Te znicze nie zgasną – Finał akcji „Oddaj Chwałę Bohaterom”

Od kilkunastu dni informowaliśmy internautów o wspaniałej inicjatywie Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci czyli o akcji sprzątania i odnawianiu grobów bohaterów którzy oddali życie za ojczyznę. W tym roku miała miejsce już IX edycja tej wspaniałej akcji, podczas której sprzątane są groby żołnierzy, osób zasłużonych, pomordowanych a często bezimienne groby ofiar które straciły życie w obronie ojczyzny a których prochy spoczywają na lokalnych kieleckich cmentarzach. Mogiły ofiar oznaczanne są biało-czerwonymi szarfami dla ich szczególnego upamiętnienia.

Karol Michalski, który wspólnie z Norbertem Chrabąszczem  zakładał przed laty Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci tak wspomina początki tej akcji: 10 lat temu gdy tak jak zawsze sprzątaliśmy wybrane groby żołnierzy NSZ na kieleckich cmentarzach nasz poziom irytacji sięgnął zenitu, gdyż cmentarz tych którzy walczyli o naszą wolność wyglądał fatalnie. Szare groby, zarośniete mchem i pojedynczy znicz zapalony na kilkunastu grobach to stan od którego zaczynaliśmy naszą drogę. To wtedy w mojej głowie oraz killku innych zapaleńców zrodził się pomysł odmienienia tego stanu rzeczy.

Rok 2014 był pierwszym w którym Kieleccy Patrioci oraz kibice Korony wraz z innymi organizacjami rozpoczęli akcję “Oddaj Chwałę Bohaterom”. Od tego czasu inicjatywa Stowarzyszenia stała się cyklicznym wydarzeniem a biało-czerwone opaski na grobach bohaterów odmieniają oblicze cmentarzy i przywracają pamięć bohaterów.

Przez kilka lat, rok w rok, papierem ściernym doczyszczaliśmy poszarzałe krzyże na mogiłach bohaterów, jednocześnie prosząc organizacje zarządzające cmentarzami o współpracę i zgodę na ich odmalowanie – mówi Karol Michalski. 

Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Fot: Michał Kolera

Od kilku lat krzyże są odmalowane rękami nie tylko Kieleckich Patriotów ale także sympatyków Stowarzyszenia czy uczniów lokalnych kieleckich szkół. Wymieniane dwa razy w roku opaski stały się częścią lokalnej tradycji, dodajmy unikalnej w skali całego kraju. Początkowo, inicjatywa Kieleckich Patriotów koncentrowała się na Cmentarzu Partyzanckim ale kilka lat temu akcję “Oddaj Chwałę Bohaterom” rozszerzono także o Cmentarz Stary, na którym również można znaleźć oznaczenia w naszych narodowych barwach i groby bohaterów.

Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Fot: Michał Kolera

IX edycja akcji “Oddaj Chwałę Bohaterom” przygotowywana była od dawna. Karol Michalski mówi: Czy skoro od 9 lat sprzątamy to jest nadal co sprzątać? Przed tym pytaniem stanęliśmy na kilka miesięcy przed rozpoczęciem akcji, jednak wystarczyła jedna wizyta aby upewnić się, że jak zawsze nasza praca jest potrzebna. Tak jak co roku uruchomiliśmy promocję w mediach społecznościowych oraz w mediach komercyjnych. Tak jak zawsze zorganizowana została zbiórka zniczy. Tak jak zawsze posprzątaliśmy kilkaset grobów. Nic wielkiego? Wręcz przeciwnie! 

Zaczynając od zbiórki zniczy, podobnie jak przed laty zorganizowaliśmy małe wyzwanie w ramach którego fan kluby oraz osiedla nominowały się do zakupu świeczek. Nie był to ani wyścig na ilość ani na jakość, a forma zaangażowania każdej częśći żółto-czerwonego organizmu. Pamiętajmy bowiem, że lokalny klub piłkarski Korony Kielce jest nie tylko miejscem spotkań kibiców, także symbolem przynależności do lokalnej wspólnoty która zobowiązuje.

Norbert Chrabąszcz, prezes Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci w rozmowie dla portalu Gruszki powiedział: “Tegoroczna, dziewiąta już edycja akcji Oddaj Chwałę Bohaterom, okazała się wielkim sukcesem. Zebraliśmy ponad dwa tysiące zniczy, ponad dwokrotnie więcej niż w ubiegłych latach, które tym razem zapaliliśmy na grobach bohaterów także poza Kielcami. Do naszej akcji dołączył Fan Klub Północ Korony Kielce Łukaszaa znicze zapłonęły także w Łącznej, Niekłaniu, Stąporkowie, Białogonie i na innych cmentarzach, gdzie znajdują się groby naszych bohaterów.

A to oznacza, że kiedyś typowo kielecka akcja sięgnęła aż do granic naszego województwa. Z tego sukcesu ogromnie się cieszymy”.

Dzięki oznaczeniu gróbow coraz więcej zwykłych ludzi angażuje się  w dbanie o mogiły żołnierzy. Warto zaznaczyć, że do sprzątania grobów, w tym roku zaangażowały się także dwie kieleckie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 15 oraz Szkoła Podstawowa nr 28, a także młodzi chłopcy z młodzieżówki Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci. To zaangażowanie młodzieży daje nadzieję, że dzieło pielęgnacji grobów polskich bohaterów będzie kontynuowane przez wiele następnych lat.

1 listopada o 17:00 na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach miał miejsce finał akcji „Oddaj Chwałę Bohaterom”. Członkowie Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci i fan klubów Korony Kielce spotkali się z mieszkańcami miasta. W bramie cmentarza kilkudziesięciu zgromadzonych kibiców i patriotów powitał ksiądz biskup Marian Florczyk, który następnie przewodniczył modlitwie przy pomniku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Po modlitwie odśpiewany został hymn w asyście biało czerwonych rac, a następnie kapłan podziękował za dotychczasowy wkład w pamięc o bohaterach wszystkim patriotom i kibicom.

Dzieci że SP 15 i SP 28 w Kielcach uczestniczą w pielęgnacji grobów na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

– Od 9 lat Kieleccy Patrioci i kibice z Kielc przygotowują się do uroczystości Wszystkich Świętych. W ten sposób chcą uczcić tych wszystkich, którzy polegli w obronie Ziemi Świętokrzyskiej i naszego miasta. Troszczą się o groby, sprzątają je, dbają, by płonęły na nich znicze jako znak pamięci. Wyrażam wielką wdzięczność tym młodym chłopcom i dziewczętom – powiedział biskup Marian Florczyk.

Kamila Chrabąszcz, Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci

Członkowie Stowarzyszenia rozdali ponad dwa tysiące zniczy, które następnie zebrani na cmentarzu mieszkańcy miasta zapalili na grobach Polaków poległych za Ojczyznę. Znicze zapalono na Cmentarzu Starym i Partyzanckim.

– Mimo oznakowania grobów nadal znalazło się kilka mogił o których poza Kieleckimi Patriotami i kibicami fan klubów Korony Kielce nie pamiętał nikt. Nasza akcja ma sens właśnie dlatego, że nawet jeżeli nikt nie pamięta, to my pamiętamy – powiedział po zakończeniu akcji Norbert Chrabąszcz, prezes Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.

W ramach przedsięwzięcia “SzkołaPamięta” oraz akcji “Oddaj Chwałę Bohaterom”,  w inicjatywę Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci włączyli się także uczniowie kieleckich szkół podstawowych. Dzieci porządkowaly groby, zapalały znicze oraz wspominały harcerzy i cywilów z miejsc masowych egzekucji dokonywanych głównie na Stadionie Leśnym na Pakoszu. Kielecką nekropolię odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 15 imienia Tadeusza Kościuszki oraz Szkoły Podstawowej numer 28 imienia Czwartaków w Kielcach.

Trudno przecenić znaczenie pięknej inicjatywy działaczy Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci. Szczególne słowa uznania należą się wszystkim organizatorom tej pięknej akcji a w szczególności liderom Stowarzyszenia, Norbertowi i Kamili Chrabąszcz, Robertowi Surmie, Maciejowi Zarębie i Karolowi Michalskiemu. Osobne słowa podziękowania dla FC Północ Korony Kielce Łukasza.

Za wsparcie Kieleckich Patriotów w ich akcji szczególne podziękowania należą się wychowawcom wspomnianych wcześniej kieleckich szkół: szkoły podstawowej numer 15 i szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach. Tu słowa podziękowania płyną do pani Magdaleny Magierowicz która jest wychowawcą kl. 2a w szkole podstawowej nr 15 w Kielcach, pani Dominiki Jaroń- Stuglik, oraz słowa podziękowania dla pani Małgorzaty Szostak i Agnieszki Wróblewskiej, wychowawcom klas 1a i 3a w szkole podstawowej nr 28 w Kielcach.

Szczególne znaczenie dla działaczy Stowarzyszenia ma opieka duchowa biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej, księdza Mariana Florczyka, prawdziwego patrioty i oddanego sprawie kapłana wspierającego inicjatywy Stowarzyszenia modlitwą i bezpośrednim zaangażowaniem.

Chciałbym podziękować wszystkim którzy przyłożyli chociaż najmniejszą cegiełkę do tej akcji. Pamięć o naszych przodkach to bardzo ważny element tożsamości narodowej. Musimy pamiętać, że jesteśmy potomkami Bohaterskich
Żołnierzy którzy niejednokrtonie mimo przewagi liczebnej wroga zwyciężali, mimo braku szans trwali na posterunku dla mnie i dla Ciebie. Ich życiorysy są już zakończone, My żyjący każdego dnia mamy jeszcze szansę by zrobić coś dla
siebie, rodziny, Korony i Ojczyzny – powiedział po zakończeniu akcji Oddaj Chwałę Bohaterom Karol Michalski, współzałożyciel Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.

Portal Gruszka.com miał zaszczyt być patronem medialnym akcji. Dziękujemy Stowarzyszeniu za ten przywilej.

Autor zdjęcia głównego: Wiktor Taszlow. Dziękujemy.

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Szmacenie demokracji

Tydzień wydarzeń nie napawa optymizmem. Jest jasne, że jedynym lekarstwem na przywrócenie demokracji w Polsce jest ucieczka Polski z Unii Europejskiej. Nie ma bowiem ceny suwerenność państwa i zachowanie wspólnoty. Szmacenie demokracji to wspólne wyzwanie dla tych z PiS i PO. Czytaj więcej ..

Bez znieczulenia i bez.. rozumu

Niedojrzały, nieprzygotowany, emocjonalny, machający palcem polityk to najgroszy z możliwych wizerunek polskiego polityka w europarlamencie. W polityce liczą się sojusze i wspólne interesy. Nikt nie chce ich robić z politykami którzy liczą na tani efekt medialny.
Czytaj więcej ..

Niebezpieczne legiony

Stoimy wobec decyzji jak gasić pożar we własnym domu. Jest bowiem jasne, że kilku rządzących złamało konstytucję i próbuje reprezentować państwo przyjmując za nie bezprawne zobowiązania. Czytaj więcej ..

Zapis jednego tygodnia

W surrealistycznej rzeczywistości która jest zapisem wyłącznie jednego tygodnia w nowoczesnym kraju środkowej Europy dowiadujemy się od premiera, że choć CPK nie będzie to w jego miejsce wybudujemy siedem innych lotnisk a torów kolejowych przybędzie więcej niż tych dla CPK. Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments