Opozycja jak zepsuty gramofon

czyli minister najbardziej niewygodny

Wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Ewentualne odwołanie Zbigniewa Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości tylko opóźni pozyskanie przez Polskę pieniędzy wchodzących w skład Krajowego Planu Odbudowy. Opozycja próbuje stworzyć wrażenie, że o tym nie wie. Mówi się, że takie wnioski to „wilcze prawo opozycji”, ale obecna sytuacja nie jest zwyczajna, lecz ekstremalnie trudna ze względu na wojnę na Ukrainie i związaną z nią drożyznę. Destabilizacja rządu wydaje się w tej chwili sprzeczna z polską racją stanu. 

W dniu 15 listopada 2022 r. na ręce Pani Marszałek Elżbiety Witek wpłynął wniosek „o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobro. (Druk 2820)

Źródło: wniosek

Do reprezentowania wnioskodawców upoważniono pana przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej – Borysa Budkę. Jak wiadomo by wniosek był zasadny musi zostać podpisany przez 69 posłów (paradoksalnie łatwiej złożyć wniosek o odwołanie całego Rządu, niż jednego ministra – potrzeba podpisów 46 posłów – art. 158 i 159 Konstytucji RP).

Pod wnioskiem podpisali się posłowie z bloku opozycyjnego – Koalicji Obywatelskiej i Lewicy . Już na samym wstępie uzasadnienia wniosku, opozycja podkreśla, że jest to już czwarty wniosek wobec ministra Ziobry, co tylko dowodzi, że od początku kadencji minister sprawiedliwości jest osobą opozycji bardzo niewygodną.

W pierwszych zdaniach uzasadnienia wnioskodawcy zwracają uwagę na szczególną szkodliwość ministra z powodu pozbawienia polskich obywateli prawa do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu oraz marginalizowania prokuratury do roli politycznego narzędzia – wskazując przy tym art. 45 ust. 1 Konstytucji RP. Artykuł ten brzmi: „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”

Już na samym wstępie tak zwana „totalna opozycja” kompromituje się . Ani minister sprawiedliwości ani prokurator generalny, które to funkcje łączy w swoich rękach minister Ziobro, nie ma możliwości by wyłączyć Sądy z działania – po prostu nie ma takiej kompetencji.

Z powyższego wynika raczej fakt, że bezpieczeństwo szarego Kowalskiego jest wzmocnione poprzez zwiększenie nadzoru i kontroli z perspektywy Prokuratora Generalnego oraz bezpośredni wpływ na zmiany w prawie z ramienia Ministra Sprawiedliwości.

Kolejnym z punktów uzasadnienia odwołania ministra Ziobry ma być fakt związany z Krajowym Planem Odbudowy i rzekomym wpływem ministra na środki, który Polska nie pozyska, póki nie wypełni kamieni milowych w nim zawartych. „W dobie głębokiego kryzysu gospodarczego, wysokiej wciąż rosnącej inflacji a także wojny toczącej się tuż za polską granicą, opisane działania Zbigniewa Ziobry jest sprzeczne z polską racją stanu i godzi w elementarne poczucie bezpieczeństwa obywateli.” – dowiadujemy sie z wniosku. Czytając ten akapit, odniosłem wrażenie zupełnego oderwania od rzeczywistości „elit politycznych” opozycji. Jakoby ta była w jakimś matriksie.

Sami wskazali, że Polska pozostaje w kryzysie gospodarczym, a za naszymi granicami toczona jest wojna!

Wobec tego, należy rozwalać Rząd RP!

Rozumiem, że można się nie zgadzać z rządem w wielu sprawach. Należy się również przyglądać bieżącej administracji. Trzeba się angażować i reagować, gdy zmiany są złe lub szkodliwe. W przypadku jednak wspomnianych argumentów, odwoływanie członka rządu, w sytuacji, gdy ten piastujerównież funkcję prezesa partii, która zrzesza 20 posłów ma wpływ na to, czy utrzymana jest większość w Sejmie. Odwołanie ministra może w ten sposób skutkować rozwiązaniem rządu, co w efekcie spowoduje wcześniejsze wybory.

Z czego doskonale sobie zdają sprawę.

A na taki scenariusz, opozycja już deklarowała w wielu wywiadach, że jest gotowa! Pozostaje więc zapytać – czy takie działanie rzeczywiście ma na celu dobro Polski?

Czytając dalej wniosek można odnieść wrażenie, że Minister Sprawiedliwości jest tak bardzo wpływowy, że to on decyduje w zasadzie o przyznaniu pieniędzy z Funduszu Europy NextGeneration EU na Krajowy Plan Odbudowy.

Warto wskazać, że kwestia Kamieni Milowych, była uzgadniana przez premiera Mateusza Morawieckiego, zaś stronnictwo ministra Ziobry jasno wskazywało zagrożenia płynące z tych porozumień. Do dnia dzisiejszego, rząd nie złożył jeszcze oficjalnie wniosku o przyznanie pieniędzy przez Komisje Europejską na KPO.

Opozycja jak zepsuty gramofon przytacza kolejne argumenty związane z kwestią pieniędzy na KPO, cynicznie cytując apel Krajowej Izby Gospodarczej skierowany do rządzących : „Uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy jest nie tylko koniecznością. Jest polską racją stanu! Nie ma naszej zgody na to, aby w obliczu tak trudnych wyzwań ekonomicznych i geopolitycznych decyzje determinujące przyszłość naszego kraju były podejmowane wyłącznie z pobudek politycznych – dla zaspokojenia partykularnych interesów partyjnych’.

Przy pełnym poparciu i podziwie dla przedsiębiorczościPolaków i polskich firm działających w Polsce, wykorzystanie tego apelu we wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości, całkowicie wypacza znaczenie tych słów. Wobec powyższego, należałby spytać władze KIG, czy mają wiedzę, że ich słowa cytowane są we wniosku i czy takowewotum popierają!

Nawet, jeśli firmy w Polsce liczą na pieniądze z KPO, to destabilizacja obecnego rządu spowoduje jedynie opóźnienie w otrzymaniu tych środków o kolejne miesiące, przez restrukturyzację ewentualnej administracji.

Kwestię sondaży zawartych w uzasadnieniu wniosku pominę zupełnie, gdyż uważam, że zawieranie tego typu informacji jako argumentu w piśmie formalnym, podkreśla jedynie groteskowość wniosku oraz brak powagi samego wnioskodawcy. Nie przytacza się przy tym sondaży, które są bardziej przychylne dla samego ministra Ziobry a nieprzychylne np. dla premiera Morawieckiego.

W uzasadnieniu wniosku o odwołanie ministra Zbigniewa Ziobry rysuje się obraz naprawdę potężnego Super-Ministra, który to skupia w swoim ręku mnóstwo kompetencji. Na co dzień ma wpływ na każdy aspekt naszego życia. Począwszy od cen w sklepach, stacjach paliw aż po sytuację w Polsce wywołaną wojną. Przede wszystkim, to przez ministra Ziobrę nie ma pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Wobec tego jako opozycja, autorzy wniosku chcą odwołania ministra i potencjalnie rozwiązania rządu, czytaj przyśpieszonych wyborów.

Oto jest obraz naszego dramatu, w życiu publicznym Polaków.

Wobec powyższego warto zadać sobie pytanie czy przytomnie myślący Polak poparłby taki wniosek? Nawet, jeśli „nie lubi” rządu Zjednoczonej Prawicy? Czarowanie opozycji na nic się nie zda. Jest to działanie cynicznie nastawione na polityczny urobek – w końcu kampania wyborcza trwa, choć nikt jej nie ogłosił iidzie „na noże”.

Opozycja przeinacza obraz sporu, jednocześnie zdając sobie sprawę z sytuacji gospodarczej Polski, zamiast walczyć i zabiegać o to, by Polaków wesprzeć, by ich sytuacjępoprawić. Jeśli opozycja rzeczywiście chce sytuację Polski zmienić – należy przedstawić realny plan działania! Realny plan, to program. A tego brak.

Źródła :

https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm – Konstytucja RP

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/podstawowe-informacje – Kompetencje Ministra Sprawiedliwości ze strony Rządowej https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000177/U/D20160177Lj.pdf https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000508/O/D20160508.pdf

– Zakres Kompetencji Prokuratora Generalnego ze strony Prokuratury Krajowej.

Wszystkie barwy TVN

Nadaniem materiału atakującego Jana Pawła II za domniemane tolerowanie pedofilii bez udokumentowania zarzutów stacja TVN zmarnowała kapitał społeczny, jaki zyskała wcześniej na zatrzymanej wetem prezydenta Andrzeja Dudy próbie pozbawiania jej przez władze prawa do działania.Czytaj więcej ..

Jeden gol, punkty trzy

Wygrana z Albanią (1:0) cieszy tylko dlatego, że przedłuża nadzieje na awans do finałów Euro, nadwątlone po porażce z Czechami (1:3). Za to styl czyni trudnym do uwierzenia fakt, że poprzedniego selekcjonera Czesława Michniewicza odwołano ze stanowiska pod pretekstem, że reprezentacja gra brzydko.Czytaj więcej ..

Dobry sąsiad, redaktor z Dziennika TV

/../pozostawał Adam Bronikowski człowiekiem niezmiennie wysokiej kultury, klasy i ogłady, czego nie zmienia fakt, że przez lata jako prezenter i flagowy reporter Dziennika Telewizyjnego służył złej sprawie.Czytaj więcej ..

Zamienił stryjek … czyli dlaczego piłkarze źle grają

Kompromitująca porażka na początek eliminacji do Euro 1:3 z Czechami, stanowiącymi potęgę w hokeju na lodzie ale nie w futbolu, stanowi oczywisty efekt zwolnienia selekcjonera Czesława Michniewicza i zastąpienia go portugalskim trenerem Fernando Santosem, który z drużyną narodową sobie nie radzi.Czytaj więcej ..

Barbarzyńcy i autorytety

W atakach na dobre imię Jana Pawła II zwraca uwagę przede wszystkim fałsz, potem dopiero brak przyzwoitości. Autorytety społeczne znalazły się na celowniku, tropi się żywych i martwych bohaterów, za to celebryci cieszą się nieformalnym immunitetem. To dwie strony tego samego medalu.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *