Prigożyn nie żyje

ale ryzyko konfliktu na naszej granicy rośnie

Dzień po ostrzeżeniu amerykańskiego Departamentu Stanu wysłanym do obywateli USA na Białorusi, z sugestią by opuścili kraj jeśli to możliwe, samolot z założycielem grupy najemników, tzw. Grupy Wagnera na pokładzie rozbił się w pobliżu wsi Kuzhenkino w obwodzie twerskim. Rosyjskie służby ratunkowe poinformowały, że samolot Embraer spadł na ziemię. W tym samym czasie, Internet obiegło (przypadkowe?) nagranie całego zdarzenia. Agencja dodała, że prywatny samolot Embraer Legacy rozbił się podczas lotu z Moskwy do Petersburga. Na pokładzie było 10 osób, w tym trzech członków załogi. Według wstępnych informacji wszyscy na pokładzie zginęli. „Prowadzimy działania poszukiwawcze” – podała rosyjska agencja Rosaviatsia.

Rosyjskie media państwowe podały, że założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożin znajduje się na liście pasażerów samolotu, który rozbił się na północ od Moskwy, a kilka godzin później potwierdziły, że jest on jedną z ofiar katastrofy. 

Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że Federalna Agencja Transportu Powietrznego wszczęła dochodzenie w sprawie katastrofy samolotu. „Wszczęto śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Embraer, do której doszło dziś wieczorem w obwodzie twerskim. Z listy pasażerów wynika, że wśród nich znajduje się imię i nazwisko Jewgienija Prigożyna” – podał departament. Dane lotu wykazały, że Embraer Legacy zarejestrowany na Prigożyna znajdował się na wysokości przelotowej nad regionem Twerskim po opuszczeniu moskiewskiego lotniska, zanim transmisja danych o prędkości i wysokości została zatrzymana.

Wydarzenia ostatnich dni wskazują, że rośnie napięcie na granicy polsko-białoruskiej oraz na granicy Białorusi i krajów bałtyckich. Źródła rosyjskie podały, że do Brześcia przybył transport z żołnierzami Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, którzy mają brać udział w manewrach razem z siłami reagowania operacyjnego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) “Współdziałanie 2023“. Manewry połączonych sił zbrojnych Rosji i Białorusi mają się zacząć 1 września. Według kanału Białoruski Hajun Rosjanie przybyli 18 sierpnia i pozostaną na Białorusi do 9 września. 1-6 września na Białorusi odbędą się także inne ćwiczenia OUBZ, w tym na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu. 

Elementem niewiadomym są zamierzenia związane ze wspomnianymi manewrami, ale istotnym pytaniem jest to, dotyczące korelacji wspomnianych powyżej wydarzeń. Śmierć Prigożyna mogła być aktem zemsty ze strony Putina, to oczywiste, ale może być także doskonałym elementem kamuflującym przyszła rolę najemników Grupy Wagnera, wciąż obecnych na terenie Białorusi, w zaognianiu sytuacji na naszej granicy a także katalizatorem otwartego już konfliktu z Polską. A taki jest możliwy i całkiem prawdopodobny. 

Niepokoi apel Departamentu Stanu, nagła śmierć Prigożyna i nadchodzące manewry przy granicy z Polską. Wojna na Ukrainie także zaczynała się od manewrów i apelu Departamentu Stanu, a konflikt w czasie poprzedzającym najważniejsze po ’89 roku wybory w Polsce to recepta na chaos, tak bardzo dziś potrzebny zarówno tym ze Wschodu jak i Zachodu Europy.

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Piramida demokracji

Jeden bunt przy urnach dopiero co nastąpił. Obywatele w ostatnim głosowaniu zawstydzili polityków, powtarzających przedtem, że życie publiczne przeciętnego Polaka nie pasjonuje. Zaprzeczyły temu długie wieczorne kolejki do urn wyborczych.Czytaj więcej ..

Jedziemy na Euro

Po wyeliminowaniu Walii rzutami karnymi w barażowym meczu na wyjeździe – polscy piłkarze pojadą na Mistrzostwa Europy. Nie ma sensu narzekanie, że awans zdobyli w ostatnim momencie albo nie w takim stylu jak trzeba. Kto nie umie cieszyć się z sukcesów, kolejnych już nie odniesie.Czytaj więcej ..

Między nami a Walijczykami

Ustrzegliśmy się podobnie niemiłej niespodzianki, jaką w grupie eliminacyjnej stała się porażka z Mołdawią. Piłkarze Michała Probierza zgodnie z planem i rankingami pokonali Estonię 5:1 i o awans do finałów Euro zagrają w Cardiff z Walią. To symboliczne dla nas miejsce i przeciwnik.Czytaj więcej ..

Jaka tragedia taka Balladyna

Minął czas, kiedy Nową Lewicę uosabiały miła buzia i posągowa sylwetka Magdaleny Ogórek. Z sejmowej trybuny gorszą twarz postkomunizmu zaprezentowała przewodnicząca klubu Anna Maria Żukowska, zapowiadająca, że znane ze “strajku kobiet” błyskawice powrócą i jedna z nich porazi Szymona Hołownię ..Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments