projekt fabryki realizują w całości firmy niemieckie, projekt karoserii firmy włoskie za projekt baterii realizują .. Chińczycy. Elementy karoserii będą 

tłoczone przez zewnętrznego dostawcę zaś komponenty sprowadzane będą także z zagranicy.

Plany mówią, że 60% części składowych ma pochodzić z Polski, ale w sytuacji, gdzie Chińska platforma po części wymusi proporcje, urodę, przestronność wnętrza czy pojemność bagażnika, a akumulator (też chiński) warunkuje wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i multimediów, to wszystko wydaje się być patykiem na wodzie pisane.

Historia pokaże, czy fabryka Izery w Jaworznie skończy tak samo, jak fabryka maseczek w Stalowej Woli, polska elektrownia jądrowa czy Centralny Port Komunikacyjny. Ważne, aby projekt Izera przyniósł korzyści dla polskiej gospodarki i zatrudnił polskich pracowników. To oczywiste. Co mniej oczywiste, to jak polski rząd zamierza dostosować się do unijnej dyrektywy którą właśnie przegłosowano, wprawdzie z naszym sprzeciwem, na salonach Brukseli.

Poniżej, lista postępów w pracach nad projektem samochodu IZERA z podziałem na lata:

  • 2017: Powstanie marki IZERA przez spółkę ElectroMobility Poland.
  • 2018: Rozpoczęcie prac koncepcyjnych nad pierwszym modelem samochodu IZERA.
  • 2019: Prezentacja pierwszego prototypu IZERA Concept na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie.
  • Podpisanie umowy z chińskim producentem baterii CATL na dostawę baterii dla samochodów IZERA.
  • 2020: Kontynuacja prac nad IZERA Concept i testowanie samochodu na drogach w Polsce i Europie.
  • Plany rozpoczęcia budowy fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie.
  • Podpisanie umowy z niemieckim koncernem Bosch na dostawę systemów do zarządzania energią dla samochodów IZERA.
  • 2021: Prezentacja nowej wersji IZERA Concept z nowymi rozwiązaniami technologicznymi.
  • Rozpoczęcie procesu homologacji i certyfikacji samochodu IZERA.
  • Przygotowanie do produkcji seryjnej pierwszego modelu IZERA .
  • Podpisanie umowy z firmą PGE Polską Grupa Energetyczną na budowę stacji ładowania szybkiego do samochodów elektrycznych w Polsce.
  • 2022: Planowane rozpoczęcie produkcji seryjnej samochodu IZERA w fabryce w Jaworznie.
Gdzie jest Izera? Czeka na mądrość polityków .. Bo inżynierów, programistów i fachowców w branży mamy w kraju i na świecie przednich, naprawdę najlepszego sortu.
 
Pozostaje czekać na zapowiedziane 100 tysięcy aut i liczyć na to, że drzewa pod budowę fabryki nie odrosną przed jej wybudowaniem.
 

Źródła:

https://www.slazag.pl/skarb-państwa-znów-dokapitalizował-spółkę-electromobility-poland-kolejne-250-milionów-złotych-dla-izery
https://electromobilitypoland.pl/elektromobility-poland/
https://pl.wikipedia.org/wiki/ElectroMobility_Poland
https://www.wirtualnemedia.pl/artykuł/electromobility-poland-dostaje-250-mln-zł-od-rządu-czym-się-zajmuje
https://automotivesuppliers.pl/pl/polską/electromobility-poland-s-a-dofinansowanie-skarbu-państwa-wzrosło-do-500-mln-złotych
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-skarb-państwa-dokapitalizuję-electromobility-poland-250-mln-,nId,5395592

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Śmigłowce, papierowy tygrys i szczerzenie zębów

Władza, raczej bezradna wobec codziennych prostych spraw obywateli, zapewnia wobec narastającego zagrożenia, że jesteśmy silni, zwarci, gotowi. Co ciekawe, tromtadracja ta łączy zwalczających się nawzajem premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę. Wzbudza obawy, wynikające nie tylko ze smutnych analogii historycznych.Czytaj więcej ..

Panika aż Trzaska

Postrzeganie Trzaskowskiego przez resztę kraju przez pryzmat awarii Czajki czy potiomkinowskich inwestycji w Warszawie wydaje się czymś naturalnym, bo zabrakło przez siedem lat rządów tego prezydenta w stolicy projektów naprawdę wizjonerskich i potrzebnych mieszkańcom, a nie tylko atrakcyjnych jak kładka dla turystów wpadających do Warszawy na jeden weekend.Czytaj

Kruche sojusze i linia Wisły

Wstrzymanie przez Donalda Trumpa pomocy dla Ukrainy dało się przewidzieć. Polska płaci dziś krańcowym niepokojem za zaniechania kolejnych ekip nią rządzących. Zarówno naiwny proamerykanizm Prawa i Sprawiedliwości jak opcja niemiecka Koalicji Obywatelskiej nie okazują się przydatne do odnowienia systemu bezpieczeństwa.Czytaj więcej ..

Żegnamy Wojciecha Gawkowskiego (1966-2025)

Miał niepowtarzalny styl zarówno w sądowej sali, gdy występował w adwokackiej todze, reprezentując m.in. Tomasza Sakiewicza na długo przed obecną dekadą, ale też w polityce, w której kariery sam wprawdzie nie zrobił, ale jako szef młodzieży w KPN utorował drogę mnóstwu znakomitych inicjatyw. Czytaj więcej ..

Trzecia siła nie ma szczęścia

To ich wynik w wyborach temu przesądził o tym, kto sprawuje władzę w Polsce. Ale w następnym Sejmie może ich zabraknąć. Podobnie jak w drugiej turze wyborów prezydenckich Szymona Hołowni był rewelacją. Do niedawna najbardziej obiecujący polityk w Polsce ciągnie na dno własną formację.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments