Kapelan dobrych spraw

Pożegnanie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (1956-2024)

Już po Jego śmierci przesłał ktoś do redakcji Gruszki egzemplarz “Kroniki Małopolskiej” w ulotkowym jeszcze formacie z 13 stycznia 1985 r. z oświadczeniem kierownictwa regionalnej Solidarności dotyczącym napadu na ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w noc barbórkową, dokonanego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa. Działo się to w nieco ponad rok po zabójstwie Księdza Jerzego. Jeśli atak miał stać się ostrzeżeniem – nie poskutkowało. W rozstrzygającym dla przyszłych losów Polski kwietniowym i majowym strajku w 1988 r.  ks. Zalewski towarzyszył hutnikom. 
 
Doskonale pamiętam złowrogą dokumentację fotograficzną obrażeń, jakie Ksiądz w tamtym ataku odniósł, zamieszczoną na łamach ukazującego się już na wysokim poziomie edytorskim i łamanego na komputerze “PWA”. Ślady po napaści na policzku ofiary układały się w kształt litery “V”. Okrutne zdarzenie i nowoczesna technologia jakie utrwaliła jego skutki tworzyły dramatyczny rozziew, Dla nas wtedy stanowiło to symbol rozdarcia Polski pomiędzy jej aspiracjami do wolnego świata i nowoczesnej Europy (wspominały o nich homilie papieskie i prace intelektualistów w habitach jak Józef Salij czy sutannach jak Józef Tischner czy Jan Twardowski, a dla prostych ludzi ten lepszy świat symbolizowało oglądanie na video “Rambo” czy “Białych nocy” z Michaiłem Barysznikowem zamiast radzieckich filmów w telewizyjnym prime-timie) a nowym średniowieczem ucieleśnianym przez esbeckie tortury i – dosłowne w tym wypadku – piętnowanie. 
 
Ks. Tadeusz nie pozował na proroka, chociaż z wiekiem coraz bardziej zaczynał przypominać rosyjskiego noblistę z literatury Aleksandra Sołżenicyna. Po prostu taki był, że angażował się w sprawy, które uznawał za słuszne. Także nie przynoszące rozgłosu, jak pomoc niepełnosprawnym, uparte przypominanie o rzezi Ormian dokonanej przez Turków w trakcie I wojny światowej (sam był armeńskiego pochodzenia, wbrew polskiej tradycji ale w zgodzie z tą z innego katolickiego kraju, bo hiszpańską używał też rodowego nazwiska matki) czy rzezi wołyńskiej, zbrodni ukraińskich faszystów na cywilnej ludności polskiej z Kresów podczas kolejnego konfliktu globalnego.

Nieustraszony we wspieraniu opozycji antykomunistycznej, również po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zajmował się sprawami trudnymi, jak współpraca kleru z dawnymi służbami specjalnymi i przypadki pedofilii wśród duchownych. Gdy kandydował do komisji, mającej zająć się wyjaśnieniem ostatniej z tych patologii, przy okazji głosowania sejmowego odrodził się – zapewne po raz ostatni – “PO-PiS”, sojusz obu najsilniejszych ugrupowań, jednomyślnych w kwestii, żeby go do zasiadania w niej nie dopuścić. Czasem karcili go i dyscyplinowali sami hierarchowie. We własnym przekonaniu mieli za co, ale Kościół to przecież wspólnota wiernych – i on tak rzecz pojmował.

Podziemne wydawnictow o Ks. Isakiewiczu Zalewskim.
Krytykował najpierw kard. Stanisława Dziwisza za zbyt zażyłe kontakty z rządzącą Platformą Obywatelską a później kolejnego krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego za jeszcze bardziej gorszące zbliżenie do jej następców u władzy z Prawa i Sprawiedliwości a zwłaszcza na zezwolenie prezesowi “reżimowej” TVP Jackowi Kurskiemu na wzięcie drugiego ślubu kościelnego w bazylice w Łagiewnikach, co uznawał za profanację sanktuarium kojarzonego z Janem Pawłem II i jego przesłaniem moralnym. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie miał za złe, że nie dotrzymuje obietnic złożonych Kresowianom i wszystkim rodzinom wołyńskim dotyczących godnego pochówku ofiar rzezi. Nie stało się to żadną obsesją: uznawał, że cywilizacja o chrześcijańskich korzeniach daje każdemu prawo do oznaczonej mogiły, godnego miejsca spoczynku, że to po latach także pewne rozumne minimum. W ostatnich latach dzielnie wspierał uchodźców ukraińskich, uciekających do nas przed kremlowską inwazją.     
 
Reprezentował pokolenie oazowe ale zaangażowanie społeczne pojmował głębiej niż tylko jako wyśpiewywanie budujących i pogodnych piosenek przy gitarze na pielgrzymkach. Jako seminarzysta włączył się w prace Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie, tego samego, za który życiem przyszło zapłacić Stanisławowi Pyjasowi z tamtejszej polonistyki. Karol Wojtyła stał się dla przyszłego ks. Zaleskiego wzorem zanim jeszcze został Papieżem. Wielki ruch Solidarności młody ksiądz wspierał a nie – jak zdarzało się to czasem innym duchownym – tylko pouczał. Chociaż największa z niezależnych od władzy instytucji zdała w najtrudniejszej chwili próby egzamin z patriotyzmu, podtrzymując nie tylko wśród wiernych przekonanie, że w Polsce pozostaje obecny i działa Kościół Obywatelski, jeśli posłużyć się tytułem znanej i wnikliwej książki Andrzeja Anusza o tamtych czasach. 
 
Symbolem stał się ks. Jerzy Popiełuszko, poprzez swoje męczeństwo i ofiarę życia, tym bardziej w świecie docenioną, że porównywalną z bliźniaczą wręcz tragedią salwadorskiego arcybiskupa Oskara Romero. Obaj walczyli o prawa człowieka. Śmierć ponieśli z rąk szwadronów śmierci, cała różnica – w sumie tak niewielka – w tym, że zabójcy kapelana Solidarności z Huty Warszawa służyli dyktaturze proradzieckiej, zaś ci którzy przy ołtarzu zamordowali latynoskiego pasterza ubogich przeszkoleni zostali uprzednio przez wywiad amerykański. 
 
W rządzonej przez sekretarzy a później generałów z wojska i bezpieczeństwa Polsce, jak się okazało w krytycznej chwili, niepokornych księży, co ich się nie ulękli i innym powtarzali pamiętne “nie lękajcie się”,  było więcej, jak Henryk Jankowski, Stanisław Małkowski czy Jerzy Wacław Błaszczak, co w pamiętną noc grudniową skutecznie ukrył w trójmiejskiej parafii św. Elżbiety Zbigniewa Bujaka, który dzięki temu mógł objąć rychło przywództwo podziemnej Solidarności. Jej zwolennicy i działacze mogli liczyć na ks. Tadeusza jako kapelana dobrych spraw. Potwierdził to wspomniany strajk w Hucie, który okazał się przełomem. Ale gdy Ksiądz Zaleski szedł po raz kolejny wesprzeć robotników – z góry przecież o tym nie wiedział. 
 
Dawał duchową siłę innym. Na nagrodę w życiu doczesnym nie liczył. Brał się za sprawy, których unikali inni, jeśli tylko uznał je za słuszne.    
Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Nieludzka twarz demokracji walczącej

Barbara Skrzypek była przesłuchiwana w środę w prokuraturze przez cztery godziny, bez obecności pełnomocnika, którego do udziału nie dopuszczono. Zmarła w sobotę. Jednak ta sama prokurator Ewa Wrzosek, która przesłuchanie prowadziła, straszy odpowiedzialnością karną tych, co oba te fakty połączą. Mimo, że ich związek przyczynowo-skutkowy wydaje się oczywisty dla myślącego

Śmigłowce, papierowy tygrys i szczerzenie zębów

Władza, raczej bezradna wobec codziennych prostych spraw obywateli, zapewnia wobec narastającego zagrożenia, że jesteśmy silni, zwarci, gotowi. Co ciekawe, tromtadracja ta łączy zwalczających się nawzajem premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę. Wzbudza obawy, wynikające nie tylko ze smutnych analogii historycznych.Czytaj więcej ..

Panika aż Trzaska

Postrzeganie Trzaskowskiego przez resztę kraju przez pryzmat awarii Czajki czy potiomkinowskich inwestycji w Warszawie wydaje się czymś naturalnym, bo zabrakło przez siedem lat rządów tego prezydenta w stolicy projektów naprawdę wizjonerskich i potrzebnych mieszkańcom, a nie tylko atrakcyjnych jak kładka dla turystów wpadających do Warszawy na jeden weekend.Czytaj

Kruche sojusze i linia Wisły

Wstrzymanie przez Donalda Trumpa pomocy dla Ukrainy dało się przewidzieć. Polska płaci dziś krańcowym niepokojem za zaniechania kolejnych ekip nią rządzących. Zarówno naiwny proamerykanizm Prawa i Sprawiedliwości jak opcja niemiecka Koalicji Obywatelskiej nie okazują się przydatne do odnowienia systemu bezpieczeństwa.Czytaj więcej ..

Żegnamy Wojciecha Gawkowskiego (1966-2025)

Miał niepowtarzalny styl zarówno w sądowej sali, gdy występował w adwokackiej todze, reprezentując m.in. Tomasza Sakiewicza na długo przed obecną dekadą, ale też w polityce, w której kariery sam wprawdzie nie zrobił, ale jako szef młodzieży w KPN utorował drogę mnóstwu znakomitych inicjatyw. Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments