Do kandydatów na eurodeputowanych w wyborach 9 czerwca 2024 roku

Dom Historii Europejskiej przy Parlamencie Europejskim w Brukseli

– komunistyczna propaganda

Czy i jakie zamierza Pan/Pani jako europarlamentarzysta podjąć działania wobec zaprezentowanych tam kontrowersyjnych treści, przekłamań i braku rzetelnych informacji zarówno o historii Polski, jak i Europy, w tym Europy Środkowo-Wschodniej?

Szanowni Państwo,

W kwietniu bieżącego roku miałam okazję zwiedzić Dom Historii Europejskiej otwarty w maju 2017 r. z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. To (w założeniu) muzeum wspólnych dziejów Europy powstało kosztem 50 milionów euro z kieszeni obywateli Unii. Mieści się niedaleko Parlamentu w zabytkowym budynku w Parku Leopolda. Ekspozycja zajmuje pięć kondygnacji (4000 m kw.) i przedstawia poszczególne etapy dziejów Starego Kontynentu. Niestety, odniosłam wrażenie (wręcz doznałam szoku), że prezentowany tam przekaz jest jednostronny, zideologizowany – to neomarksistowska narracja dziejów Europy, a muzeum służy manipulacji i zakłamywaniu historii oraz umniejszaniu wartości europejskiego dziedzictwa. Wszechobecna jest poprawność polityczna, nie ma natomiast poczucia wspólnej tożsamości opartej na wielowiekowych wartościach, czyli greckiej filozofii, rzymskiego prawa i chrześcijańskiej duchowości, fundamentach cywilizacji europejskiej. Nie ma również tak ważnej dla Europy koncepcji wolności.

Uwagi ogólne:

‒ Wspomniana już wszechobecna narracja marksistowska i poprawność polityczna.

‒ Marginalizacja chrześcijańskich korzeni Europy (są zbyt kłopotliwe dla PE!).

‒ Przedstawienie narodów jako źródła zła i konfliktów.

‒ Relatywizacja zbrodni komunizmu, który jest przedstawiany jako szlachetna idea w odpowiedzi na nacjonalizm; wyeksponowany „Manifest Komunistyczny”, a w tablecie, który dostaje każdy gość DHE, słyszymy płomienny protest przeciwko niesprawiedliwości kapitalizmu europejskiego.

Muzeum pamięci Europy o wspólnych wydarzeniach historycznych zostało oficjalnie otwarte 3 maja 2017. w obecności byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego dr Hansa-Gerta Pötteringa, który wpadł na ten pomysł w 2007 r. Pöttering jest również przewodniczącym rady powierniczej muzeum. Jest ono otwarte dla publiczności. Muzeum znajduje się w Brukseli, w budynku Eastman w Leopold Park, dawnym budynku kliniki stomatologicznej, który został całkowicie przekształcony w budynek muzeum.

Przykłady:

‒ Pierwszy polski akcent: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza to symbol nacjonalizmu europejskiego uczący nienawiści, obok niej „Manifest Komunistyczny” – symbol szlachetnej ideologii.

‒ Drugi akcent to przedstawiony jako Polak Feliks Dzierżyński „Krwawy Feliks”, „Czerwony Kat”, twórca sowieckiego aparatu terroru i pierwszych łagrów, winien śmierci setek tysięcy tzw. wrogów ludu – według twórców muzeum postać pozytywna.

‒ Kolejny – fajansowa figurka Józefa Piłsudskiego – symbol faszyzmu i rządów autorytarnych, stojąca obok zdjęcia dzieci z Hitlerjugend na tle swastyki; rządy marszałka zrównano z systemem zagłady.

‒ Maria Skłodowska-Curie, zawsze była i czuła się Polką, tu jako Francuzka.

‒ Brak informacji o Bitwie Warszawskiej 1920, zaliczanej do jednej z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata, bitwy, która ocaliła Europę przed bolszewickim zalewem.

‒ O przymierzu Hitlera ze Stalinem jest wycinek po francusku i po polsku (bez tłumaczenia).

‒ Brak informacji o napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939; wspomniano tylko o wejściu Rosjan i nastrojach Polaków – byli niezadowoleni.

‒ Nie ma Niemców, są naziści.

‒ Jest ruch oporu francuski i norweski, polskiego nie było? A jedyne w Europie Państwo Podziemne, Armia Krajowa, największa armia podziemna w okupowanej przez Niemców Europie? Powstanie Warszawskie? Rzeź Woli, największa w Europie 1939-1945 masakra ludności cywilnej?

‒ Jako przykład cierpień cywilów na pierwszym zdjęciu biedna wypędzona rodzina niemiecka, na następnych – zabici partyzanci na Białorusi, zagłodzeni jeńcy Armii Czerwonej, na końcu uśmiechnięta, elegancka Polka.

‒ Zapomniano (?) o Polakach ratujących Żydów, karze śmierci za ich ukrywanie, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (najwięcej drzew w Yad Vashem). Za to jest „wzorcowa” pamięć o Holokauście Niemców i Austriaków, i obraźliwe dla Polaków informacje o wyeliminowaniu Holokaustu z naszej pamięci. Pochwała i egzemplarz zakwestionowanej przez historyków książki Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”, a nad gablotą słowa prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z przeprosinami w imieniu narodu polskiego. Te rażące przekłamania powodują ciągłe obarczania Polaków winą za niemieckie zbrodnie.

‒ „Zimna wojna” – naiwna opowieść; brak informacji o funkcjonowaniu terroru komunistycznego, o masowej inwigilacji i prześladowaniach, o niewydolności ekonomicznej socjalizmu, o biedzie ludności.

‒ 1980‒1989 – nie ma strajków, stanu wojennego, „Solidarności”, jej walki o prawa i godność. Jest za to mur berliński. A walka innych zniewolonych narodów Europy Środkowo-Wschodniej?

‒ Jan Paweł II i jego rola w obaleniu komunizmu, pomoc kościoła ofiarom komunistycznego terroru, który w tym czasie był też ofiarą – całkowicie pominięta, przecież religia i kościół, szczególnie katolicki to samo zło.

            Jest natomiast Lenin, najczęściej wspominana postać historyczna w Domu Historii Europejskiej.        

Dom Historii Europejskiej – 2019. Fot: AtaTech.nl

Uwaga techniczna: podpisy pod eksponatami są zdawkowe, opisu słucha się z tabletu. Są tam przede wszystkim interpretacje i opinie, brak natomiast podstawowych danych, liczb i faktografii. Na stronie DHE nie ma dostępu do treści z tabletu. 

Od początku powstania muzeum były zgłaszane uwagi. Już w 2017 roku powstał szczegółowy raport, przygotowany przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia, organizacji zrzeszającej 55 instytucji z 19 krajów. Z tego, co czytałam, nie uwzględniono zgłoszonych w raporcie uwag.

Od początku powstania muzeum były zgłaszane uwagi. Już w 2017 roku powstał szczegółowy raport, przygotowany przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia, organizacji zrzeszającej 55 instytucji z 19 krajów. Z tego, co czytałam, nie uwzględniono zgłoszonych w raporcie uwag.

Jako Polka oczekuję Państwa odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Podjęcie działań na rzecz rzetelności przekazu i pozbawienia manipulacji ideologicznych treści prezentowanych w Domu Historii  Europejskiej jest niezbędne. To źródło informacji dla zachodniej opinii publicznej, mediów, a szczególnie młodzieży, która licznie go odwiedza. Wszyscy oni czerpią wiedzę z muzeum, które jest w sercu Europy, razem ze wszystkimi zafałszowaniami i przekazami.

Czy wystąpią Państwo w obronie naszej Ojczyzny, jej historii i dokonań?

Bogusława Radziwon 

Kontakt: bjaradziwon (@) gmail.com

W załączeniu smutna puenta profesora Andrzeja Nowaka:

Dom Historii Europejskiej, zbudowany za 50 mln euro przy Parlamencie UE w Brukseli. A w nim: nie ma gotyckich katedr, nie ma Dantego, Bacha, Rafaela, Mozarta, Szekspira, nie ma Platona, Augustyna, Tomasza z Akwinu, Kopernika, Newtona, nawet Kanta… Europa przed połową XX wieku to wyłącznie wieki ciemne, „zabobon chrześcijański” (zło), narody (zło), jedyne światełko nadziei niosą Karol Marks i jego uczniowie. Dopiero Unia Europejska jest dobra w historii Europy. Chce więc nas „wyleczyć”, jak pacjentów, ze „złej pamięci”, ze „złej tożsamości”.

Czy Europę można uratować? – prof. Andrzej Nowak

Udostepnij na Facebook
Dodaj na Twitter
Granica absurdu

Nasze siły zbrojne znajdują się w głębokim, systemowym kryzysie i trzeba wreszcie o tym zacząć mówić. Jedna władza uważała że jest najmądrzejsza i wszystko robi najlepiej, a druga, jak to młodzież mówi “nie ogarnia tematu”.Czytaj więcej ..

Po złote runo .. do Brukseli

Jest szczególnie nikczemnym ze strony polityka przyjąć mandat do polskiego parlamentu z rąk elektoratu który go wybrał tylko po to, by kilka miesięcy później wyrzucić go na śmietnik i ubiegać się już o inny mandat, ten poza Polską. Czytaj więcej ..

Ptak kolorowy – Dłużewska

Jej dokonania to 36 scenariuszy filmowych, 31 wyreżyserowanych, 6 których była producentem, 2 filmy zablokowane przez telewizję. Kolorowy ptak odleciał, zostało wspomnienie, uczciwe i z dystansem. Także do własnych kolorów. Czytaj więcej ..

Pogoda dla posłusznych

O politycznych elitach kraju nie sposób mówić bez dystansu i lekceważenia skoro tak wielu jej przedstawicieli z intelektem ma niewiele wspólnego. Kto więc ma stać na straży interesów i wartości szeroko rozumianej wspólnoty? Czytaj więcej ..

Na peryferiach

Lamenty nad wypowiedzią twarzy Platformy jaką z pewnością jest Bartłomiej Sienkiewicz nie są najlepszym doradcą. “Peryferyjne” położenie naszego państwa jest oczywistą brednią. A “peryferyjny” w swoich poglądach i prowokacyjny w uprawianiu polityki, Sienkiewicz naraża na szwank swój elektorat.Czytaj więcej ..

© 2023 Copyright: Grupa Medialna Gruszka

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments