Suplementy

Powszechnie uważa się, że mają poprawiać nasze zdrowie, uzupełniać brakujące witaminy i minerały, pomóc w odchudzaniu czy wpływać na wzrost włosów i paznokci – mowa o suplementach, które zalewają rynek farmaceutyczny. Jak się okazuje, nie każdemu są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Mianowicie osoby, które prowadzą zbilansowaną dietę, już w produktach spożywczych dostarczają organizmowi to, co najlepsze.

Lek, a suplement diety – rozróżnienie tych dwóch produktów jest ważne choć czasami może sprawiać trudność. Suplementy kuszą w aptekach kolorowymi opakowaniami i często atrakcyjną ceną. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety to zwyczajnie środek spożywczy, dający efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.

Rynek suplementów diety to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu. Działania promocyjne i reklamowe przekonują konsumentów, że powinni je kupować w celu poprawy zdrowia, a nie wyłącznie uzupełnienia naturalnych niedoborów składników odżywczych.

Fot: stevepb (Pixabay).

– W przypadku osoby, która ma zbilansowaną dietę, przyjmowanie suplementów nie jest zasadne. Dużo osób żyje jednak w biegu i wiele czynników prowadzi do niedoboru niektórych witamin i minerałów – informuje Robert Gocał, prezes okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach.

– Należy stwierdzić, że na suplementy jest teraz moda i pewna presja społeczna, że każdy musi coś przyjmować. Rolą farmaceuty jest doradzić pacjentowi, co będzie dla niego dobre. Na pewno ograniczyłbym stosowanie suplementów wieloskładnikowych diety. Nie da się wyprodukować tabletki, która miałaby kilkanaście przeróżnych składników, dlatego najlepsze są pojedyncze substancje z konkretnym wskazaniem – dodaje prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Fot: kerdkanno (Pixabay).

Dietetyk Anna Gołdyn zaznacza, że suplementy powinny przyjmować osoby, u których po wykonaniu badań wyszły niedobory danej witaminy w organizmie. – Wiele osób ma niedobór witaminy D3, zdarza się jednak, że pomimo dobrego jej poziomu ktoś zażywa ją dodatkowo w kapsułkach, a nadmiar jest negatywny – w tym przypadku dla stawów – wyjaśnia.

– Z kolei osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie, często mają niedobory potasu i magnezu, zanim jednak wezmą te suplementy, powinny zrobić badania i sprawdzić to na własnym przykładzie. Niezwykle istotną jest np. witamina B12, której niedobór powoduje obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne – wymienia Anna Gołdyn.

– Suplementy należy przyjmować maksymalnie trzy miesiące, po tym czasie trzeba zrobić przerwę na kolejne trzy miesiące, ponieważ niektóre składniki mogą wywoływać niepożądane reakcje. Nie każdy suplement jest dobrej jakości, np.  niektóre firmy produkujące magnez dodają do kapsułek stearynian magnezu, a substancja ta może prowadzić do powstania komórek nowotworowych – uzupełnia specjalistka.

Wybierając suplementy należy się poważnie zastanowić, czy są nam istotnie niezbędne, czy też będziemy kolejnym odbiorcą atrakcyjnej reklamy bez pokrycia.

Zdjęcie główne: stevepb (Pixabay)

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Depresja – choroba cywilizacji

Depresja znacząco obniża jakość życia, zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby, utrudnia funkcjonowanie zawodowe oraz społeczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to czwarta najpoważniejsza choroba i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments