Asekuranci od Nobla

Przed 40 laty kazali kolejny rok czekać Polsce Solidarności na nagrodę dla Lecha Wałęsy. Teraz podobnie potraktowali broniącą się Ukrainę. I tych, którzy przyjęli we własnych domach uciekające przed toczącą się tam wojną kobiety i dzieci.

Niewiele zmienia fakt, że w wyniku tegorocznego podziału nagrody wśród trójki laureatów znalazło się enigmatyczne Centrum Wolności Obywatelskiej z Ukrainy właśnie. Norwescy parlamentarzyści poddali się  histerii, żeby przesadnie się Władimirowi Putinowi nie narażać. Dla niepoznaki drugim laureatem zostało działające w Rosji od lat 80 stowarzyszenie Memoriał, dokumentujące zbrodnie stalinowskie, ale i współczesne naruszenia praw człowieka. Trzeci laur, jeśli ma z Putinem

związek, to już pośredni tylko, bo chodzi o jednego z najbardziej rozpoznawalnych oponentów najlepszego sojusznika Kremla: Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał przeciwnik białoruskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki – Aleś Bialacki. Tyle, że szansę na uhonorowanie opozycji demokratycznej na Białorusi komitet norweski zmarnował trzy lata wcześniej, gdy na ulice Mińska wychodziły tysiące osób i można było nagrodą ich protest wzmocnić. Teraz zaś Bialacki potrzebuje bardziej niż

Nobla wzmocnionej sankcjami presji międzynarodowej na jego uwolnienie, skoro za kratami przebywa od lipca ub r. nieprzerwanie. Podobnie rosyjskim demokratom z Memoriału bardziej przydałyby się fundusze i tarcza ochronna przed putinowskimi restrykcjami.

Nie o Białorusi ani opozycji w Rosji mówi dziś świat. Tylko o oporze Ukrainy przeciw putinowskiej agresji.

Na Pokojową Nagrodę Nobla zasługują też uczestnicy akcji humanitarnej pomocy dla ukraińskich kobiet i dzieci. Po 24 lutego br, kiedy to zaczęła się gorąca wojna, naszą wschodnią granicę przekroczyło 6,81 mln uciekinierów. To największy podobny exodus od zakończenia II wojny światowej. Nie zamienił się – jak ostrzegali eksperci – w “humanitarną katastrofę”, której próg szacowano na 3-4 mln uchodźców, za sprawą ofiarności zwykłych ludzi a nie urzędników. Samorządowców, działaczy parafialnych i sportowych, celebrytów, a także tych, co się wcześniej nie angażowali. Ze wspólnot sąsiedzkich, rodzinnych, zawodowych i rówieśniczych. 

Komitet norweski – niegdyś honorujący prawdziwych bohaterów walki o wolność, jak w międzywojniu pacyfista z Niemiec i więzień obozu koncentracyjnego Carl von Ossietzky, w latach 70. radziecki dysydent Andriej Sacharow, a później przywódca bezkrwawej walki z dyskryminacją rasową Nelson Mandela – dzieląc nagrodę w zamiarze podobnej segmentacji postaw światowej opinii publicznej nawiązał do mniej chlubnej części własnej tradycji.

Po niespełna roku stanu wojennego powszechnie oczekiwano nagrody dla polskiej Solidarności. Jej działanie bez użycia przemocy wypełniało noblowskie standardy.

Jednak Lech Wałęsa nagrody w 1982 roku nie dostał, kazano mu na nią poczekać jeszcze rok, aż do 1983 r, kiedy jej przyznanie nie miało już podobnego ciężaru gatunkowego.   

Teraz historia się powtarza. Ale tak jak ówczesne kuglowanie członków norweskiego komitetu nie powstrzymało pokojowej walki Solidarności, tak obecne kiepskie ich decyzje nie zmniejszą sympatii opinii światowej dla Ukraińców i wszystkich, którzy ich wspierają, zwłaszcza w najważniejszym, ludzkim aspekcie ich dzieła.  

Wszystkie barwy TVN

Nadaniem materiału atakującego Jana Pawła II za domniemane tolerowanie pedofilii bez udokumentowania zarzutów stacja TVN zmarnowała kapitał społeczny, jaki zyskała wcześniej na zatrzymanej wetem prezydenta Andrzeja Dudy próbie pozbawiania jej przez władze prawa do działania.Czytaj więcej ..

Jeden gol, punkty trzy

Wygrana z Albanią (1:0) cieszy tylko dlatego, że przedłuża nadzieje na awans do finałów Euro, nadwątlone po porażce z Czechami (1:3). Za to styl czyni trudnym do uwierzenia fakt, że poprzedniego selekcjonera Czesława Michniewicza odwołano ze stanowiska pod pretekstem, że reprezentacja gra brzydko.Czytaj więcej ..

Dobry sąsiad, redaktor z Dziennika TV

/../pozostawał Adam Bronikowski człowiekiem niezmiennie wysokiej kultury, klasy i ogłady, czego nie zmienia fakt, że przez lata jako prezenter i flagowy reporter Dziennika Telewizyjnego służył złej sprawie.Czytaj więcej ..

Zamienił stryjek … czyli dlaczego piłkarze źle grają

Kompromitująca porażka na początek eliminacji do Euro 1:3 z Czechami, stanowiącymi potęgę w hokeju na lodzie ale nie w futbolu, stanowi oczywisty efekt zwolnienia selekcjonera Czesława Michniewicza i zastąpienia go portugalskim trenerem Fernando Santosem, który z drużyną narodową sobie nie radzi.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *