Perzyna o Gorbaczowie 36 Lat Temu

czyli dlaczego opłaca się dobre dziennikarstwo

Historię “Perza” można byłoby opowiedzieć dobrą książką. Jego drobna raczej postura pozostaje w kontraście do wielkiego dziennikarstwa ktore uprawia od lat. Te osiągnięcia to nie tylko jedenaście książek których jest autorem lub współautorem ale znakomitej jakości publicystyka którą kontynuuje od lat.

Łukasz Perzyna, mój kolega redakcyjny portalu Gruszka był w latach 80. mentorem, dziś jest wzorem niezrównanego jakościowo dziennikarstwa. Jest doskonałym publicystą ale także, a może przede wszystkim skarbnicą wiedzy. Wystarczy podać nazwisko byłego czy współczesnego polityka by Łukasz był w stanie powiedzieć kiedy i gdzie się urodził, w jakich formacjach politycznych brał udział, z kim współpracował a z kim był w konflikcie. Swoją karierę zawodową zaczynał pewnie swoim zwycięstwem w Centralnej Olimpiadzie Polonistycznej która wygrał będąc jeszcze uczniem liceum Batorego w Warszawie. Olimpiada o tej nazwie była w latach 80. bardzo prestiżowym wydarzeniem.

Gdy wspólnie studiowaliśmy dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim było jasne, że nadchodzącą transformację w kraju wykorzysta do ugruntowania swojej pozycji polonisty i dziennikarza. W tej drugiej dziedzinie ma wielkie osiągnięcia. Jest dziennikarzem PNP 24.PL, „Opinii” oraz „Samorządności” i portalu wio.waw.pl. Ale jest także autorem filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz jedenastu książek o polityce i historii najnowszej, w tym biografii Andrzeja Ostoi-Owsianego. Pracował dla wydawanej poza cenzurą prasy KPN („Orzeł Biały”) i Regionu Świętokrzyskiego Solidarności („Skarzyska Oficyna Wydawnicza – SOWA„, „Nurt”, „Ulotka Świętokrzyska”), a w nowej Polsce w „Obserwatorze” i „Wiadomościach TVP” oraz „Gazecie Wyborczej”, „Obserwatorze Codziennym”, „Sztandarze”, „Życiu” i kwartalniku „InGreen”.

Dzisiejszy artykuł Łukasza – Pożegnanie Gorbaczowa, skłonił mnie do wydobycia z szafy zakurzonej już prasy podziemnej którą wspólnie redagowaliśmy i z dumą drukowalismy w latach 80. Wyciągnąłem dwa artykuły w których Łukasz pisał o Gorbaczowie 36 lat temu pod pseudonimem Jacek Łowicki. Tych którzy są ciekawi co wtedy miał do powiedzenia młody student polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim zapraszam do lektury poniżej.

 

“Wobec Gorbaczowa” – Łukasz Perzyna, Ulotka Świętokrzyska numer 4, kwiecień 1986 roku.

Pierwsza strona wydawanej w podziemiu lat 80. Ulotki Świętokrzyskiej, numer 4. Gazeta wydawana przez Skarżyską Oficynę Wydawniczą - SOWA

 

Gorbaczow w dwóch odsłonach – Łukasz Perzyna, Ulotka Świętokrzyska numer 8, czerwiec 1988 roku.

Ulotka Świętokrzyska - gazeta wydawana w podziemiu przez Skarżyską Oficynę Wydawniczą - SOWA, czerwiec 1988

Z podziękowaniem Łukaszu. Mało jest okazji by zrewidować własne poglądy po 36 latach. Nie myliłeś się w swoich publicystycznych ocenach i przesłaniach nawet wtedy.

Wszystkie barwy TVN

Nadaniem materiału atakującego Jana Pawła II za domniemane tolerowanie pedofilii bez udokumentowania zarzutów stacja TVN zmarnowała kapitał społeczny, jaki zyskała wcześniej na zatrzymanej wetem prezydenta Andrzeja Dudy próbie pozbawiania jej przez władze prawa do działania.Czytaj więcej ..

Jeden gol, punkty trzy

Wygrana z Albanią (1:0) cieszy tylko dlatego, że przedłuża nadzieje na awans do finałów Euro, nadwątlone po porażce z Czechami (1:3). Za to styl czyni trudnym do uwierzenia fakt, że poprzedniego selekcjonera Czesława Michniewicza odwołano ze stanowiska pod pretekstem, że reprezentacja gra brzydko.Czytaj więcej ..

Dobry sąsiad, redaktor z Dziennika TV

/../pozostawał Adam Bronikowski człowiekiem niezmiennie wysokiej kultury, klasy i ogłady, czego nie zmienia fakt, że przez lata jako prezenter i flagowy reporter Dziennika Telewizyjnego służył złej sprawie.Czytaj więcej ..

Zamienił stryjek … czyli dlaczego piłkarze źle grają

Kompromitująca porażka na początek eliminacji do Euro 1:3 z Czechami, stanowiącymi potęgę w hokeju na lodzie ale nie w futbolu, stanowi oczywisty efekt zwolnienia selekcjonera Czesława Michniewicza i zastąpienia go portugalskim trenerem Fernando Santosem, który z drużyną narodową sobie nie radzi.Czytaj więcej ..

Barbarzyńcy i autorytety

W atakach na dobre imię Jana Pawła II zwraca uwagę przede wszystkim fałsz, potem dopiero brak przyzwoitości. Autorytety społeczne znalazły się na celowniku, tropi się żywych i martwych bohaterów, za to celebryci cieszą się nieformalnym immunitetem. To dwie strony tego samego medalu.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *