Ani marsz ani Wieruszów

...tylko PiS na czele

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w prawyborach w Wieruszowie okazało się jednorazowym przejawem spadku poparcia dla PiS w wyniku afery wizowej i nie przekłada się na żadną trwałą tendencję w badaniach opinii. Również masowy udział w “marszu miliona serc”, zorganizowanym przez PO-KO nie przyniósł wzrostu popularności głównej formacji opozycji. Takie główne wnioski płyną z przeprowadzonego już po tym wydarzeniu sondażu Kantaru.
 
Efekt Wieruszowa się wyczerpał, zaś marsz wzmocnił może przekonanych do Koalicji Obywatelskiej, ale wcale nie pomnożył ich szeregów.
 
Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największym poparciem – 34 proc pytanych przez Kantar. Na Koalicję Obywatelską zagłosować zamierza 30 proc Polaków. 10 proc odda głos na Lewicę, 9 proc na Trzecią Drogę, zaś 8 proc na Konfederację [1].

 

Wszyscy zadowoleni, nikt nie wygrywa

Z pozoru powody do zadowolenia znaleźć może każdy. PiS – ponieważ prowadzi, co ułatwia dziś przekonywanie kolejnych wyborców zaś po głosowaniu, jeśli wynik okaże się podobny jak badania Kantaru, również sformowanie rządu, skoro w pierwszym kroku misję jego powołania powierza prezydent, którym pozostaje wywodzący się z tej partii Andrzej Duda. Koalicja Obywatelska może cieszyć się, że po przeliczeniu głosów na mandaty, wraz z deklarującymi budowanie z nią koalicji Lewicą i Trzecią Drogą powinna dysponować parlamentarną większością. Zaś wszystkie partie, zasiadające (to zapewne właściwe słowo, bo o aktywności trudniej mówić) wejdą i do kolejnego.

Wszystkie te uspokajające sygnały mogą się jednak okazać pozorem. PiS wprawdzie cieszy się największym poparciem ale nawet razem z Konfederacją miałoby za mało posłów (odpowiednio 188 i 27), żeby po raz trzeci rząd sformować. Zaś 9 proc dla Trzeciej Drogi to nie żadne stabilne notowania ale w praktyce miejsce tuż nad przepaścią. Sojusz PSL z Polską 2050 Szymona Hołowni pozostaje bowiem koalicją, więc próg wyborczy, gwarantujący wstęp do przyszłego Sejmu, wynosi w jego wypadku 8 proc. Zaś dopuszczalny błąd takich badań oblicza się na 2-3 proc. 

Poparcie dla partii politycznych na dziś według agencji Kantar.
Jeśli nastąpi minimalny nawet spadek popularności i Trzeciej Drogi w izbie poselskiej zabraknie, to nie powstanie tam żadna demokratyczna większość. I wszystko przyjdzie liczyć od nowa.

Socjologowie powtarzają a na wydziałach nauk społecznych uczy się studentów tego, że żaden sondaż nie stanowi prognozy wyborczej. Pozostaje wyłącznie fotografią opinii publicznej oddającą poparcie dla poszczególnych ugrupowań w chwili, gdy badanie jest przeprowadzane.
 
Wynik sondażu Kantaru powinien więc wszystkich jego bohaterów zmotywować do wytężonej pracy. Idealistyczne to jednak podejście. Gołym okiem bowiem widać, a z innych sondaży wynika, że prawie dwie trzecie z nas (64 proc) uznaje obecną kampanię za brutalniejszą od poprzednich [2]. Politycy stawiają bardziej na agresję niż przekonywanie. Tworzy to błędne koło. Zrażają tym do siebie innych i nie bardzo wiadomo, skąd mieliby nowych zwolenników pozyskiwać. 
Zrodlo: RMF24

Prędzej zdecyduje listonosz niż ankieter

Nawet dwa najmocniejsze zagrożenia, z jakimi w ostatnich latach zetknęli się Polacy – pandemia koronawirusa oraz agresja kremlowska na Ukrainę w kampanijnej narracji pojawiają się nie tyle w kontekście wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego czy nienaruszalności granic, lecz w wycinkach takich, jak afera respiratorowa (bez wątpienia zresztą skandaliczna) i szerzej trwonienie pod pretekstem walki z koronawirusem grosza publicznego oraz domniemana opcja prorosyjska lub niemiecka – dostrzegane oczywiście wyłącznie u rywali.

Powraca także użalanie się nad dolą nielegalnych imigrantów podsyłanych nam przez reżimy: miński i kremlowski lub też odsądzanie od czci i wiary autorki filmu o sytuacji na wschodniej czy tytułowej “zielonej” granicy, Agnieszki Holland. Nie rokuje to najlepiej zainteresowaniu Polaków wyborami.

O ich wyniku wobec jałowości kampanijnych narracji rozstrzygnąć mogą świadczenia społeczne: zdecyduje więc raczej listonosz, dzwoniący do drzwi z przekazem pieniężnym niż ankieter z kwestionariuszem badania opinii, co przemawia raczej za kolejnym zwycięstwem obecnie rządzącej ekipy. Jednak również ona – po sondażu Kantaru i wielu innych – nie powinna spać spokojnie. Przecież to jedyna dla Polaków podobna okazja, żeby raz na cztery lata skutecznie ocenić polityków. Kto z nich ma czyste sumienie, może być pewny swego. Nie widzę? Sami sobie na taką sytuację zapracowali. I choćby dlatego warto pójść na wybory, żeby chociaż trochę ją poprawić. Nie tylko sytuację. Ale i Polskę.

[1] Kantar, sondaż dla TVN z 2-4 października 2023
[2] IBRIS, badanie dla RMF i “Rzeczpospolitej” z 8-9 września 2023

Piramida demokracji

Jeden bunt przy urnach dopiero co nastąpił. Obywatele w ostatnim głosowaniu zawstydzili polityków, powtarzających przedtem, że życie publiczne przeciętnego Polaka nie pasjonuje. Zaprzeczyły temu długie wieczorne kolejki do urn wyborczych.Czytaj więcej ..

Jedziemy na Euro

Po wyeliminowaniu Walii rzutami karnymi w barażowym meczu na wyjeździe – polscy piłkarze pojadą na Mistrzostwa Europy. Nie ma sensu narzekanie, że awans zdobyli w ostatnim momencie albo nie w takim stylu jak trzeba. Kto nie umie cieszyć się z sukcesów, kolejnych już nie odniesie.Czytaj więcej ..

Między nami a Walijczykami

Ustrzegliśmy się podobnie niemiłej niespodzianki, jaką w grupie eliminacyjnej stała się porażka z Mołdawią. Piłkarze Michała Probierza zgodnie z planem i rankingami pokonali Estonię 5:1 i o awans do finałów Euro zagrają w Cardiff z Walią. To symboliczne dla nas miejsce i przeciwnik.Czytaj więcej ..

Jaka tragedia taka Balladyna

Minął czas, kiedy Nową Lewicę uosabiały miła buzia i posągowa sylwetka Magdaleny Ogórek. Z sejmowej trybuny gorszą twarz postkomunizmu zaprezentowała przewodnicząca klubu Anna Maria Żukowska, zapowiadająca, że znane ze “strajku kobiet” błyskawice powrócą i jedna z nich porazi Szymona Hołownię ..Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments